Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση προς χρήστες του Avalon 737sp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλα τα παιδιά στο forum!

Το όνομά μου είναι Βασίλης, είμαι καινούργιος στο forum και σχετικά ''μεσήλικας''

στο επάγγελμα του μηχανικού μιας και τα τελευταία 16 χρόνια εργάζομαι σε studio και P.A.

Πέρα από την όποια εμπειρία μου έχει προσφέρει ο όρος ''μεσήλικας'' που προανέφερα στον τρόπο που αντιλαμβάνομαι το κάθε άκουσμα, δεν θα σταματήσω ποτέ να αμφισβητώ την κρίση μου και τις επιλογές μου (όπως για παράδειγμα η επιλογή του εξοπλισμού, όπου αφορά και την τσέπη μου εκτός των άλλων).

Ξεκινώντας λοιπόν και εγώ να εξοπλίζω έναν καινούργιο χώρο για ηχογραφήσεις και έχοντας

από παλαιότερα αποκτήσει μια αρκετά πλούσια γκάμα από προενισχυτές ( λαμπάτους και μη ),

μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω και έναν Avalon 737sp.

Ομολογώ πως, ως προς την συγκεκριμένη αγορά επηρεάστηκα αρκετά από το σούσουρο της

αγοράς μιας και όπου και να πήγαινα, έπεφτα επάνω του ή μου τον ανέφεραν.

Μέχρι στιγμής τον έχω χρησιμοποιήσει και στο studio και στο live με διαφορετικά set up και με αρκετά ικανοποιητικά αποτελέσματα, δίχως όμως να ''τρελαθώ'' θα έλεγα .

Παρόλο που τον θεωρώ έναν καλό προενισχυτή (απλώς καλό), δεν μπορώ να συσχετίσω τον ήχο που άκουσα με τις διαστάσεις που έχει πάρει το όνομά του από πλευράς δημοσιότητος.

 

Θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις γνώμες άλλων χρηστών (αν υπάρχουν) αναφορικά με την παρακάτω ερώτηση:

 

''Μήπως τελικά είναι κάπως υπερεκτιμημένος αυτός ο 737;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φίλε Βασίλη καλώς μας βρήκες

 

και εγώ τον έχω τον 737 αλλά τον απέκτησα γιατί ήθελα strip

τα χρήματα που έδωσα ήταν για έναν καλό preamp, έναν καλό opto comp και ένα καλό eq

οπότε μιλάμε για 3 σε 1, καθόλου υπερεκτιμημένος ο 737 για αυτό που είναι

βέβαια έχει να κάνει με τα γούστα και τα αυτιά καθενός, εμένα μ αρέσει αρκετά και ως preamp

αν ήθελα πάντως μόνο pre θα προτιμούσα κάτι σε chandler μ αυτά τα χρήματα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Avalon και ξερο ψωμι. Εχεις δικιο αρκετα υπερεκτιμημενος γιατι ειναι ο μονος που ξερουν αυτοι που δεν ειναι ηχοληπτες.

 

Παντως δεν ειναι πολυ ακριβος για channel strip τετοιας ποιοτητας.Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου,εγω τον θεωρω πολυ ατσουμπαλο παντως.

;)

 

 

 

 

 

Η λαμπα δεν θα σε σωσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλα τα παιδιά στο forum!

 

Καλώς ήρθες.  :)

 

'Μήπως τελικά είναι κάπως υπερεκτιμημένος αυτός ο 737;

 

Νομίζω πως ναι, αλλά φυσικά είναι και θέμα γούστου. Σε ξένα fora τα Avalon θεωρούνται hit or miss περισσότερο από κάθε άλλη μάρκα σχεδόν. Στο 737 και στο 747 οι συμπιεστές μου φαίνονται ότι είναι κάπως ... ευγενικοί.. ;D το EQ τμήμα στο 747 μου άρεσε περισσότερο. Ίσως και το 737 να είναι έτσι.

 

Πάντως, όντως δεν είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει και νομίζω ότι αποτελεί ένα αρκετά καλό strip.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιω καθημερινα τον 737.

 

Δεν ξερω αν ειναι υπερεκτιμημενος, ωστοσο θα συμφωνησω με τον OurDarkness οτι τον βρισκω "ευγενικο".

Ο κομπρεσορας του βεβαια λογω αυτου του γεγονοτος καθισταται ιδανικος για tracking. Αλλα δεν ειναι οτι θα σου δωσει χαρακτηρα.

 

Το eq του μου αρεσει αρκετα,ειδικα να βαζω ελαχιστο high shelf στις φωνες για καλυτερο presence.

 

Ο preamp ειναι πολυ καλος αλλα και παλι περιμενω λιγο περισσοτερο χαρακτηρα απο λαμπα. Και θα ηθελα και να ειχε λιγα "γκαζια" παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους

 

Χρησιμοποιώ τον 737 τον τελευταίο καιρό σε συναυλίες ως channel strip στην φωνή. Δεν θα πω τίποτα για τον ήχο του, γιατί αυτό είναι υπόθεση «περί ορέξεως…», αλλά έχω να πω ότι είναι ένα αξιόλογο μηχάνημα όπου με την σωστή αντιμετώπιση μπορείς να πάρεις πολύ καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Σε μένα προσφέρει καλύτερο προενίσχυτη/Compressor/EQ από αυτά που βρίσκω στα live και επιπλέον ο καλλιτέχνης μου λέει ότι η παράσταση του βγαίνει πιο άνετα χωρίς να ακούει τον  Compressor (εκτός από ακραίες περιπτώσεις). Το EQ μου δίνει πολύ καλή ακρίβεια στις ρυθμίσεις. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι όταν συνδυάζεται με κάποιο τονισμένο μικρόφωνο τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ λαμπερά, κάτι που μπορεί να χρειαστεί μεγαλύτερες κινήσεις στο EQ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

 

[...]Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι όταν συνδυάζεται με κάποιο τονισμένο μικρόφωνο τα πράγματα μπορεί να γίνουν πολύ λαμπερά, κάτι που μπορεί να χρειαστεί μεγαλύτερες κινήσεις στο EQ.

 

 

Όταν λες τονισμένο μικρόφωνο μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα; Στην δικιά μου περίπτωση

χρησιμοποιώ συχνά την 87άρα κάψα της Shure και ο Avalon έχει την τάση να την παρουσιάζει πιο brilliant για τα γούστα μου τουλάχιστον.Μάλιστα σε μια περίπτωση που έπαιζα με μια PM 4000 (που είναι το αγαπημένο μου desk για PA) ξήλωσα τον Avalon γιατί ο προενισχυτής της PM έπαιζε πολύ καλύτερα...Είμαι περίεργος να δοκιμάσω την κάψα της Neumann με τον 737...Ξέρει κανείς για αυτό το άκουσμα τίποτα;   

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να κάνω με Beta58 που είναι τονισμένο περίπου στους 6000. Στην περίπτωση του 87 τα πράγματα είναι χειρότερα (κατά την γνώμη μου) όπου ο τονισμός είναι γύρω στους 8000 και πιο έντονος σε σχέση με το 58. Ο προενισχυτής της κονσόλας εδώ έρχεται σε δεύτερη μοίρα μετά το μικρόφωνο. Η ΡΜ4000 είναι πολύ καλή αναλογική κονσόλα και είναι από τις αγαπημένες μου μαζί με τις Midas ως αναφορά τις αναλογικές. Αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο προενισχυτής του 737 είναι καλύτερος (για μένα). Τέλος το 105 της Neumann είναι flat χωρίς τονισμούς και γι αυτό τον λόγω τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Το έχω δοκιμάσει και μου αρέσει πάρα πολύ ο συνδυασμός, αλλά μετά έγκειται και στον καλλιτέχνη ο οποίος είναι και ο χειριστής του μικροφώνου στην τελική. Όταν κάποιος τραγουδάει με τονισμένο μικρόφωνο το κάνει για δύο λόγους: 1. θέλει να τραγουδάει πιο ξεκούραστα ή 2. Δεν έχει φωνή. Και φυσικά δεν κατηγορώ κανέναν που έχει ένα 58άρι ή ένα 87άρι είναι πολύ καλά μικρόφωνα ιδίως σε καταστάσεις ζωντανής ορχήστρας όπου λίγο σπρώξιμο στις ψιλές μπορεί να βγάλει την φωνή μπροστά και να κάνει την ζωή του ηχολήπτη ευκολότερη, εξάλλου όλα είναι θέμα «περί ορέξεως!!!». Συνήθως όταν δώσεις ένα 105 ή οποιοδήποτε μη τονισμένο μικρόφωνο σε κάποιον που έχει συνηθίσει τον τονισμένο ήχο, έχει να ξεπεράσει ένα σοκ παρόμοιο με αυτό που παθαίνουν όλοι όταν ακούν για πρώτη φορά την φωνή τους ηχογραφημένη. Πάντως ο συνδυασμός 737 με flat μικρόφωνο είναι πολύ καλός και προσωπικά είναι και η πρώτη μου επιλογή στα rider μου (σε συνδυασμό με τις απαιτήσεις του καλλιτέχνη πάντα).

Τέλος δεν προτείνω τίποτα εκτός από το να παραθέσω προσωπικές απόψεις, ούτε θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανέναν, αφού σε γενικές γραμμές παίζω με ότι υπάρχει διαθέσιμο (αρκεί να δουλεύει).

Πειραματιστείτε με ανοικτά μυαλά, αυτό είναι το μυστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πειραματιστείτε με ανοικτά μυαλά, αυτό είναι το μυστικό.

 

 

Όντως αυτό είναι το μυστικό! :) :) :)

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια PavosPa, όπως και τους υπόλοιπους φίλους.Για μένα το θέμα είναι καλυμμένο όσο αφορά τον ίδιο τον 737 σαν υλοποίηση.

Τώρα το πως κάποια ονόματα παίρνουν τα πάνω τους σε αυτή την αγορά και καταφέρνουν να αποκτήσουν μια θέση στα rack όχι μόνο με την αξία τους σαν audio performance αλλά επιπλέον και με μαρκετίστικη βία, που στην τελική χτυπάει την τσέπη μας, είναι μάλλον αλλουνού υπόθεση...ή μήπως και δική μας;

Γιατί στην τελική αυτό ήταν το θέμα που ήθελα να αναπτύξω...

 

 

 

 

 

Τα μπάσα τρώνε τα λεφτά,τα πρίμα τρώνε τ'αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου