Προς το περιεχόμενο

epiphone gothic explorer vs ibanez xp300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να παρω συντομα μια απο τις δυο κιθαρες σε αυτα τα χρηματα.Οποια και να παρω θα την εχω αποκλειστικα ενα τονο κατω (δηλαδη απο d) μιας και θα παιζω death περισσοτερο.Γνωριζω οτι και στις δυο περιπτωσεις εχουμε προβλημα με τους μαγνητες(ε μα δεν παλευονται... ;D) Οποτε ο bridge σιγουρα θα φαει αλλαγη ισως rockfield fatass ή με di marzio x2n... Τι προτεινετε;Αν εχεται κατι καλυτερο στο μυαλλο σας,σας ακουω...

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_xp300fxbk.htm

http://www.thomann.de/gr/epiphone_gothic_explorer.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα διαφωνησω .

Μπορει να μην εχω παιξει την φτηνη xpt εχω ομως την ακριβη 7χορδη xpt707 και ειναι απιστευτη.Την μιση ποιοτητα της να εχει η xpt300 θα ειναι πολυ καλυτερη απο την χιλιοοφορεμενη gothic

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οι δύο είναι budget κιθάρες, οπότε δεν περιμένεις να'ναι και τίποτα custom. Από αυτή την άποψη, έχοντας μια gothic LP, δεν μ'έχει απογοητεύσει. Έχει λίγο περίεργο μανίκι, αλλά συνηθίζεται εύκολα. Η Ibanez βέβαια σ'αυτό το θέμα είναι γνωστή - υπερλεπτα μανίκια και flat ταστιέρες. Και οι δύο κιθάρες έχουν ανεκτούς μαγνήτες (οι epi "λασπώνουν" πιο εύκολα απ'τους infinity) και hardware, αλλα συνήθως σ'αυτές τις τιμές τραγικά nut, και πιθανότατα θα χρειαστεί ν'αλλάξεις και όλα τα ηλεκτρικά μαζί με τους μαγνήτες. Το κακό είναι ότι σε όσα φθηνά μοντέλα της ibanez έχω δεί το basswood που έχουν δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, και τα ξύλα της gothic είναι επίσης στα ίδια. Επίσης, ως explorer, να ξέρεις πως κι οι δύο θα'χουν μάλλον neckdive.

 

Κατά τ'άλλα, μια χαρά επιλογές είναι, αν και άποψή μου είναι να δώσεις κάτι παραπάνω (που ούτως ή άλλως θα σκάσεις για το "σουλούπωμα") και να πάρεις κάτι όπως το θες έτοιμο. Μπορείς να κοιτάξεις και σε μεταχειρισμένα, όπου συνέχεια υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, ο X2N θεωρειται απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες EVER, οποτε αν δεν τον εχεις δοκιμασει ο ιδιος να ξερεις οτι οντως σου αρεσει σε σχεση με αλλους μαγνητες της ιδιας κατηγοριας μην τον παρεις στα τυφλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, ο X2N θεωρειται απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες EVER, οποτε αν δεν τον εχεις δοκιμασει ο ιδιος να ξερεις οτι οντως σου αρεσει σε σχεση με αλλους μαγνητες της ιδιας κατηγοριας μην τον παρεις στα τυφλα.

 

+1

 

Δεν συμμαζεύεται εύκολα... Καλή λύση πρέπει να'ναι ο D-Sonic της DiMarzio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας.Και οι 2 κιθαρες ειναι μαονι(οποτε δεν χωραει συγκριση με τις basswood ibanez).

Κατα δευτερον.Το παιδι ειπε κατι βασικο.Θα παιζει Death.Εγω θα επελεγα τον πιο γρηγορο λαιμο.Εκτος αμα εννοει τιποτα αργοσυρτα.

Τριτον.Θα παιζει ενα τονο κατω.Νομιζω οτι η μεγαλυτερη κλιμακα κερδιζει εδω περα.

 

Οποτε  +10.000  Ibanez ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά όταν κατεβαίνεις σε κούρδισμα κοιτάς να μην έχεις Gibson scale όπως η gothic explorer. Από αυτήν την άποψη ίσως είναι ΟΡΙΑΚΑ προτιμότερο να πας για την Ibanez.

 

Πάντως από τη σειρά gothic μόνο καλά κομμάτια έχω πετύχει, τότε που ήταν ακόμα κορεάτικα. Κινέζικα δεν έχω πιάσει οπότε μπορεί να τίθεται θέμα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου