Προς το περιεχόμενο

λαμπατος για ολες τις χρησεις!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

O μεγαλύτερος περιορισμός κατά τη γνώμη μου είναι η χρήση στο σπίτι. Επίσης και το budget δυστυχώς δεν αφήνει πάρα πολλά περιθώρια. Ουσιαστικά στη θέση σου θα έψαχνα με υπομονή έναν μεταχειρισμένο Boogie, κάποιο από τα απλά Studio 22, Dual Caliber κλπ, τα οποία κάποιες φορές στο Ebay τα βρίσκεις μέσα σε αυτό το price range.

 

Έτσι θα έχεις έναν ενισχυτή πραγματικά all around, λίγο πιο high gain απ' ότι bluesοκαθαρό, με πολύ καλό master volume για να παίζεις στο σπίτι με όλο το γκάζι της προενίσχυσης, 2 κανάλια για ευελιξία, και αν έχεις πραγματικά κάφρο Drummer και δεν σου αρκεί η ένταση της 1x12 καμπίνας ένα μικροφωνάκι μπροστά θα σου κάνει τη δουλειά που θες ή εναλλακτικά μια μεγαλύτερη καμπίνα στο μέλλον.

 

Το σημαντικότερο βέβαια όλων είναι η ποιότητα ήχου που έχουν αυτοί οι ενισχυτές που δεν μπορεί να συγκριθεί με τις budget λύσεις που συνήθως αναφέρονται σε αυτές τις τιμές.

 

Επίσης τα watt δεν παίζουν και πολύ μεγάλο ρόλο από μόνα τους, μιας και η ένταση δεν είναι ευθέως ανάλογη με την ισχύ του ενισχυτή. Οι περισσότεροι 5w ενισχυτές είναι πολύ δυνατοί για το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετε,φιλε κατα την αποψη μου δεν υπαρχει ενισχυτης και δει λαμπατος για ολες τις χρησεις,επειδη και εγω πριν 1 μηνα αγορασα ενισχυτη και ψαχτηκα αρκετα βρες ενα ενισχυτη με καλα καθαρα και μετα παιρνεις ενα καλο πεταλακι για metal και εισαι οκ,

ετυχε να δοκιμασω τον laney lc-30 και τα βρωμικα του μου φανηκαν αρκετα καλα αλλα και τα καθαρα του χωρις βεβαια να συγκρινονται με τα καθαρα των fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοι καλοι ενισχυτες βρισκονται σε αυτα τα λεφτα, και αν δεν πας σε πολυ μεγαλα rating παιζουν και στο σπιτι, σε χαμηλες εντασεις βεβαια. Ετσι και αλλιως, και 5 βατ με 12αρι ηχειο σε διαμερισμα δεν τον ανοιγεις στο 10. Απο οσους ποσταρες σχεδον ολοι κουβαλανε ενα καποιο (καλο) ονομα, οποτε τιθεται θεμα του τι σε ικανοποιει απο features και ηχοχρωμα.

 

Βεβαια ως ιδιοκτητης ενος studio 22 θα προσυπογραψω και τα λεγομενα του kreyos...αλλα πρεπει α) να καταφερεις να βρεις τον ενισχυτη β) συνηθως να υπολογισεις και μεταφορικα στην τιμη γ) ισως να μη μπορεσεις να τον ακουσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για πες λίγο και τι κιθάρα έχεις.ο Peavey είναι όντως πολυ καλός όπως σου είπα αλλα όπως και να έχει άκουσε τον πρώτα με την κιθάρα σου.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

 

κατ'αρχας συγγνωμη για τα πολλαπλα ποστς αλλα δεν θελω να χαλασω αλλο θέμα που παει πολυ καλα

αναφερομαι για αυτο : http://www.noiz.gr/index.php?topic=168604.20

οπου γινεται αναφορα σε kustom defender

ειναι όντως τόσο καλος ενισχιτης;;

εάν εχει κάποιος εμπειρια ας βοηθησει παρακαλω ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο πολλοί ενισχυτές που σκεφτόσουν στο πρώτο ποστ έχουν συζητηθεί αρκετά, πέρνα μια βόλτα από το ψαχτήρι... ο Peavey Classic 30 είναι σταθερή αξία για τα καθαρά του, ενώ αν θες ένα πιο καινούργιο σχέδιο από αυτόν ο Defender αρχίζει επίσης να διαγράφει μια θετικότατη πορεία σταθερής αξίας, με ωραία καθαρά και βρώμικα επίσης. Line out δύσκολα θα βρεις... τον Laney πρέπει να τον έχω χρησιμοποιήσει αρκετά στο παρελθόν αλλά δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα από αυτόν!!!  ;D (αν δεν ισχύει η γεροντική άνοια ακόμη, κάτι πρέπει να σου πει το γεγονός ότι δεν έχει χαραχθεί καν στη μνήμη μου).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου