Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με συνδεσμολογια ηλεκτρικής κιθαρας


kisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχοντας ορεξη να επισκευασω την παλια μου κιθαρα δυστυχως διαπιστωσα οτι λόγω του οτι είχαν χαλαρώσει τα ποντενσιομετρα είχαν περιστραφει τοσο που εχουν γινει κοκορετσι τα καλωδια επειτα απο κοπο σκεψη διαβασμα σε φορουμ και λιγη φαντασια καταφερα να επισκευασω και εκανα τον μοχλο να παιζει στην πανω και μεσαια σκαλα αλλα οχι στην κατω ..οστωσω δεν καταλαβαινω και κατα ποσο λειτουργουν σωστα και τα ποτενσιομετρα σας ανεβαζω το σχεδιο που εχω κανει εως τωρα και πιστευω να με βοηθησετε να την επισκευασω!! ευχαριστω πολυ!!

1083630390_.thumb.jpg.0c4c357498f7325358d531c53e6b1138.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, και χωρίς να είμαι ειδικός, ο λόγος που δεν παίζει ο ένας μαγνήτης ειναι επειδή δεν τον έχεις συνδέσει στον επιλογέα σύμφωνα με το σχέδιο. Σου βάζω εδω ένα σχέδιο πολυ κατανοητό το οποίο εχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία ;D

 

Good luck!

Official-Sheraton-II-Wiring_zps47fa378f.jpg.cc49d220c1c0c22a5b6e8bc209b0ef71.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ...ανεστρεψα τις επαφες στον επιλογεα και το κατω μερος εξακολουθει να μην παιζει ο επιλογεας.. και στην μια περιπτωση που εβαλα το κοκκινο καλωδιο μαζι με το ασπρο στην ακρη.. δεν επαιζε καθολου και μετα επαιζε μονοφωνικα..απ το δεξι ηχειο μονο.. οποτε τα εβαλα τα ασπρα παλι το ενα πανω το αλλο στη μεση και το κόκκινο κάτω οπως ηταν ενω η γειωση ειναι ενα γυμνο καλωδιο το οποιο πηγαινει σε ξεχωριστη υποδοχη..:(

1810879363_.jpg.2638709875c63fa0afd4f6f1f4ea7d7e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογία που έχεις κάνει στο αρχικό σου σχέδιο είναι διαφορετική και απο το σχέδιο που σου έστειλα και απο την τελευταία πού παραθέτεις.

Τα κεντρικά lugs απο τα volume ποτενσιομετρα πρεπει να τα ενώσεις στα στα 2 ακρα του επιλογέα και απο το κεντρο του επιλογέα φεύγει το καλώδιο που παει στο jack.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου