Προς το περιεχόμενο

VOX AC4TVH και V112TV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειμαι σιγουρος οτι ο μικρουλης ειναι αρκετος για να θεωρηθει ο κύριος ενισχυτής μου (για λόγους που δεν εχουν να κάνουν με την εντασή του, την οποια θεωρω ικανοποιητικη).

 

επειδη η τελευταια μου προταση ειναι παρεξηγησιμη, τονιζω οτι εγω βρισκω ικανοποιητική την ενταση του (στο επιθυμητό ποσό καλύτερα), με βαση την αποψη που εχω για εντασεις σπιτιου.

 

Σε συμφωνία με αυτή την άποψη που εχω εκφράσει εδώ, βρισκω ικανοποιητικη την ενταση του γιατι ειναι αντιστοιχη με αυτη μιας ακουστικής κιθάρας :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Συμφωνώ (και) στα της έντασης.

Θεωρώ ότι δεν μπορεί κάποιος να "βγάλει" πρόβα με αυτό, τουλάχιστον με τη συνηθισμένη έννοια του όρου.

(Με drummer να παίζει δυνατά, ηλεκτρικό μπάσο κλπ). Σε αυτή τη θεώρηση περιλαμβάνεται και η αντίληψη ότι σε μια πρόβα μπορεί να θέλουμε να παίξουμε και καθαρά και επίσης να έχουμε περισσότερα από ένα διαφορετικά drive.

Με κανονικούς μαγνήτες, χωρίς το attenuator ο ενισχυτής στο 5-6 ακούγεται (πανω-κάτω) όσο δυνατά θα τον ρύθμιζα για να παίξω μα κανονική μπάντα (drummer να παίζει δυνατά, ηλεκτρικό μπάσο κλπ) αλλά σε αυτή την ένταση βγάζει έναν ήχο (και αυτός είναι "βρώμικος").  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και λίγο off topic θεωρώ ότι ένας καλός ενισχυτής που να καλύπτει τις ανάγκες και του σπιτιού αλλά να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε προβάδικο είναι αυτός αλλά δυστυχώς είναι αρκετά τσουχτερή η τιμή του.

 

http://www.dv247.com/guitars/vox-ac15h1tv-guitar-amp-combo--47599

 

Όσον αφορά στον VOX AC4TVH έχει πολύ καλό ήχο αλλά δεν ξέρω αν θα έδινα 200+ ευρώ για να τον χρησιμοποιώ μόνο στο σπίτι. Ωστόσο πάλι προτιμήσεις είναι αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Harilatron η καμπίνα πώς ανταποκρίνεται γενικά?Το μεγάφωνο είναι αξιοπρεπές?Γιατι σκέφτομαι να πάρω την 15αρα κεφαλή και να βάλω ένα Blue στην απλή καμπίνα μήπως έρθει πιο φθηνά.(Η ''επίσημη'' καμπίνα με το Blue φτάνει τα 500ευρω !!! ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AFTO δεν ΙΝΕ τίποτα... Εγώ σκεφτόμουν εδώ και καιρό να την πάρω και να της βάλω το Tonker μου που έχω και κάθεται... αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά στιβαρή - μάλλον όχι, αν κρίνω από το σκοπό με τον οποίο κατασκευάστηκε (σαν cab του μικρού ΑC4 με αναιμικό μεγάφωνο στα 16Ω).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Harilatron η καμπίνα πώς ανταποκρίνεται γενικά?Το μεγάφωνο είναι αξιοπρεπές?Γιατι σκέφτομαι να πάρω την 15αρα κεφαλή και να βάλω ένα Blue στην απλή καμπίνα μήπως έρθει πιο φθηνά.(Η ''επίσημη'' καμπίνα με το Blue φτάνει τα 500ευρω !!! ::) )

 

Δεν ξέρω. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει με άλλο ενισχυτή. (Όπως δεν έχω ακούσει και τον ενισχυτή σε άλλη καμπίνα). (Δεν κυκλοφορεί τίποτε άλλο στα 16Ω στο "μαγαζί" μου  :))

 

Σε σχέση με την καμπίνα, νομίζω ότι μιλάμε για περίπτωση "ό,τι πληρώνεις παίρνεις."

 

Πριν 1-2 βδομάδες, είχα βγάλει 2-3 φωτογραφίες από τα σωθικά της και τις είχα στείλει στον κ. Μπίχλα κατόπιν σχετικού αιτήματος όταν έφτιαχνε τη δική του. Δυστυχώς δεν πρέπει να τις κράτησα.

 

@κ. Μπίχλα: Αν τις έχεις, μπορείς να τις βάλεις εδώ να τις δουν και οι υπόλοιποι?  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@κ. Μπίχλα: Αν τις έχεις, μπορείς να τις βάλεις εδώ να τις δουν και οι υπόλοιποι?  :)

Βεβαίως, ορίστε η μια, δεν θυμάμαι να είχα άλλες.

AFTO δεν ΙΝΕ τίποτα... Εγώ σκεφτόμουν εδώ και καιρό να την πάρω και να της βάλω το Tonker μου που έχω και κάθεται... αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετά στιβαρή - μάλλον όχι, αν κρίνω από το σκοπό με τον οποίο κατασκευάστηκε (σαν cab του μικρού ΑC4 με αναιμικό μεγάφωνο στα 16Ω).

Δεν νομίζω να τίθεται σοβαρό θέμα με την ισχύ του ενισχυτή που θα μπεί πάνω

αλλά όντως φαίνεται κατασκευασμένη καθαρά για οικιακή χρήση. Την αφήνεις

σε μια γωνία του δωματίου και μένει εκέι, δεν είναι για μετακινήσεις σε προβάδικα

κλπ. Ουτε γωνίες έχει εξωτερικά, ουτε κάποιο πλαίσιο εσωτερικά, τέσσερις πλευρές

και πίσω πάνελ απο mdf, μπροστινό πάνελ plywood.

Στο 'αντιγραφό' της που έφτιαξα, με λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις και πλαίσια απο

μασίφ δοκάρια εσωτερικά δεμένα με κόλλα και βίδες, σαν crash test είχα ανέβει

όρθιος πάνω της και ούτε καν έτριξε (85 κιλά):D

PB010010.thumb.JPG.37861553532c2d4259e074cadba35abd.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον... Εγώ απλά αναφερόμουν στο πόσο στιβαρή είναι η κατασκευή για να αντέξει τις δονήσεις από ένα Tonker (ειδικά τα πληθωρικά μπάσα του) σε καλές εντάσεις χωρίς να συντονίζεται. Η ισχύς τι ρόλο να παίξει;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τους δύο σε κεφαλή, και τον 4σάρη και τον 15άρη. Παίζουν και οι δύο από την καμπίνα με το blue και ακούγονται αρκετά ίδιοι. Πράγμα που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η καμπίνα με το μπλε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην τελική διαμόρφωση του βοξικού ηχοχρώματος (sic).

 

(μιλάμε για το δεύτερο κανάλι του "μεγάλου", γιατί το πρώτο με την EF83  είναι εντελώς άλλο πράγμα και κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερο από αυτό με την 12ΑΧ7)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον... Εγώ απλά αναφερόμουν στο πόσο στιβαρή είναι η κατασκευή για να αντέξει τις δονήσεις από ένα Tonker (ειδικά τα πληθωρικά μπάσα του) σε καλές εντάσεις χωρίς να συντονίζεται. Η ισχύς τι ρόλο να παίξει;

Αυτό κατάλαβα και εγώ αλλά αν μιλάμε για εντάσεις σπιτιού θα μου φαινόταν

υπερβολικό να τρίζει, απο φτηνη κλειστή όμως δεν ξέρεις τι να περιμένεις.

Υπήρχε και μια με 120 ευρώ στις αγγελίες, δεν ξέρω αν πουλήθηκε ή αν

έληξε, με λίγες ενισχυσούλες θα αξίζει φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου