Προς το περιεχόμενο

Fender Hot Rod Deluxe Tube Guitar Amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα!

ενδιαφερομαι για τον ενισχυτη αυτον και εχω την εξης ερωτηση...στα specs λεει οτι εχει fx loop αλλα δεν βλεπω καπου στα inputs fx send και return οπως σε αλλους ενισχυτες...αντι γι αυτες τις υποδοχες εχει Preamp out, power amp in..ειναι καποια "ισοδυναμη" με τo return?θελω να μπορω να βαζω σε return ενα Pod x3 live που εχω.

 

ευχαριστω

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 1 μήνα αργότερα...

ανάσταση του θέματος 8)

 

αυτόν τον ενισχυτή είναι δυνατό να τον παίξεις σε σπίτι? ξέρω οτι είναι πολλά τα βαττ σε συνδυασμό με το 12άρι αλλά γίνεται κάπως να ρίξεις την ένταση (πχ με αντίσταση στο effect loop) και να είναι ικανοποιητικό το ηχητικό αποτέλεσμα?

 

στο drive κανάλι με χαμηλά το preamp volume και το master volume πετυχαίνεις τον καθαρό ήχο του normal καναλιού σε χαμηλή ένταση?

 

θενξ! ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει απαντηθεί πλήρως ψάξε τα απο κάτω threads

Σπίτι παίζεις αλλα όχι πολυ ικανοποιητικά  ιδίως αν θες να τον βρωμίσεις.

εγώ για να ευχαριστηθώ αυτό που ακούω πρέπει να το έχω στο 1 pre και ήδη τρίζει το σπίτι

Καθαρα και λίγο σιγά με ένα volume box κανεις την δουλειά σου για practice..

το drive κανάλι τι να το κανεις αφου είναι ψιλο μούφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα διάβασα τα θέματα, απλώς πουθενά δεν βρήκα κάποια άποψη για το αν έχει καλό αποτέλεσμα το volume box στον HRD, αφού όπως τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ απλώς μειώνει την έξοδο της προενίσχυσης, αλλά αφήνει την ενίσχυση στο φουλ (ή κάνω λάθος ???).

 

αξίζει τον κόπο ο ενισχυτής έστω με κάποιο L-Pad attenuator (που φτιάχνεται εύκολα) ή να πάω στα 15/20 watt?

 

επίσης:

στο drive κανάλι με χαμηλά το preamp volume και το master volume πετυχαίνεις τον καθαρό ήχο του normal καναλιού σε χαμηλή ένταση?

 

δηλαδή το drive channel με το preamp στο 1 είναι καθαρός ήχος ή όχι?

 

το ξέρω πως πολλά απο αυτά απαντιούνται με ένα τεστ ντράιβ αλλά με τέτοιες ζέστες+εξεταστική.. ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε το κουτάκι μειώνει το level εισόδου στον τελικό οπότε κόβει απο την "ενίσχυση"

αυτά με το drive Channel δε έχουν τύχη γιατί νομίζω οτι boostαρεται η προενίσχυση

Ο hrd διακρίνεται για τα fender καθαρά του και έχει πολύ καλή τιμή λόγω Αγγλίας.

Εξαρτάται τι θες να κάνεις ...Αν το θες μόνο για σπίτι πάρε κανα πιο μικρό,

αν θες να είναι  all around αυτός είναι μια χαρά με κάποιες μικρές υποχωρήσεις για το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανα 3μηνο ειχα την ιδια απορια και λυθηκε με τον εξης απλο τροπο...πηγα και εβαλα διπλα διπλα τον Hot rod kai ton blues junior(15watt full tube) ..

επειδη η χρηση που κανω ειναι κατα 95% στο σπιτι ο hot rod απλα δεν κανει...δεν εχει μαστερ βολιουμ και πρεπει να αρχισεις να ψαχνεσε με attenuators και διαφορα αλλα κολπακια ..μεχρι και αλλαγη του ποτενσιομετρου...στο τεστ που εκανα οταν ανεβασα την ενταση στο 4 κουφαθηκε το μισο μαγαζι....πανω απο το 2 ειναι ποοοολυ δυνατα...εδω βεβαια υπαρχει και η αποψη οτι απο το 4 και επανω ο hot rod δεν εχει πολλα περισσοτερα γκαζια....!!! και οτι η τοση ενταση απο χαμηλα ειναι θεμα ενθουσιασμου του αγοραστη.!!!

 

εγω διαλεξα τον blues junior και ειμαι μιαααααα χαρα ητε σκετος για τα απιστευτα φεντεροκαθαρα ή με την πεταλιερα μου. Τα 15 βαττ δεν ειναι καααθολου λιγα !!! και μπορεις να παιξεις και σε μικρο λαϊβ χαλαρα...και βεβαια στο σπιτι ελεγχεις ανετα την ενταση σε επιπεδο που θελεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα ξανα απαντήσει για αυτό το θεριό..

Λοιπόν μια πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση είναι το minimass (google it), είναι και σχετικά φτηνό.. Μετά απο 7 8 μήνες που τον έχω σήμερα θα τον πάω στούντιο, οπότε θα σου πω και τα αποτελέσματα περί τέτοιων συνθηκών..

Για το minimass βρομίζει (στα καθαρά πάντα) αντί για το 5 (που έτσι βρομίζει μόνος του) κάπου στο 4-4.5 Vol.(όπου ρυθμίζεις εσύ την ένταση απο minimass).. Η αίσθηση δεν χαλάει σημαντικά.. ;)

Με ένα καλό overdrive-tube screamer μπορείς να κάνεις θαύματα..

Είναι όντως πολλά τα watt για σπίτι πάντως...(ειδικά πολυκατοικία!!!)..

Πάντως απο θέμα ήχου είναι ακριβώς όπως το ακούς Hot...Rod... Άμα γουστάρεις blues και έχεις ''καλούς μουσικόφιλους'' γείτωνες..πάρτον..

Και για πιο τρελά γκάζια δεν θα πει με τίποτα όχι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μιας κ ξαναβγηκε στη φορα αυτο το thread ειμαι αναμεσα στον hot rod και σε εναν laney vc30 212....εχετε προσωπικες εμπειριες κ απο τους 2 ενισχυτες?γενικως επειδη θα τον παρω απ εξω (thomann ή dv247 αναλογως το stock..) οταν βρω τα φραγκα τεινω πιο πολυ προς τον laney ο οποιος ειναι κ 10 watt πιο χαμηλος....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου