Προς το περιεχόμενο

"Ξερός" ήχος ταμπούρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ξέρω, ο τίτλος δεν είναι και πολύ κατατοπιστικός αλλά θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο σαφής γίνεται στο πόστ.

 

Κατ' αρχήν μιλάμε για ένα ταμπούρο sonor 2007 (full birch, τουλάχιστον έτσι λέει η sonor  :P ) το οποίο δεν μπορώ να το κάνω καλά  ;D Toms και μπότα κουρδίστηκαν τέλεια (στ' αυτιά μου)χωρίς τη βοήθεια από drum dials κλπ

 

Να αναφέρω επίσης ότι φοράει remo μαμήσιο πάνω-κάτω και στο ταμπούρο δε χρησιμοποιώ ποτέ σουρτίνα (μ' αρέσουν οι αρμονικές, προσπαθώ με το κούρδισμα να την αποφύγω και στα toms)

 

Πάμε στο δύσκολο: Τι εννοώ "ξερός". Εννοώ ακριβώς τέτοιον ήχο (

του main ταμπούρου με την πετσέτα-μ' άρεσε btw η πατέντα με την 8αρα "μπότα"  ;D). Τι ψάχνω; Κάτι τέτοιο Nirvana | In Bloom (Live) | Ben Powell (Drum Cover) (ναι ξέρω, άλλο dw άλλο ένα entry to mid level kit, εκεί γράφει με μικρόφωνα κλπ, στο περίπου μιλάω όμως)

 

Με τη χορδιέρα έπαιξα, με το κούρδισμα έπαιξα, λέω να πάρω ένα evans g2 για batter μήπως και δω διαφορά και ένα hazy 300 που το έχω δοκιμάσει σε άλλα 4 ταμπούρα και δουλεύει τέλεια. Σκέφτηκα και την αγορά drum dial αλλά δεν το έκανα όταν ήμουν τελείως άχρηστος στο κούρδισμα (όχι ότι τώρα είμαι master αλλά τουλάχιστον το παλεύω) και να το κάνω τώρα; Δεν έχει νόημα μιας και δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές.

 

Άποψη για τα δέρματα (καθώς και για το κούρδισμα του ταμπούρου) και οποιαδήποτε βοήθεια (έστω και υπό διαδικτυακές συνθήκες που ξέρω ότι δεν είναι ευνοϊκές σε αυτό το θέμα) ευπρόσδεκτες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, νομιζω οτι εισαι λιγο μπερδεμενος

 

και εξηγω

 

Λες αρχικα οτι δε χρησιμοποιεις σουρντινα, διοτι σου αρεσουν οι αρμονικες. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Η σουρντινα δεν κοβει τις αρμονικες. Οι αρμονικες εξαρτωνται απο τον κοθρο (πολυ περισσοτερες σε μεταλλικο ταμπουρο με flanged στεφανια, αρκετα λιγοτερες σε ξυλινο με die cast στεφανια) και τα δερματα (λεπτα για περισσοτερες - pinstripe για καθολου)

 

Στη συνεχεια εχεις 2 πολυ διαφορετικους ηχους ταμπουρου.

 

Εναν με σουρντινα αλλα μουγκα στη στρουγκα απο αρμονικες (μπορεις να πετυχεις κατι αναλογο με ενα coated emperor g2 ή και πιο παχυ και ενα δαχτυλιδι τυπου remO ring)

 

και ενα με καποιες αρμονικες (μαλλον μεταλλικο ταμπουρο), πολυ σφιχτα δερματα ειδικα το πανω και μαλλον σφιχτη σουρντινα (δεν παιρνω και ορκο - απο γιουτουμπ ακουω)

 

Ελπιζω τα παραπανω να σε βοηθησουν να βρεις αυτο που ψαχνεις. Παντως τα βιντεακια ειναι πολυ διαφορετικα μεταξυ τους.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συνεχεια εχεις 2 πολυ διαφορετικους ηχους ταμπουρου.

 

Ακριβως,ουτε εγω καταλαβα τι ακριβως ζηταει ο φιλος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση (και ακουστικά και απ' όσα είχα διαβάσει) πως η σουρτίνα κόβει αρμονικές  ??? Δεν πειράζει τώρα έμαθα  ;D (γενικά πάντως τα περισσότερα ταμπούρα από τα οποία έχω παίξει μου αρέσουν περισσότερο χωρίς σουρτίνα, τεσπα)

 

και ενα με καποιες αρμονικες (μαλλον μεταλλικο ταμπουρο), πολυ σφιχτα δερματα ειδικα το πανω και μαλλον σφιχτη σουρντινα (δεν παιρνω και ορκο - απο γιουτουμπ ακουω)

 

Κάτι τέτοιο ψάχνω. Άρα για να τον πετύχω (όχι ακριβώς, ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα) αλλάζω σίγουρα πάνω κάτω δέρμα (προτάσεις; ), και σφίγγω αρκετά τα δέρματα-χορδιέρα;

 

Βασικά μπερδεύτηκα όταν λές σφιχτή σουρντίνα. Σφίγγει το ring; (Εκτός και αν εννοείς εσωτερική σουρντίνα για εσωτερικό muffling που νομίζω αυτές είναι ρυθμιζόμενες)

 

Το περίμενα πως θα γινόταν μπέρδεμα, sorry  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον πρεπει να μας εξηγησεις τι εννοεις με τη λεξη σουρντινα.

 

πληροφοριακα ειναι αυτο

 

16%20Strand%20Strainer%20for%2013%20inch%20Snares.jpg

 

μηπως εννοεις muffling?

 

αν εννοεις Muffling τοτε μονο με....muffling μπορεις να επιτυχεις ξερο ηχο,προσωπικα μου αρεσουν τα zero rings για αυτη τη δουλεια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον βρεθηκε το μπερδεμα, εγω τα snare wires (ετσι δε λεγονται στα Αγγλικα?) τα ειχα για χορδιερα και τα rings ως σουρντινα.. Θα τσεκαρω τα zero rings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο ψάχνω. Άρα για να τον πετύχω (όχι ακριβώς, ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα) αλλάζω σίγουρα πάνω κάτω δέρμα (προτάσεις; ), και σφίγγω αρκετά τα δέρματα-χορδιέρα;

 

Βασικά μπερδεύτηκα όταν λές σφιχτή σουρντίνα. Σφίγγει το ring; (Εκτός και αν εννοείς εσωτερική σουρντίνα για εσωτερικό muffling που νομίζω αυτές είναι ρυθμιζόμενες)

 

Το περίμενα πως θα γινόταν μπέρδεμα, sorry  :-[

 

Χορδιερα = σουρντινα = snare wires (υποψιαζομαι οτι δεν ησουν σιγουρος για αυτο). Δερμα coated ambassador πανω και κατω :clear ambassador snare ή clear diplomat snare. Οταν λεω σφιχτη σουρντινα εννοω να σφιξεις τις χορδες (εμενα αυτο δε μου αρεσει -ασχετο).

 

Ring εννοω αυτο http://www.remo.com/portal/products/2/599/604/dh_remos.html το οποιο θα κανει κατι οπως η πετσετα (=καγκουρια της αισχιστης υποσταθμης) δηλαδη θα κοψει αρμονικες και θα "ξερανει" τον ηχο. Κατι Αναλογο κανουν και τα internal ή external mufflers σαν αυτο http://www.remo.com/portal/products/2/610/612/ds_snare_damp.html το οποιο μαλον λανθασμενα αποκαλεις εσωτερικη σουρντινα

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να φτιαξεις και μονος σου κοβοντας ενα παλιο δερμα (αυτο κανω εγω),ακου ενα δειγμα ταμπουρου με zero rings απο μια προσφατη παραγωγη που εκανα

drums3.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παρότι έχει επικρατήσει η χορδιέρα να λέγεται σουρντίνα, ουσιαστικά η σουρντίνα είναι αυτό που περιγράφεις, δηλαδή μια συσκευή που "πνίγει" τον ήχο, και χρησιμοποιείται σε διάφορα όργανα όπως η τρομπέτα, το πιάνο κ.λπ.

 

Όσο για τον ξερό ήχο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι γα να τον πετύχεις, όπως πολύ ψηλό κούρδισμα και στα δύο δέρματα, περισσότερη τάση στις χορδές (χωρίς όμως να φτάσεις στο σημείο να μην ακούονται καθόλου), ή/και κάποιας μορφής muffling.

 

Δες αυτό το βίντεο, και άκου το ψηλό κούρδισμα προς το τέλος. Αν σου κάνει ο ήχος, είναι χωρίς muffling και με το επάνω δέρμα (coated Ambassador) τσιτωμένο σχεδόν στα όριά του.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παρότι έχει επικρατήσει η χορδιέρα να λέγεται σουρντίνα, ουσιαστικά η σουρντίνα είναι αυτό που περιγράφεις, δηλαδή μια συσκευή που "πνίγει" τον ήχο, και χρησιμοποιείται σε διάφορα όργανα όπως η τρομπέτα, το πιάνο κ.λπ.

 

Όσο για τον ξερό ήχο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι γα να τον πετύχεις, όπως πολύ ψηλό κούρδισμα και στα δύο δέρματα, περισσότερη τάση στις χορδές (χωρίς όμως να φτάσεις στο σημείο να μην ακούονται καθόλου), ή/και κάποιας μορφής muffling.

 

Δες αυτό το βίντεο, και άκου το ψηλό κούρδισμα προς το τέλος. Αν σου κάνει ο ήχος, είναι χωρίς muffling και με το επάνω δέρμα (coated Ambassador) τσιτωμένο σχεδόν στα όριά του.

 

 

Και εγώ ως σουρντίνα αυτό το πράμμα ξέρω...

http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=23871&pcode=SHOW_PROD23871&ref=pathfinder

 

 

Πολύ ωραίος ήχος...

Αρκετά ξερός χωρις να ακούγεται αθλιο...

Αλλα lars ulrich...

Μια παρατήρηση...

Μου άρεσε το παιξιμό σου...γενικά ωραίες δυναμικές και ωραίο feel...

Γενικά φαίνεται ότι δεν είσαι rudiment τυπος ως προς την φιλοσοφία....Λογω χαμηλων δυναμικών και swing αίσθησης...

Εκεινο το 70'ς ludwig blue sparkle σετακι τι μοντέλο είναι ???

Mου κολησε αρκετά καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου