Προς το περιεχόμενο

VOX AC4TVH και V112TV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα πήρα ένα από τα καινούρια μικρά της VOX στην έκδοση κεφαλή-καμπίνα.

 

Είναι όμορφος, εύκολα αποδεκτός από τις συζύγους και τα χρώματά του ταιριάζουν με με τον καναπέ μου.

 

index.php?action=dlattach;topic=169187.0;attach=13675;image

 

Ακούγεται σαν VOX και είναι εύκολο να τον ακούσει κανείς να "ζορίζεται" χωρίς να ζορίζονται οι γείτονες λόγω του χαμηλού wattage αλλά και του ενσωματωμένου attenuator. Ο ενισχυτής παρά το 12άρι μεγάφωνο φαίνεται να είναι ασθενικός στα μπάσα πιθανότατα λόγω της σχεδίασης του tonestack που τονίζει ιδιαίτερα τα υψηλά και τα μεσαία (προκειμένου να πετύχει τον οικείο vox ήχο). Το γεγονός αυτό, καθιστά ίσως υπερβολική την επιλογή του συνδυασμού κεφαλή-καμπίνα 1χ12 καθώς θεωρώ ότι μάλλον και το 10ιντσο μεγάφωνο της έκδοσης combo θα έφτανε και θα περίσσευε για το μπάσο που διαθέτει ο ενισχυτής. Η καμπίνα απο μόνη της δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, (Celestion VX12, 30 W, 16Ω) αλλά είναι πανάλαφρη (όπως και η κεφαλή) και φαίνεται εξωτερικά καλοφτιαγμένη.

 

Το καθαρό headroom είναι αμελητέο... αλλά ποιός νοιάζεται?  :)

 

Στα clip που επισυνάπτω (για άλλη μια φορά) παρακαλώ αγνοήστε αυτά που παίζω.

Η ηχογράφηση έγινε με ένα rode NT1A,  60 cm από το μεγάφωνο και δεν έκανα κάποια επεξεργασία.

Το ένα clip δεν έχει κανένα εφφέ (έπαιξα "καρφί" σαν τους μεγάλους παίχτες :P) για να δείξω πως με έλεγχο της δύναμης της πένας μπορεί να οδηγηθεί σε παραμόρφωση.

Στο άλλο clip έβαλα ένα comp (ehx black finger) και ένα delay (nova delay). 

 

Take home message: Ευχάριστος και αληθινός ήχος VOX για οικιακές εντάσεις, ίσως υπερβολή ο συνδιασμός κεφαλή-καμπίνα (σε σχέση με το combo), ελαφρύς, καλή κατασκευή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ακούγεται ωραίος Χαριλατρόνιουμ και βρίσκεται εδώ και καιρό στα σχέδιά μου! Θα ήθελα να μου κάνεις μια χάρη: αν έχεις κάποια βιντεοκάμερα (όχι από κινητό όμως) θα ήθελα να τραβήξεις ένα βιντεάκη παίζοντας το ίδιο με το πρώτο σου κλιπάκη - έχω μια αμυδρή υποψία ότι αδικείται, όπως επίσης και μια εντύπωση πως ορισμένα μικροφωνάκια από βιντεοκάμερες κάνουν απροσδόκητα καλούτσικη δουλειά... ακόμη πιο ενδιαφέρον θα ήταν να το συνέδεες σε κάποια άλλη καμπίνα με αντρικό μεγάφωνο (υποθέτοντας ότι έχεις κάποιο με 16Ω) και να έλεγες τις εντυπώσεις σου!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θεά ο μικρούλης!  ;D ;D ;D

 

Μεγειές Χαρίλατρον, και ευχαριστούμε για τα όμορφα και "πληροφοριακά" clips!

 

Η έλλειψη low end που παρατήρησες, ίσως δεν οφείλεται μόνο στο tone stack (το οποίο κάνει μπαμ ότι έχει σχεδιαστεί για "ήχο Vox") αλλά μάλλον περισσότερο στο μικρό μετασχηματιστή εξόδου. Δεν υπάρχει μικρούλης ενισχυτής που να μην πάσχει απ'αυτή την "ασθένεια", αλλά δεν είναι φτιαγμένοι και για τέτοιες δουλειές!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ bloody_sunday:  :P

@ ffmakis: Στην κάρτα το στέλνω το μικρόφωνο.... δεν έχω κάποιο καλύτερο προενισχυτή. Τώρα θα σου παίξω κάτι και με τη gibson.  :-*

 

Πάντως εδώ και 2 εβδομάδες παίζω μόνο μ' αυτόν και είναι διασκεδαστικότατος. Εκτιμώ ότι θα είναι χρήσιμος για ηχογραφήσεις (μια και δεν έχω άλλο vox-iζοντα ενισχυτή πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγιες κ καλοπαιξιμος!

ειναι πολυ εμορφος κ ηχος του μΕ αρεσε πολυ!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ ffmakis: Στην κάρτα το στέλνω το μικρόφωνο.... δεν έχω κάποιο καλύτερο προενισχυτή. Τώρα θα σου παίξω κάτι και με τη gibson.  :-*

 

Πάντως εδώ και 2 εβδομάδες παίζω μόνο μ' αυτόν και είναι διασκεδαστικότατος. Εκτιμώ ότι θα είναι χρήσιμος για ηχογραφήσεις (μια και δεν έχω άλλο vox-iζοντα ενισχυτή πια).

 

Την διαφορά στον ήχο, θα την κάνει ο προενισχυτής μικροφώνου.

Εχω 3 κάρτες ήχου Motu,δεν βγαίνει καλά ο ήχος.

Καλόπαιχτος,από ομορφιά σκίζει  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουκλί είναι και μια χαρα ακούγεται.

Νομιζω κατευθυνομαι κι εγω προς τα εκει,γιατι μας προεκυψε πολύ δυνατός ο ac15 (σου) για το σπίτι  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαφορά στον ήχο, θα την κάνει ο προενισχυτής μικροφώνου.

Εχω 3 κάρτες ήχου Motu,δεν βγαίνει καλά ο ήχος.

 

H διαφορά που θα προκύψει στον ήχο από αλλαγή προενισχυτή είναι απελπιστικά μικρότερη από αυτή της αλλαγής είδους μικροφώνου και της τοποθέτησής του.

 

@harilatron: :P to U2!    :D ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου