Προς το περιεχόμενο

Holy grail reverb pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω δύο, το ένα Digitech Digiverb και το άλλο το Holy grail.

 

Όντως το τελευταίο έιναι πιο φασαριόζικο.. Προσθέτει έναν πολύ μικρό "βόμβο" στο σήμα. Όμως όταν παίζω με την μπάντα (αλλά και μόνος μου) είναι το τελευταίο που 8α προσέξω ;)

 

Σίγουρα όμως ο ήχος του είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, ειδικά στον twin reverb που το έχω ... πετάει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν χρησιμοποιείς το δικό του που είναι ίσως το πιο κλασσικό reverb της μουσικής ιστορίας; Yποθέτω ότι θα είναι χαλασμένο (ή μπορεί και να μην σου αρέσει βέβαια, γούστα είναι αυτά...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν χρησιμοποιείς το δικό του που είναι ίσως το πιο κλασσικό reverb της μουσικής ιστορίας; Yποθέτω ότι θα είναι χαλασμένο (ή μπορεί και να μην σου αρέσει βέβαια, γούστα είναι αυτά...)

 

Ακόμα ψάχνομαι με αυτά τα θέματα.. Το βάθος του ενισχυτή δουλευει μια χαρα. Και το έχω μόνιμα στο 2.. έτσι ανασαίνει ο ήχος του ενισχυτή. Το Holy Grail μου δίνει βάθος περισσότερο "συνεχές" βάθος χωρίς το τρεμούλιαρμα των ελατηριών..

 

Πάντως δεν αποκλείω τίποτα, αφού συνεχώς τα γούστα αλλάζουν.. τώρα τελευταία γλυκοκοιτάζω τους surf ήχους και αρχίζει να μου αρέσει το spring reverb ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βομβο ε?? χμ....

:-\

 

Εμένα πάντως δεν με ενοχλεί και είναι σαν να μην υπάρχει. Χαίρομαι την μουσική και το ίδιο ;)

Εξάλλου το είπα είναι μικρός ο θόρυβος. Για να το ακούσεις πρεπει να στήσεις αυτί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πεταλι δεν υπαρχει σε πολλα μεγαλα καταστηματα επειδη το distribution network της EH εχει δει τα ραδικια αναποδα εδω και αρκετους μηνες. Μια χαρα κυκλοφορει, απλα δεν...κυκλοφορει, οπως τα περισσοτερα πεταλια. Πχ δειτε στο dv ποσα πεταλια EH ειναι in stock και ποσα out of stock. Ιδια κατασταση και σε thomann και σε ελληνικα μαγαζια.

 

Εδω εγω ειχα κανει παραγγελια ενα dr Q τελη...Νοεμβριου και ηρθε στο dv πριν απο 3 μερες ;D. Δεν εννοω οτι ολα τα EH κανουν 5 μηνες να ερθουν, απλα δειχνω μεχρι που εχει φτασει το μπαχαλο με το distribution της EH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Έχω πληροφορίες που λένε ότι οι προμηθευτές πλέον "play it safe" ("το παίζουν εκ του ασφαλούς", επί λέξει). Τι σημαίνει αυτό? Ότι οι επί τόπου επίσημοι αντιπρόσωποι της εκάστοτε μεγάλης εταιρίας (Marshall, Boss-Roland, ΕΗ, Fender, Vox-Korg κλπ κλπ) δέχονται μεν τις παραγγελίες από τους εμπόρους, αλλά περιμένουν αυτές να φτάσουν σε ένα μεγάλο & σεβαστό επίπεδο έτσι ώστε να ζητήσουν την τελική παράδοση από την μαμά εταιρία.

 

Γιατί το κάνουν αυτό? Επειδή φοβούνται εν μέσω οικονομικής κρίσης ότι αν κάνουν συχνά μεγάλες παραγγελίες (για να ικανοποιήσουν όσους ζητούν ένα μικρό στοκ), θα τους μείνουν πολλά τεμάχια στα αζήτητα, με τη ζημιά που αυτό συνεπάγεται. Αυτό σημαίνει ότι πλέον στην κεντρική Ευρώπη οι μεγάλες παραγγελίες γίνονται κατά κύματα ανά 3 μήνες περίπου.

 

Αυτά σας τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, αλλά προέρχονται από αξιόπιστη πηγή που μου εξήγησε ότι αυτό ακριβώς το κλίμα επικρατούσε και στην Musikmesse που φέτος ήταν φτωχότερη από προηγούμενες χρονιές από πλευράς κίνησης και παραγγελιών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να ισχυει αυτο που λες Σπυρο. Εγω απλα ξερω οτι δεν βγαινουν πεταλια EH στα μαγαζια, κατι που το ειδα και εγω μονος μου και μου το επιβεβαιωσαν και μαγαζατορες, οτι παραγγελνουν δηλαδη πεταλια και αργουν πολυ να ερθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "τουβλάκι" Holy Grail πάντως δεν εικονίζεται πια στο επίσημο σάιτ της EH, που μάλλον σημαίνει ότι αποσύρεται (ίσως στο φόρουμ τους να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες)... κρίμα γιατί το συμπαθώ, όπως επίσης αντιπαθώ όλη τη νέα μίνι σειρά που έχουν βγάλει.

 

Ο Θωμάς (κάπου το είχα διαβάσει αυτό, μάλλον στη σελίδα του) έχει τέτοιο επίπεδο παραγγελιών πάντως που μέσω συμφωνιών ζητάει τα στοκ του κατευθείαν από την εκάστοτε μαμά εταιρία και παρακάμπτει τους Γερμανούς αντιπροσώπους. Αυτό τον βάζει σε μια καλύτερη θέση, αλλά όπως όλοι πρέπει κι εκεί να τα έχουν δει κάπως σκούρα.

 

Η κατάσταση περιπλέκεται ακόμη περισσότερο και από διάφορους αντιπροσώπους που βάζουν λουκέτο και μέχρι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση γίνονται διάφορα γλέντια (ο Ντιβής με είχε στο περίμενε για ενάμισι μήνα για ένα theremin της Moog, το οποίο έπρεπε να έρθει με... ΠΑΠΟΡΙ από Αμερική γιατί ο Άγγλος αντιπρόσωπος τα παράτησε - τελικά τσαντίστηκα και δεν το πήρα - ακόμη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου