Προς το περιεχόμενο

Keyboard amp ή αυτοενισχυόμενο monitor


db

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το live για τους πληκτράδες δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση. Aπό το κουβάλημα και το setup μέχρι το monitoring. Τα monitor που διατίθενται τις περισσότερες φορές (αν διατίθενται) είναι από ανεπαρκή και πάνω. Συνήθως χρωματίζουν τους ήχους, με αποτέλεσμα μερικοί ήχοι να μην ξεχωρίζουν από τις κιθάρες ή ότι άλλο παίζει στην ίδια περιοχή. Επίσης πολλές φορές λόγω του χρωματισμού (τονίζουν ορισμένες συχνότητες και εξασθενούν άλλες) αλλάζει το balance μεταξύ των ήχων και εκεί που έχεις φτιάξει έναν lead ήχο να βγαίνει λίγο πιο μπροστά από τους υπόλοιπους, ξαφνικά καλύπτεις όλο το σύμπαν ή το αντίστροφο.

 

Ψάχνω να βρω μια λύση (έναν ενισχυτή για keyboards ή αυτοενισχυόμενο monitor) για τα live, έτσι ώστε :

α) να ακούω σε μια ικανοποιητική ένταση με καλή ποιότητα,

β) να έχει ανεκτό βάρος έτσι ώστε να σηκώνεται με το ένα χέρι,

γ) να έχει όσο το δυνατόν μικρότερο μέγεθος,

δ) να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή.

 

Σημειώνω επίσης ότι παίζω σε μπάντα με αρκετά γκάζια, η χρήση είναι για personal monitoring και όχι για PA καθώς και ότι δεν με ενδιαφέρει αν έχει πολλές εισόδους.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ή να πει πως αντιμετωπίζει ο ίδιος το εν λόγω πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mackie SRM350 - Σε πολυ καλή τιμή απο τον Θωμά, 400 ευρώ.

 

Roland KC350 αν σου χρειάζεται ο μίκτης που έχει επάνω. Λιγο πιο ακριβό.

 

Τελος του χρόνου βγάζει η Behringer κατι Mackie κλώνους στην μισή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.schertler.com& Κοιτάς το UNICO. Είναι πιθανά ο καλύτερος ακουστικός ενυσχητής στον κόσμο. 180 Watt RMS, Και ζυγίζει 11 Kg.&έχω το ίδιο&(παιζω κιθάρα) αλλά τον παίρνει δανικό ένας φίλος που πετάει επάνω Synth φωνή κιθάρα και έχει πάθει πλάκα μεγάλη., 100% φυσικός ήχος... Νομίζω πως μπορείς να τον βρείς και στην Αθήνα, γιατί εγώ τον έχώ αγοράσει από Γιάννενα.

Τσεκάρισέ το αξίζει !

&&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) να ακούω σε μια ικανοποιητική ένταση με καλή ποιότητα,
β) να έχει ανεκτό βάρος έτσι ώστε να σηκώνεται με το ένα χέρι,
γ) να έχει όσο το δυνατόν μικρότερο μέγεθος,
δ) να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή.

Για όλα αυτά νομίζω πως τα&890 Euro είναι πολύ καλά. Εάν θέλει& καθαρά οικονομικό παίρνει ένα Behringer με 200 euro. Τότε καλύπτει το οικονομικό αλλά συμβιβάζεται με τα υπόλοιπα. Αλλά για να βρεί βάρος που σηκώνεται με ένα χέρι, μικρό μέγεθος, ΚΟΡΥΦΑΙΑ ποιότητα ήχου, και 180 WATT, δεν μου έρχεται κάτι καλύτερο στο μυαλό ? Εσένα ? em.icon.smile.png

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.schertler.com/prodotti_ing/loudspeakers/unico.htm

Εδώ μπορείς να το δείς καλύτερα.

Παιδιά είμαι της άποψης πως καλύτερα να πάρω κάτι μια φορά, παρά να κάνω την δουλειά μου για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και μετά να ψάχνω πάλι...

&

&

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, με συγκινεί ο τρόπος που σκύψατε πάνω στο πρόβλημά μου.

Έκανα ένα test με τρία αυτοενισχυόμενα monitor. To JBL EON 15, το EV SX200A και το MACKIE SRM450. Το καλύτερο σε ηχητική ποιότητα, βάρος και μέγεθος ήταν το EV SX200A, αλλά η τιμή του ήταν αρκετά υψηλότερη από τα υπόλοιπα. Το πιο φτηνό, το JBL στεκόταν όμως και αυτό αξιοπρεπώς.

Για το αυτοενισχυόμενο της Behringer έχω διαβάσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστο. Έχει αφήσει αρκετούς με την ... στο χέρι.

Δεν έχω ακούσει τον ROLAND KC350, αλλά έχω ακούσει το προηγούμενο μοντέλο τον KC300. Όταν ανέβαινε η ένταση σε στάθμες ροκ πάλκου, τότε ο ήχος χάλαγε αρκετά. (Αν δεν απατώμαι, αυτό οφείλεται στο ότι δεν παρουσιάζει&γραμμική συμπεριφορά). Λέτε ο KC350 να έχει μεγάλες διαφορές από τον προκάτοχό του ;

Τον SCHERTLER UNICO δεν τον έχω ακούσει. Οι κριτικές που διάβασα για την χρήση του με ακουστικά όργανα, τον βγάζουν πολύ καλό. Το μέγεθος και το βάρος του ακούγονται πολύ δελεαστικά. Η τιμή του όμως είναι αρκετά τσουχτερή. Θα πάω να τον ακούσω και αν πάθω πλάκα μπορεί να τα σκάσω...

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SRM350 είναι πιο ελαφρύ, πιο φτηνό (400 ευρώ) και νομίζω καλλίτερο για την δουλιά που το θέλεις σε σχέση με αυτά που δοκίμασες. Είναι πιο "hifi" απο το SRM450 και έχει καλλίτερο ήχο σε χαμηλότερες εντάσεις. Τουλάχιστον απο την συγκριση που έκανα, που δεν ήταν με keyboard.

 

Αυτο που έχεις ακούσει για τον KC300 είναι αλήθεια, σε μεγάλες εντάσεις είχε έντονο πρόβλημα στα μπάσσα. Ο KC350, λίγο που τον άκουσα, εμοιαζε να παίζει καλλίτερα αλλα δεν είμαι και τελείως σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου