Προς το περιεχόμενο

αγορα μπασσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω απλως θα ηθελα να προσθεσω οτι ισως τι πιο σημαντικο για σενα ως αρχαριος ειναι να ειναι οσο το δυνατον πιο "ανετο" και ευκολόπαιχτο το μπασο και να μην σε δυσκολευει δηλαδη στην προοδο σου (χωρις αυτο να σημαινει να αγνοησεις το ηχοχρωμα του. Απλα θα προτεινα να μην ειναι η νο1 προτεραιοτητα σου).

  Οταν εισαι πιο καλος θα τσιμπησεις και κατι καλυτερο προφανως. Και να θυμασαι επισης οτι ο καλος ηχος παραγεται σε μεγαλο βαθμο ΚΑΙ απ τον μουσικο. (Απειρα παραδειγματα με εμπειρους μουσικουςπου μαγευουν με φτηνα οργανα και απειρους μουσικους που δεν μπορουν ακομα να βγαλουν αξιολογο ηχο ακομα και με πανακριβα καταπληκτικα οργανα).

 

Οποτε πριν παραγγειλεις κατι δεν θα εβλαπτε να το δοκιμασεις κι εσυ σε καποιο μαγαζι εδω ή εστω καποιος φιλος σου μπασιστας. Ασε που πλεον καμια φορα , για μετρητα , στο αφηνουν πιο φτηνα απο τα γνωστα sites. Ειχα μια τετοια ευχαριστη εκπληξη προσφατα. (οχι δεν εχω ή δουλευω σε καταστημα μουσικων οργανων  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ απόλυτα με τον Bulbus156. και γω επίσης είχα την ίδια ευχαριστη έκπληξη που πήρα ένα μπασάκι εδώ στη Θεσσαλονίκη ίδια τιμή με thomann. Ήταν το ibanez SR705. Αν θέλεις δώσε γύρω στα 500 κ κάτι ευρώ και πάρε το Ibanez sr500 που φοράει και BARTOLINI MKI μαγνήτες. σούπερ ευκολόπαιχτο, φοβερός ήχος, all around.  εναλλακτικά το squier vintage modofied είναι πολύ καλό deal. Με γεια σου!  ;)

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουω κυριως muse , radiohead  κλτ....   αρα με 300-400 ευρω μπορω να βρω μια επιλογη που θα μου μεινει για καιρο αν καταλαβα καλα...???

 

Πιστεύω πως τότε πρέπει να πάρεις ή ένα Ibanez, μιας και είναι πολύ αξιόπιστη λύση και αρκετά all-around μπάσο, ή ένα Fender Squier το οποίο είναι και μέσα στο budget σου και στον ήχο που ακούς και θές να παίξεις! Επειδή όμως είναι κάπως περιέργο να σου προτείνω ένα μοντέλο που θα άρεσε σε μένα να πάρεις, γιατί δεν κάνεις μια γύρα σε κανένα μουσικό οίκο να δοκιμάσεις κανα Squier ή κανα Ibanez?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες παρατηρησεις/αποψεις (κουβεντα να γινεται...)

 

1) Το Cort Curbow (κατασκευασμενο απο την Cort και σχεδιασμενο σε συνεργασια με τον μακαριτη Greg Curbow) ειναι οντως "ιδιαιτερο" μπασο, δεν ειδα ομως να αναφερει κανεις τον βασικο λογο. Το σωμα του δεν ειναι ξυλινο, αλλα κατασκευασμενο απο ενα συνθετικο υλικο (Luthite).

 

2) Ειμαι της αποψης οτι με ολα τα μπασα παιζεις καθε ειδος μουσικης. Δεν πιστευω οτι το Curbow π.χ. με 3-band EQ και το "slap switch" (=mid scoop) δεν ειναι αρκετα ευελικτο ηχητικα για να παιξει κανεις metal. Απο περιεργεια, σε ποιο ειδος θεωρεις οτι ειναι προσανατολισμενο το Curbow;

 

3) Το SRX ειναι οντως πολυ ωραιο μπασακι (ολη την SRX σειρα την βρισκω πολυ τιμια για τα λεφτα της).

 

4) Με το 8" μεγαφωνακι και τα 25 του watt ο συγκεκριμενος hartke δε συναγωνιζεται ουτε κλιματιστικο Toyotomi σε ενταση. Καλυτερα δεν ειναι να παρει εναν ενισχυτακο ο οποιος δε θα του ειναι αχρηστος με το που θα βγει απο την κρεβατοκαμαρα;

 

5) Μια και το φεραμε στους Hartke, τα αλουμινενια μεγαφωνα εχουν πραγματι εναν πολυ δικο τους ηχο. Ομως ο "παραδοσιακος" σλαπ ηχος δεν παραγεται/αναπαραγεται απο αλουμινενια μεγαφωνα, αλλα κατα κανονα απο full range καμπινες, που εχουν ενα horn η tweeter να "αναλαμβανει" τις υψηλες συχνοτητες.

 

6) Το endorsement του Flea με τη Modulus εληξε πριν απο καποιο καιρο και προφανως αντι να ξαναμπλεκει αποφασισε να λανσαρει τα "δικα του" μπασα. Φαινονται να ειναι entry προς mid level οργανα και πολυ θα ηθελα να δοκιμασω κανενα καποια στιγμη.

 

Ελπιζω να μην κουρασα... :-\

 

Λοιπόν πιστέυω πως το να πας κατευθείαν στον Bartolini με το output στον Θεό δεν είναι και ότι καλύτερο για κάποιον αρχάριο γιατί δεν θα μάθει κάτι διαφορετικό... Παραξενιά έτσι? Απλώς βλέποντας από τον εαυτό μου που ξεκίνησα με Ibanez είναι πως οι active μαγνήτες δεν είναι και ότι καλύτερο για εμένα τουλάχιστον... Με πέταγαν πολύ πάνω με την παραμικρή δυναμική οπότε (Αφού δεν είχα compressor και δεν ήξερα και που παν τα 4) είχα την γκρίνια του κιθαρίστα "ΧΑΜΗΛΩΣΕΕΕΕΕ"... Ενώ τώρα με τους passive μαγνήτες ελέγχω καλύτερα τις δυναμικές μου... Γνώμη μου ετσι? Προφανώς και είναι δύσκολο να βρεις μπάσσο (και δη Ibanez) χωρίς active μαγνήτες αλλά οι Bartolini έχουν και ένα Output απίστευτο!!!! Πολύ περισσότερο από τους απλούς active της Ibanez... Κατ'εμέ πάντα.... Απο κει και πέρα το Curbow νομίζω πως είναι για πιο μοντέρνα funky άντε και Punk/Alternative... Δηλαδή δεν είναι ένα πασπαρτού μπάσσο... Πάλι γνώμη μου έτσι? Δεν μπορείς δηλαδή να παίξεις Black Sabbath για παράδειγμα διότι το μπάσσο δεν θα είναι και τόσο μπάσσο... Θα ξεφεύγει λίγο... Από ότι έχω ακούσει... Γενικά πάντως τα curbow είναι μπασσάρες και με την πρώτη ευκαιρία θα τσιμπήσω ένα.... Το hartke το πρότεινα με βάση τα λεφτά του... Καλύτερα ένας hartke 25 watt παρά ένας behringer 90 watt διότι ναι μεν ο πρώτος θα κάνει για την κρεβατοκάμαρα αλλά θα του βγάζει κάτι ωραίο να χαίρεται να παίζει σπίτι του ενώ ο άλλος θα τον χρησιμοποιεί μετά από 3 μήνες για να ακουμπάει τις παρτιτούρες που θα πάιζει στον gallien!!! Γενικά από την behringer μόνο ορισμένα πεταλάκια της συμπαθώ!!! Και να απαντήσω στον φίλο X-minor τα αλλουμινένια ηχεία εγώ προσωπικά τα λατρεύω... Είχα και εγώ την επιφύλαξή μου όταν τα πρωτοείδα αλλά όταν έπαιξα στην 4x10 καμπίνα της Hartke με την gallien μου έπαθα πλάκα... Δεν έχω ακούσει καλύτερο συνδιασμό... Και ο στουντιάς που τα είχε μου είπε πως είναι πολύ λιγότερο ευπαθή από τα άλλα... Τώρα επειδή (δυστυχώς) δεν έχω την τύχη να κατέχω μία τέτοια καμπίνα δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος για κάτι... Πάντως για να απαντήσω και στο Post εμένα η εμπειρία μου με τα Ibanez μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις... Για αυτό και δεν το πουλάω το μπάσσο μου....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πιστέυω πως το να πας κατευθείαν στον Bartolini με το output στον Θεό δεν είναι και ότι καλύτερο για κάποιον αρχάριο γιατί δεν θα μάθει κάτι διαφορετικό... Παραξενιά έτσι? Απλώς βλέποντας από τον εαυτό μου που ξεκίνησα με Ibanez είναι πως οι active μαγνήτες δεν είναι και ότι καλύτερο για εμένα τουλάχιστον... Με πέταγαν πολύ πάνω με την παραμικρή δυναμική οπότε (Αφού δεν είχα compressor και δεν ήξερα και που παν τα 4) είχα την γκρίνια του κιθαρίστα "ΧΑΜΗΛΩΣΕΕΕΕΕ"... Ενώ τώρα με τους passive μαγνήτες ελέγχω καλύτερα τις δυναμικές μου... Γνώμη μου ετσι? Προφανώς και είναι δύσκολο να βρεις μπάσσο (και δη Ibanez) χωρίς active μαγνήτες αλλά οι Bartolini έχουν και ένα Output απίστευτο!!!! Πολύ περισσότερο από τους απλούς active της Ibanez... Κατ'εμέ πάντα.... Απο κει και πέρα το Curbow νομίζω πως είναι για πιο μοντέρνα funky άντε και Punk/Alternative... Δηλαδή δεν είναι ένα πασπαρτού μπάσσο... Πάλι γνώμη μου έτσι? Δεν μπορείς δηλαδή να παίξεις Black Sabbath για παράδειγμα διότι το μπάσσο δεν θα είναι και τόσο μπάσσο... Θα ξεφεύγει λίγο... Από ότι έχω ακούσει... Γενικά πάντως τα curbow είναι μπασσάρες και με την πρώτη ευκαιρία θα τσιμπήσω ένα.... Το hartke το πρότεινα με βάση τα λεφτά του... Καλύτερα ένας hartke 25 watt παρά ένας behringer 90 watt διότι ναι μεν ο πρώτος θα κάνει για την κρεβατοκάμαρα αλλά θα του βγάζει κάτι ωραίο να χαίρεται να παίζει σπίτι του ενώ ο άλλος θα τον χρησιμοποιεί μετά από 3 μήνες για να ακουμπάει τις παρτιτούρες που θα πάιζει στον gallien!!! Γενικά από την behringer μόνο ορισμένα πεταλάκια της συμπαθώ!!! Και να απαντήσω στον φίλο X-minor τα αλλουμινένια ηχεία εγώ προσωπικά τα λατρεύω... Είχα και εγώ την επιφύλαξή μου όταν τα πρωτοείδα αλλά όταν έπαιξα στην 4x10 καμπίνα της Hartke με την gallien μου έπαθα πλάκα... Δεν έχω ακούσει καλύτερο συνδιασμό... Και ο στουντιάς που τα είχε μου είπε πως είναι πολύ λιγότερο ευπαθή από τα άλλα... Τώρα επειδή (δυστυχώς) δεν έχω την τύχη να κατέχω μία τέτοια καμπίνα δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος για κάτι... Πάντως για να απαντήσω και στο Post εμένα η εμπειρία μου με τα Ibanez μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις... Για αυτό και δεν το πουλάω το μπάσσο μου....

 

Σε αυτο που λες για το οτι ειναι καλυτερο να ξεκινησει με ενα passive μπασο με οσο πιο απλα ηλεκτρονικα γινεται συμφωνω απολυτα. Γι αυτο αλλωστε προτεινα και τα δυο Squier. Πιο απλα απο Precision δε γινεται... ;)

 

Behringer (οποιοδηποτε προιον της και ειδικα ενισχυτη) δε θα με δεις να συνιστω σε καποιον να παρει ποτε και για κανεναν λογο. Ο ενισχυτακος που προτεινα ηταν της Warwick, ο οποιος και μια χαρα ηχο εχει και μπορει (καρατσεκαρισμενα) να σταθει αξιοπρεπως σε μια προβουλα στο σπιτι του ντραμμερ.

 

Με δεδομενο το οτι δε θες και πολλα μεσαια στον ηχο σου (διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος), δε μου κανει καμια εντυπωση που επαθες την πλακα σου με το συνδυασμο GK-Hartke. Οι μισες μπασογραμμες των 80s γιναν με εναν 800RB

σε μια Hartke καμπινα. Αλλο πραγμα ομως μια ported 4x10 καμπινα με tweeter και αλλο ενα 8αρακι μεγαφωνο σε εναν μικρο combo.

 

Α, και για τον ηχο του μπασου στις πρωτες ηχογραφησεις των Sabbath θες μια καμπινα κιθαρας με καμμενα-σκισμενα 1-2 μεγαφωνα. Οτι μπασο και να παιξεις μεσα απο αυτο, μια χαρα Sabbath θα ακουστει. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που λες για το οτι ειναι καλυτερο να ξεκινησει με ενα passive μπασο με οσο πιο απλα ηλεκτρονικα γινεται συμφωνω απολυτα. Γι αυτο αλλωστε προτεινα και τα δυο Squier. Πιο απλα απο Precision δε γινεται... ;)

 

Behringer (οποιοδηποτε προιον της και ειδικα ενισχυτη) δε θα με δεις να συνιστω σε καποιον να παρει ποτε και για κανεναν λογο. Ο ενισχυτακος που προτεινα ηταν της Warwick, ο οποιος και μια χαρα ηχο εχει και μπορει (καρατσεκαρισμενα) να σταθει αξιοπρεπως σε μια προβουλα στο σπιτι του ντραμμερ.

 

Με δεδομενο το οτι δε θες και πολλα μεσαια στον ηχο σου (διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος), δε μου κανει καμια εντυπωση που επαθες την πλακα σου με το συνδυασμο GK-Hartke. Οι μισες μπασογραμμες των 80s γιναν με εναν 800RB

σε μια Hartke καμπινα. Αλλο πραγμα ομως μια ported 4x10 καμπινα με tweeter και αλλο ενα 8αρακι μεγαφωνο σε εναν μικρο combo.

 

Α, και για τον ηχο του μπασου στις πρωτες ηχογραφησεις των Sabbath θες μια καμπινα κιθαρας με καμμενα-σκισμενα 1-2 μεγαφωνα. Οτι μπασο και να παιξεις μεσα απο αυτο, μια χαρα Sabbath θα ακουστει. ;D

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!Φυσικά ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ!!!!Τα κόβω τα μεσαία σε αρκετά μεγάλο βαθμο!!!!! Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω απόλυτα!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου