Προς το περιεχόμενο

Keiji Haino αυτο θα πει τεχνη !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Schaffer, το οτι δε σου αρεσει αυτο που κανει ο Zorn στο παραπανω βιντεο (που ουτε σε εμενα αρεσε, παρολο που μου αρεσει πολυ ο Zorn) δε σου δινει το δικαιωμα να τον λες καθυστερημενο.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MCUcNJo2NZM

 

Αν αυτο πχ σου φαινεται εργο καθυστερημενου, ε τι να πουμε, πασο...

 

 

Το να κρινουμε μουσικους απο 1 βιντεακι πειραματικης μουσικης το βρισκω εγω με τη σειρα μου ακρως καθυστερημενο. Αλλο να μην αρεσει το βιντεακι, αλλα να βγαζεις εναν ολοκληρο ανθρωπο και το εργο του σκαρτο με τετοιο τροπο μαλιστα...

εγω ειπα την γνωμη μου για το video που σας εδειξα..και δν μιλησα συγκεκριμενα για τον Zorn..αλλα για το βλακωδες συνολο..!!!

οπως ειπα και πιο πανω αυτο που ειπα ειναι γνωμη μου ..και απλως θελησα να μοιραστω το video μαζι σας(γιατι εγω οταν το ειδα γελουσα για 10 ωρες)

επισης δεν συνεχιζω το θεμα,γιατι για πολλους  εδω μεσα "προσβαλω" τους μουσικους αυτους και το θεμα σιγα σιγα αρχιζει να παιρνει "χιτλερικο" χαρακτηρα..!!

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η SG είναι RI? Μου φαίνεται ότι αναπνέει λίγο.  8)

 

 

Θα ήθελα να ήξερα τι θα λέγατε (για το πρώτο video) ... αν το παίζαμε ο Wow! (στα φωνητικά  :)),  ο marathon κι εγώ....

Το ίδιο οφείλετε να πείτε και για το συγκεκριμένο "προϊόν" του  John Zorn.

Η άποψή μου είναι ότι όταν κάποιος κινείται στο σύνορο της πεπατημένης είναι πολύ εύκολο να βρεθεί στη σφαίρα της παπαριάς. Και είναι πιθανό να οδηγηθεί σε "πειραματισμούς" που απλά δοκιμάζουν τις ανοχές του κοινού του.

Ο καλλιτέχνης χαρακτρίζεται από την προσωπικότητά του (και τις "περγαμηνές" του) και από το έργο του συνολικά. Το κάθε επιμέρους έργο του όμως (στο βαθμό που αυτό μπορεί να διαχωριστεί σε ενότητες/τάσεις/δραστηριότητες) πρέπει να παραμένει ουσιώδες ακόμα και αν απομονωθεί και παρατηρηθεί ως αυτόνομη οντότητα.

 

Εν προκειμένω, καθώς δεν γνώριζα τον John Zorn, αν τύχαινε να είμαι κάπου που έπαιζε η ανωτέρω κομπανία θα πήγαινα στον playloud να δανειστώ 2-3 ντομάτες.

Δεν ξέρω αν έχω άδικο.... σας λέω τι θα έκανα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ήξερα τι θα λέγατε (για το πρώτο video) ... αν το παίζαμε ο Wow! (στα φωνητικά  :)),  ο marathon κι εγώ....

Η άποψή μου είναι ότι όταν κάποιος κινείται στο σύνορο της πεπατημένης είναι πολύ εύκολο να βρεθεί στη σφαίρα της παπαριάς.

Θέλεις να πείς ότι φτιάχνω παπαριές?  (Για τον Wow!, πες ότι θές, δεν με νοιάζει...) Θέλεις να πω εγώ τώρα για το κουμπί της Strat σου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το ενα και αλλο το αλλο.στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ακραια Νεοϋορκεζικη αβαντ γκαρντ που λειτουργει και "απευθυνεται" σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο..απο εκει και περα υπαρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μουσικοι (Marc Ribbot,Nels Cline,Zorn etc) στο ειδος αυτο που ΜΕΡΙΚΕΣ φορες φτανουν στα ακρα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι...καθεισταιροιμαινει ;D

 

ο Αυλωνιτης,η Βασιλειαδου,ο Βεγγος  ας πουμε και ολα σχεδον τα ιερα τερατα της ελληνικης κωμωδιας εχουν παιξει κατα καιρους σε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ταινιες αυτο δεν τους στερει τιποτα απο την αιγλη τους ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλεις να πείς ότι φτιάχνω παπαριές?  (Για τον Wow!, πες ότι θές, δεν με νοιάζει...) Θέλεις να πω εγώ τώρα για το κουμπί της Strat σου?

 

Αν αρχίσεις να πειραματίζεσαι με δαντέλα, φτερά και φυσική τρίχα πάνω στις κιθάρες....  θα το πω. Μην έχεις αμφιβολία ότι θα το κάνω.  ;D.

 

Το κουμπί της.... ΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΤΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν προκειμένω, καθώς δεν γνώριζα τον John Zorn, αν τύχαινε να είμαι κάπου που έπαιζε η ανωτέρω κομπανία θα πήγαινα στον playloud να δανειστώ 2-3 ντομάτες.

Δεν ξέρω αν έχω άδικο.... σας λέω τι θα έκανα.  :)

 

Ελα, εχει για ολους

 

SF πιπερι για αυτο περι ΘΒ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αλλο το ενα και αλλο το αλλο.στη συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για ακραια Νεοϋορκεζικη αβαντ γκαρντ που λειτουργει και "απευθυνεται" σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο..απο εκει και περα υπαρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ μουσικοι (Marc Ribbot,Nels Cline,Zorn etc) στο ειδος αυτο που ΜΕΡΙΚΕΣ φορες φτανουν στα ακρα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι...καθεισταιροιμαινει ;D

 

ο Αυλωνιτης,η Βασιλειαδου  ας πουμε και ολα σχεδον τα ιερα τερατα της ελληνικης κωμωδιας εχουν παιξει κατα καιρους σε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ταινιες αυτο δεν τους στερει τιποτα απο την αιγλη τους ;)

 

Αυτό λέω.

Σίγουρα δεν μπορεί κανείς να τους πει καθυστερημένους.  Απλά επισημαίνω ότι οι κακές στιγμές (ή οι άστοχες προσπάθειες) δεν μπορούν να "αγιοποιούνται" υπό την αίγλη του δημιουργού. Να συγχωρούνται μπορεί. Όχι όμως να ανάγονται αυτόματα σε "υψηλή" (και άπιαστη) τέχνη.

 

Αν ένας Αραβας... πάει τουαλέτα, το αποτέλεσμα της προσπάθειάς του δεν είναι (αυτόματα) "Αραβούργημα"  ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πράγμα που κάνουν οι τύποι - όσο και αν ακούγεται σαν φάρσα - έχει μια ιστορία από πίσω του και ίσως λειτουργεί στο κατάλληλο context. Αυτά τα είδη τέχνης έχουν άλλους κανόνες και το γεγονός ότι οι τύποι είναι μουσικάρες με κάνει να πιστεύω ότι μάλλον ξέρουν τι κάνουν (δεν αλέθουν τσέλα). Όντως απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό και όχι σε μένα ή στο μέσο ακροατή Clapton, Santana, Deep Purple κλπ. :)

 

Θα ήθελα να ήξερα τι θα λέγατε (για το πρώτο video) ... αν το παίζαμε ο Wow! (στα φωνητικά  :)),  ο marathon κι εγώ....

Yamatsuka Eyeprotocol; AYTO EINAI;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου