Προς το περιεχόμενο

"Ξερός" ήχος ταμπούρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας κοσμος γκρεμιστηκε μεσα μου.

 

Χρονια ολοκληρα σε ωδεια στουντια με δασκαλους ηχοληπτες κλπ δεν ειχα ακουσει ποτε οτι σουρντινα ειναι το muffler....

 

Ολοι αναφερονταν στις χορδες λεγοντας σουρντινα! ! ! ! ! !

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη καταρχήν τέλειο παίξιμο όπως πάντα  :) Ναι, μ' άρεσε πάρα πολύ το ψηλό κούρδισμα, και μάλλον προς τα εκεί θα προσανατολιστώ, για δέρματα απ' ότι φαίνεται coated ambassador πάνω, diplomat clear κάτω.

 

Τα ξέρω τα rings, είπαμε  ;D (τα χρησιμοποιούσα στις πρώτες μου ψαροκασέλες κατά τον 1ο καιρό)  ;D Απλά τα απέφευγα (μέχρι τώρα που θα το ξανατεστάρω με ταμπούρο κουρδισμένο ψηλά) γιατί μου φαινόταν ότι έπνιγαν πολύ τα τύμπανα για τα γούστα μου. Θα τα ξαναδοκιμάσω μόλις επιστρέψω στην πατρίδα (μας καταστρέφει προς το παρών η Αθήνα και η εξεταστική  :( )

 

Μας φάγανε οι ορολογίες ελληνιστί, ας τις λέμε στα Αγγλικά να είμαστε σίγουροι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σουρντίνα = κινητό διάφραγμα ρύθμισης της έντασης .... (aka πνιγέας)

 

μπάι δε γούει ... αυτός ο σούπερφανκ ... γράφει πολύ καλά τύμπανα ... έχει βέβαια και παίκτη ... δηλαδή τι παίκτη! ... παικταρά!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι παρότι έχει επικρατήσει η χορδιέρα να λέγεται σουρντίνα, ουσιαστικά η σουρντίνα είναι αυτό που περιγράφεις, δηλαδή μια συσκευή που "πνίγει" τον ήχο, και χρησιμοποιείται σε διάφορα όργανα όπως η τρομπέτα, το πιάνο κ.λπ.

 

Όσο για τον ξερό ήχο, υπάρχουν αρκετοί τρόποι γα να τον πετύχεις, όπως πολύ ψηλό κούρδισμα και στα δύο δέρματα, περισσότερη τάση στις χορδές (χωρίς όμως να φτάσεις στο σημείο να μην ακούονται καθόλου), ή/και κάποιας μορφής muffling.

 

Δες αυτό το βίντεο, και άκου το ψηλό κούρδισμα προς το τέλος. Αν σου κάνει ο ήχος, είναι χωρίς muffling και με το επάνω δέρμα (coated Ambassador) τσιτωμένο σχεδόν στα όριά του.

 

 

Το έχεις ξαναποστάρει το βίντεο?

Πολύ ωραίο ρε συ... και το παίξιμο σου και ειδικά ο ήχος στο χαμηλό κούρδισμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουρντίνα = κινητό διάφραγμα ρύθμισης της έντασης .... (aka πνιγέας)

 

μπάι δε γούει ... αυτός ο σούπερφανκ ... γράφει πολύ καλά τύμπανα ... έχει βέβαια και παίκτη ... δηλαδή τι παίκτη! ... παικταρά!!!  ;)

 

 

:)

 

Ενταξει δεν ειναι και rocket science,3-4 μικροφωνακια ,καλος χωρος,καλα τυμπανα & πανω απο ολα παικτης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου