Προς το περιεχόμενο

Μικρός (σε Watt και διαστάσεις) και καλός λαμπάτος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

είμαι ευτυχής κάτοχος ενός epiphone valve jr head + cab, ο οποίος είναι πάρα πολύ καλός ενισχυτής δωματίου, και μάλιστα με 12inch ηχείο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται ;D

το θέμα είναι πως σε περιόδους διακοπών ο valve jr είναι αδύνατο να μεταφερθεί, γιατί είναι ογκώδης, βαρύς και 2 κομμάτια, οπότε σκεφτόμουν να πάρω ένα μικρούλι κομπο λαμπάτο για να μπορώ να το παίρνω μαζί μου.

κοιτώντας στο θωμά με κριτίριο την τιμή και τις διαστάσεις, ξεχώρισα αυτούς τους 3:

http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm

http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5222_electromatic_compact.htm

http://www.thomann.de/gr/ibanez_valbee_gitarrencombo.htm

 

οι 2 πρώτοι έχω την εντύπωση οτι θα είναι σχεδόν (αν όχι εντελώς) ιδιοι, αλλά πραγματικά έμεινα με ανοιχτό το στόμα κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του ibanez.. για τον οποίο βρήκα πολύ λίγα να λέγονται και ακόμα λιγότερα να βλεπονται στο youtube :(

 

εσείς τί προτείνετε? καμία προσωπική άποψη πάνω στο δίλλημα fender champion VS ibanez valbee?

ίσως κάποια διαφορετική επιλογή?

βασικά κριτήρια ο όγκος, η τιμή και η καλή σ'αυτά τα πλαίσια ποιότητα!

 

ευχαριστώ! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Toν Ibanez τον εχω ακουσει πολυ λιγο αλλα αυτο το λιγο που ακουσα δε μου αρεσε καθολου. Βεβαια κραταω μια πισινη επειδη οπως ειπα ετυχε να τον ακουσω για πολυ λιγο. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι αν ηθελες καθαρο ηχο, εβγαινε μονο μα μονο σε ενταση ψιθυρου. Για να ακουστει στο μαγαζι τα ειχαμε βαλει ολα στο τερμα. Και απο ενα φιλο μου που τον δοκιμασε πιο εκτενως δεν ακουσα τα καλυτερα.

 

Τωρα στο fenderακι και το gretschακι...αυτα τα εχω ακουσει εκτενως, μαλιστα σε Α/Β τεστ σε ενα μαγαζι οπου ειχα παει και τα ειχαν και τα 2.

Οπως μαντεψες και ο ιδιος, ειναι ιδια ;D. Ο ήχος τους ειναι παρα παρα πολυ κοντα, με το fender να εχει ελαχιστα περισσοτερα μπασα και λιγο πιο αγριο gain. Μιλαμε βεβαια για πολυ μικρες διαφορες, το gretsch ειναι unashamed copy του fender.

Και οι 2 μου αρεσαν, ειναι ωραιοι για να κανεις το χαβαλε σου, καθαρα δε προκειται να πολυπαιξεις λογω εντασης καθοτι crunchαρουν ευκολα. Τα ηχειακι βεβαια δε σηκωνει και πολλα πολλα, αλλα σε μια αλλη καμπινα  μπορει κατι να κανουνε. ο Χαριλατρος αν δε κανω λαθος εχει το φεντερακι σε καμπινα.

 

 

Τωρα απο αυτα τα 3, για τη δουλεια που τα θες θα σου προτεινα...κανενα απο τα τρια ;D

 

Νομιζω ΠΟΛΥ πιο χρηστικος σαν ενισχυτης εξασκησης ειναι ο roland micro cube. Εχει αξιοπρεπεστατους ηχους, δε χρειαζεται να παιζεις σε εντασεις ψιθυρου για να εχεις καθαρο ηχο, εχει παραπανω απο 1 ηχο για να μη βαριεσαι, μεχρι και με μπαταριες δουλευει για ultra portable καταστασεις.

Και ειναι και πιο φτηνουλης.

 

 

Αν θες οπωσδηποτε εναν απο τους 3 λαμπατους θα σου ελεγα η τον fender ή τον gretsch με κυριο κριτηριο την εξωτερικη εμφανιση. Αλλα εγω στη θεση σου θα επαιρνα cube για αυτη τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιόδους διακοπών

Aν εισαι φοιτητης και εννοεις οτι ανεβαινεις στην πατριδα, εφοσον γουσταρεις τον valve junior γιατι να μην παρεις μια ιδια καμπινα για να την εχεις μονιμα εκει που πηγαινεις και να κουβαλας μονο τον epi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις παιδιά!

 

φίλε odis καταρχην thx για το review 8) κατα δεύτερον, κάτι που δεν είπα είναι οτι ο λόγος που θέλω να πάρω ενισχυτάκι είναι οτι θέλω να απαλλαγώ από τον 1ο μου ενισχυτή marshall mg 15 τον οποίο έχω αφήσει στο χωριό μου και ο οποίος πλέον μου ακούγεται πάρα πολύ πλαστικός, και το χειρότερο, μετά απο 10 μέρες διακοπών, το αφτί μου τον συνηθίζει και πρέπει πάλι να προσαρμοστώ στον valve jr μου ;D. γενικά εκείνος ο ενισχυτής μου φαίνεται τόσο χάλια που μου χαλάει την όρεξη να παίξω..

γιαυτό λοιπόν (κυρίως) σκέφτηκα να πάρω ένα λαμπάτο κομπούλι ;D

 

απαντώντας στον φίλο μπίχλα 8) και συμπληρώνοντας τα πιο πάνω, επειδή ο ενισχυτάκος που λέω να πάρω πρόκειται να μετακινείται, σκεφτόμουν πως θα ήταν καλή φάση να έχω στο σπίτι και ένα 2ο, αξιοπρεπές ενισχυτακι για όταν έρχεται κανένας φίλος μου να μπορούμε να βάλουμε 2 κιθάρες και να μην κάθεται ο ένας και κοιτάει.

 

thx παίδες για τις απαντήσεις, επομένως ο valbee αρχιζει να την έχει άσχημα ;D (είναι και πιο ακριβός)

τα 2 inputs του fender μου φαίνονται ενδιαφέρον χαρακτηριστικό, τι άποψη έχετε?

επιπλέον ιδέες ευπροσδεκτες! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marshall mg 15? Και εμενα ο πρωτος μου αυτος ηταν...πραγματικα ομως ο roland δεν εχει καμια σχεση μαζι του, οταν ειχα παρει το 30αρη τον cube και τους εβαλα διπλα διπλα επαθα ενα μικρο σοκ (πιο πριν ειχα παθει αλλο ενα μινι σοκ βαζοντας τον mini cube ενος φιλου διπλα του). 

Αυτη η πλαστικιλα των διακοπων φαινεται ολους μας κυνηγαει ;D και εγω οταν γυρναω Ελλαδα σε ενα roland cube 30 παιζω, που δε λεω καλος ειναι, ειδικα σε συγκριση με mg15 κλπ αλλα οσο να ναι, μια πλαστικιλα σε σχεση με τον mesa boogie που εχω εδω...εεεε...

 

Τα 2 inputs, low and high ειναι πολυ χρησιμα, ειναι σαν να εχεις 2 gain settings αι ειδικα σε τοσο μινιμαλ ενισχυτες καλο κανουν, σου δινουν εξτρα ηχοχρωματα. Kαι οι 2 εχουν low/high inputs

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για αυτες τις περιπτωσεις εχω τον Pignose 7100..

Ειναι απιστευτος και εμφανισιακα..

Προσοχη ομως δεν ειναι λαμπατος...

Βεβαια απ'οτι ξερω εχει σταματησει η κυκλοφορια του αλλα πιστευω οτι μπορεις να τον βρεις...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με odis.Δε βρισκω λογο να παρεις κανεναν απο τους 3 για τους λογους που αναφερει.

Αφου σου αρεσει ο συνδυασμος που εχεις ,γιατι δεν κοιτας και τον Harley Benton GA5?ή τον epi valve junior combo...

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5.htm

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_epajr_gitarrencombo.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν κοιτας και τον Harley Benton GA5?ή τον epi valve junior combo...

 

έλεγα αφου στην τελική θα πάρω ενισχυτή, τουλάχιστον να έχει λίγο διαφορετικό χαρακτήρα απο τον δικό μου.. φαντάστηκα (υπ'οψιν μονο ντέμο στο γιουτιουμπ έχω ακούσει) οτι θα είναι λίγο πιο "fender" ο champion.

 

κυρίως βέβαια το 6" ηχείο με έκανε να στραφώ προς αυτον, γιατί έτσι ο ενισχυτής γίνεται πάρα πολύ μικρός σε όγκο..

 

με βάλατε σε σκεψεις τώρα.. :-\

 

αλήθεια, τον φεντερ μπορώ κάπου να τον ακούσω στην αθήνα? ποιος φέρνει?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη επιλογη ο TINY TERROR! ειναι αυτο ακριβως που θες!

φτηνος, καθαρος και χρειαζεται και καμπινα για να παιξει!

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

ον τοπικ τωρα,

εγω απο οτι προτασεις εχουν γινει μεχρι τωρα, θα ελεγα η για επιφοουν,

η (χωρις να τον εχω ακουσει) τον χαρλευμπεντον, που τοσοι τον εχουν πενεψει!

και στην τελικη, ειναι και ΕΛΑΧΙΣΤΑ τα χρηματα!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου