Προς το περιεχόμενο

Holy grail reverb pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αυτο με τις παραγγελιες το ακουσα κι εγω απο μαγαζι φιλου....γι'αυτο σας λεω.εγω δεν αγοραζω τυφλα ξανα αν δε δοκιμασω και δυστυχως δεν εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω....γι'αυτο ελεγα ρε παιδια αν κανενας καλος ανθρωπος υπαρχει να το ακουσω με τα ιδια μου τα αυτακια το πεταλακι να ξερω τι γινεται γιατι το youtube καλα τα λεει μεν αλλα στη πραξη δε ξερουμε τι γινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το "τουβλάκι" Holy Grail πάντως δεν εικονίζεται πια στο επίσημο σάιτ της EH, που μάλλον σημαίνει ότι αποσύρεται (ίσως στο φόρουμ τους να υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες)... κρίμα γιατί το συμπαθώ, όπως επίσης αντιπαθώ όλη τη νέα μίνι σειρά που έχουν βγάλει.

 

Γιατι ομως; Επειδη ειναι πιο ευκολο να τα χωρεσεις σε μια πεταλιερα, δε θελουν "κουφα" voltages για να τρεξουν και εχουν και καλυτερο bypass; Μερικα (π.χ. Nano Small Clone) πραγματι μπορουν να χαρακτηριστουν μονο ως epic fail, αλλα το Nano Small Stone π.χ. ειναι συνολικα καλυτερο πεταλι απο το original (για το original υπαρχουν παραπονα για volume drop, ενω για το nano οχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει το Holy Grail, μόλις το έφερε ο Λογοθέτης

http://www.logothetismusic.gr/holy-grail.html

 

Έχει και βιντεάκι μέσα να το ακούσεις.

 

Άμα θέλεις να το ακούσεις ο ίδιος, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και μάλλον μπορούν να σου πούνε σε πιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη μπορείς να το βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ομως; Επειδη ειναι πιο ευκολο να τα χωρεσεις σε μια πεταλιερα, δε θελουν "κουφα" voltages για να τρεξουν και εχουν και καλυτερο bypass; Μερικα (π.χ. Nano Small Clone) πραγματι μπορουν να χαρακτηριστουν μονο ως epic fail, αλλα το Nano Small Stone π.χ. ειναι συνολικα καλυτερο πεταλι απο το original (για το original υπαρχουν παραπονα για volume drop, ενω για το nano οχι).

 

Δεν ξέρω για το volume drop, το έχω ακούσει από πολλούς αλλά το δικό μου κανονικό Stone (όχι Νano) δεν το έχει, και το έχω χρησιμοποιήσει πολύ στην πεταλιέρα μου, μόνο του ή και παρέα με άλλα. Το Νano Small Clone το έχω και δεν θέλω να το χαρίσω κάπου ή να το σκοτώσω γιατί είναι δώρο - είναι όμως μαύρο χάλι. Τo Pulsar σε Νano μορφή κλάταρε με περίεργα τσιρίγματα μεσα σε δυο μέρες από την αγορά του. Κι άλλα Nano που έχω παίξει δεν με έχουν ενθουσιάσει, εκτός από το Muff Overdrive.

 

Eπίσης, τα bypass τους δεν είναι καλύτερα μιας και πριν λανσαριστεί η σειρά Nano η ΕΗ είχε προχωρήσει σε αναβάθμιση των πεταλιών σε true bypass. Ένα μπαφεράκι δεν θα έβλαπτε βέβαια, αλλά είναι καλύτερο να μη το βάλεις καθόλου από το να το βάλεις και να μην ακούγεται καλά (ή έστω να βγει η φήμη ότι δεν ακούγεται καλά). Όσο για το θέρεμιν, ο γιατρός μου έχει συστήσει να μην ανεβάζω κλιπάκια στο Νόιζ λόγω προηγούμενων παρεξηγήσεων...  :)

 

Για να γυρίσω πίσω στο θέμα (έστω και λίγο), θα ξέρετε σίγουρα ότι σαν εναλλακτικές εκδόσεις του Holy Grail υπάρχoυν: το πολύ ευέλικτο Holier Grail που μου αρέσει πολύ αλλά είναι τεράστιο (http://www.ehx.com/products/holier-grail), το Holy Grail Plus που δεν με ενθουσίασε (http://www.ehx.com/products/holy-grail-plus) και το εκπληκτικό Ηοliest Grail (http://www.ehx.com/products/holiest-grail) που όμως απευθύνεται περισσότερο σε... ψυχωτικούς με το reverb. Το πρωτότυπο πάντως κατά τη γνώμη μου είναι μια χαρά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

λεω να χτυπησω το Electro Harmonix Nano Holy Grail

 

μια ερωτηΞη εαν γνωριζει κανεις.

επειδη στοΥ θωμα λεει incl. 96DC-200BI power supply

εχει δλδ δικο του μετασχηματιστη? με One spot δεν δΩλευει?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να χτυπησω το Electro Harmonix Nano Holy Grail

 

μια ερωτηΞη εαν γνωριζει κανεις.

επειδη στοΥ θωμα λεει incl. 96DC-200BI power supply

εχει δλδ δικο του μετασχηματιστη? με One spot δεν δΩλευει?

 

Εγω το ετρεξα με Onespot για κανα διωρο σε μια προβα που το δοκιμαζα και δεν ειχα προβλημα (στο Onespot ειχα επισης ενα Sansamp, ενα Optostomp και ενα Pitchblack).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Εχει το δικο του μετασχηματιστή και τρεχει και με one spot. Ειχα και το παλιο holy grail αλλά είμαι ενθουσιασμένος με το nano και λόγω παρακτικότητας αλλά κυρίως του οτι δεν έχει το volume drop που όντως είχα με το παλιό, αλλά και για κάποιο λόγο δε ρουφάει τον τόνο της κιθάρας, ακόμα και με drive χρωματίζει και γεμίζει πολύ ωραία τον ήχο χωρίς να αφήνει το ενοχλητικό hiss (μην παει αλλού το μυαλό σας) που είχα με το τούβλο και άλλα reverb pedals.

You look like you haven't seen a ghost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου