Προς το περιεχόμενο

Keiji Haino αυτο θα πει τεχνη !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η όλη "φιλοσοφία" του noise είναι πολύ σχετική και ο καθένας ανάλογα με τα γούστα και τις εμπειρίες του μπορεί να τη χαρακτηρίσει διαφορετικά. Η αλήθεια είναι ότι οι συγκεκριμένοι είναι πολύ αξιόλογες φιγούρες με τεράστια δισκογραφική δουλειά.

Και ενημερωτικά ήθελα να ανεφέρω ότι αυτό που βιώσαμε στο BIOS όσοι παρακολουθήσαμε πριν αρκετά χρόνια το live του Keiji Haino ήταν πραγματικά φοβερό!!

Όσοι είσασταν μέσα θα ξέρουν τι εννοώ... WALL OF SOUND με τους twin reverb να έχουν πάρει φωτιά και όλα αυτά μόνο από έναν άνθρωπο.

 

Υ.Γ. σχόλια του τύπου "ΚΑΘΙΣΤΕΡΙΜΕΝΟΙ" κλπ μόνο γέλιο μπορούν να μου προκαλέσουν σε προσωπικό επίπεδο  :P

Αυτά...

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξερω οτι γραφεις σε ελληνικο φορουμ,δηλ.εγω που γραφω σε αγγλικα φορουμ τους κανω χαρη που δεν γραφω ενγκλικα? ;D ;D

Τους κάνεις χάρη, μόνο και μόνο που γράφεις...είμαι σίγουρος ότι τους έχεις γνωρίσει και τα παιδιά από το Teleforum :o :o :o :o

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω οτι γραφεις σε ελληνικο φορουμ,δηλ.εγω που γραφω σε αγγλικα φορουμ τους κανω χαρη που δεν γραφω ενγκλικα? ;D ;D

 

εξω απο την πλακα πηγαινεις σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ η σε ΑΓΓΛΙΚΟ σχολειο (την ελληνικη γλωσσα δηλ.την διδασκεσαι στο σχολειο σου?) & ζεις στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?

εγω αλλο ρωτησα..

εχω τελειωσει σχολειο  ;D

και αυτο που μου ειπες ηταν για την "ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ"(μητρικη γλωσσα δηλαδη)

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

θυμηθηκα τωρα μια παλια ιστορια.. ;D πριν απο χρονια και καιρους ειχαν ερθει οι savage republic να παιξουν στην θεσσαλονικη (ειχα παει ως μεγαλος λατρης του industrial/death/underground/κτλ τοτε... επαιζα και σε τετοιες μπαντες πιτσιρικας) .. ο κιθαριστας λοιπον ειχε παει την κιθαρα του σε γνωστο μαγαζι της πολης γιατι κατι χρειαστηκε, η οποια κιθαρα ηταν κουρδισμενη μονοφωνικα με εξι σι χορδες (που επαιζαν ολες βεβαια την ιδια νοτα). ο υπαλληλος (γνωστος και καλος κιθαριστας) ειχε αγανακτησει μια και ο κιθαριστας των SR δεν σκαμπαζε βεβαια τιποτε απο κιθαρα....  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τελειωσει σχολειο

 

α,ενταξει τοτε παω πασο......  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Αυλωνιτης,η Βασιλειαδου,ο Βεγγος  ας πουμε και ολα σχεδον τα ιερα τερατα της ελληνικης κωμωδιας εχουν παιξει κατα καιρους σε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ταινιες αυτο δεν τους στερει τιποτα απο την αιγλη τους ;)

 

Afto δεν νομίζω ότι ine δόκιμο παράδειγμα διότι στις απαράδεκτες ταινίες τους δεν... συσκεύαζαν τσελόσκονη σε βαζάκια και την πουλούσαν για ένα κουστούμ, για ένα κουστούμ που λέει κι ο Άσιμος. Έκαναν μια προσπάθεια να ψυχαγωγήσουν και να βγάλουν ταυτόχρονα και τα προς το ζειν, χωρίς όμως να ακροβατούν επικίνδυνα στην άκρη των νεύρων μας. Άλλο αν το τελικό αποτέλεσμα ήταν μερικές φορές μέτριο ή κακό (τα οποία όμως αμφότερα απέχουν από το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...)  ;)

 

Άλτερ το ΗΞΕΡΑ ότι προέρχεσαι κι εσύ από τα... λαϊκά στρώματα και ότι δεν έπαιζες τα αριστοκρατικά που παίζεις τώρα απ΄την κούνια!!!  ;D ;D ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D τι αριστοκρατικα? σημερα το βραδυ παιζω αφρικανικα, και το σαββατοκυριακο γαλλικη γυφτικη τζαζ... ;D

 

παρακαλείσθε οπως στειλατε προσωπικο μηνυμα στο θυροφυλάχτη γαλάζιο με λεπτομερειες για την εμφανιση σας.

 

 

Μιας και εγραψα να πω οτι στο συγκεκριμενο ειμαι με playloud φανατικα.

 

Και με Χαριλαο συμφωνω αλλα εχουμε μαλωσει και δεν γραφω +1000 στα ποστ του παροτι εχει μεγαλο δικιο.Εχει δικιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σε έναν υπολογιστή χωρίς flash και με αυτά που γράφετε με βάλατε στο λούκι να το δω το κλιπάκι. Χαλάλι σας...

 

H noise music είναι ένα ολόκληρο μουσικό είδος με βαθειές ρίζες (δείτε το σχετικό άρθρο στη Wikipedia εδώ : http://en.wikipedia.org/wiki/Noise_music). Αυτό το ανακάλυψα αφού διαπίστωσα την έλξη που ασκούσε πάνω μου η δουλειά των Sonic Youth και των Mogwai (σε διαφορετικές χρονικές περιόδους), και εμβάθυνα μελετώντας γι' αυτό το είδος, τόσο από τη σκοπιά του ακροατή, όσο και από τη σκοπιά του συνθέτη.

 

Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του Paul Hegarty (Noise Music : A History) το οποίο μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω κατανόηση του ζητήματος (μπορείτε να το δείτε στο Amazon) αν και υπάρχουν και διάφορες μελέτες σκόρπιες στο internet.

 

Ένα ενδιαφέρον σημείο, είναι ότι με το είδος ασχολούνται βιρτουόζοι (με παράλληλες καριέρες σε περισσότερο βατά μουσικά σχήματα) αλλά και τελείως "λαϊκοί" τύποι (όπως οι Sonic Youth). Ο John Zorn είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ακαδημαϊκά εκπαιδευμένου συνθέτη που πάντα φλέρταρε με το είδος, όπως άλλωστε πάντα φλέρταρε με τη τζαζ.

 

Θα εκπλήξω τον Marathon (αν του μίλαγα δηλαδή), παραπέμποντάς τον στον δίσκο του Pat Metheny με τίτλο "Zero Tolerance For Silence" ήτοι "Μηδενική Ανοχή Στη Σιωπή", όπου ο Metheny παίζει τη δική του ζαριά στο είδος. Δείγμα μπορείτε να ακούσετε εδώ:

 

 

Επίσης, η ιδέα ότι τέσσερις μουσικοί ανεβαίνουν σε μία σκηνή και κάνουν ότι γουστάρουν (φαινομενικά τουλάχιστον) είναι απόλυτα σύννομη με τις αρχές της free jazz, μουσικό ιδίωμα που έχει καταξιωθεί από την δεκαετία του '60 στις ΗΠΑ και τη δεκαετία του '70 στην Ευρώπη, οπότε δεν είναι και τίποτε πρωτότυπο.

 

Επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετές συναυλίες free jazz, πάντα με έφερνε σε αμηχανία αυτή η φάση, μέχρι που συνειδητοποίησα ότι ένας δόκιμος τρόπος ανάγνωσης είναι να το βλέπει κανείς σαν θεατρικό και όχι μουσικό δρώμενο. Μάλιστα, το κλιπάκι μου θύμησε αυτή την άποψή μου και εκτιμώ ότι οι τέσσερις τύποι στη σκηνή δεν κάνουν καθόλου "ότι θέλουν", αλλά παίζει καθένας από αυτούς ένα ρόλο που έχει μεν ένα περιθώριο ελευθερίας αλλά επίσης έχει και αρκετή τυποποίηση.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου