Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT-5S (κεφάλι + 2 Χ 10'' ηχεία) Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2)οταν άκουσα τον ενυσχητή σε 1Χ12 εντυποσιάστηκα από το tone του και την ευελιξία του είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ για πρόβες με ντραμς και πόσο μάλλον για LIVE στο λέω εκ πήρας ξέχνα το...δεν αρκεί με τίποτα η ένταση ακόμα και αν η καμπίνα εχει μικροφωνο που πάει σε κονσόλα...

 

Κάτσε αρχηγέ μου για να καταλάβω...

 

Έχω έναν ενισχυτή 0.5 Watt.

 

Την έξοδο από το μεγάφωνο, τη στέλνω μέσω μικροφώνου σε κονσόλα με προενίσχυση 30db και τελκούς ενισχυτές 2*1000W.

 

Και αυτό δεν είναι αρκετό για να καλύψει τον ντράμμερ σε live? Ή μια κατοστάδα ντάμμερς? Αυτό είναι?  ;D

 

3)αν θες να σε καλύπτει σε προβες και live πρέπει να πας σε 15W(class A)  τουλάχιστον (π.χ. nighttrain της VOX η tiny terror  της Orange)

 

Quiz: πόσο % περισσότερη ένταση έχει ένας ενισχυτής 15W σε σύγκριση με έναν των 5W?  ;)

 

Για μια ακόμα φορά: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ CLASS A OΥΤΕ Ο VOX ΟΥΤΕ Ο ORANGE.

 

4)το οτι είναι φτιαγμένος στην corea δεν πρέπει να σε επιρεάζει και οι δύο μου φίλοι είναι υπερευχαριστιμένοι από την αξιοπιστία του (μην καθεσε να σπας το κεφάλι σου για τισ χόρες προέλευσης σημασία έχει το αποτέλεσμα -γνώμη μου)

 

Oι Κορεάτες αν μη τι άλλο τα τελευταία χρόνια φημίζονται για την αξιοπιστία τους, και για τους Blackstar έχω ακούσει τα καλύτερα. Νομίζω ότι ο μαγαζάτορας του Σπύρου έπεσε σε ελλατωματική παρτίδα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχω παίξει με τον orange σε δύο διαφορετικά liveάδικα με μικρόφωνο και η ενύσχηση της κονσόλας δεν έφτανε με αποτέλεσμα να παίζω τσίτα άσε που πολές φορές επιδί δεν παίζουμε στο οακα με 50.000.000.000 ευρο μπάτζετ ο ενυσχητης δουλεύει και σαν μόνιτορ για να ακούς τι παίζεις

 

επίσης επιδί το έχω δεί έμπρακτα ναι ο orange έχει παρα πολύ μεγάλη διαφορά σε ένταση από τον blackstar για την ακρίβια 3πλασια (άλλο 5 άλλο 15 άλλο 30 και άλλο 100W  ( το τριπλάσιο σαν τιμή δεν είναι αμελητέο )

 

παρόλα αυτά είπαμε αυτή είναι η προσωπική μου άποψη δεν μου έχει τύχει να έχω Έχω έναν ενισχυτή 0.5 Watt.

 

Την έξοδο από το μεγάφωνο,να τη στέλνω μέσω μικροφώνου σε κονσόλα με προενίσχυση 30db και τελκούς ενισχυτές 2*1000W. 

 

ούτε είμαι ηχολήπτης για να γνωρίζω :/ (αν και θα θέλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry gia ta greeklish alla grafw apo allo PC.

Euxaristw katarxin olous gia tis gnwmes sas,tis ektimw giati exw pixei me auto to thema edw k 6 mines k prepei na katalixw :)

Twra,mias k tuxainei na eimai ixoliptis k (dustuxws) apo P.A background,mporw na epalitheusw pws to mic stin konsola me mia upotupwdi proenisxusi k apo ekei sto PA,(efoson uparxei 1 sovaro PA) mporei na enisxusei eparkws sima akoma k apo tranzistor combo 30W tzertzelo,omws eina alitheia oti san monitor isws na einai mikros o blackstar,an den exeis allo na akous,me ena 2x12 omws mprosta sou,den nomizw oti tha tithetai thema,ektos an to PA einai terastio,alla tote logika tha exei to magazi k monitors swsta..

Oi tupoi isxurizontai oti mporei na odigisei k 4x12 kampina,an k den xerw poso tha kounisei ta 4 megafwna,opote tin koumpwneis panw se ena tetoio tou magaziou k teleiwneis..Opws to vlepw pantws,gia spiti k recording use,(pou tin thelw k gia ta 2),prepei na einai super.Twra otan erthei i wra tou live tin petaw panw se 1 4x12 k vlepw..

Kati teleutaio,mipws xerei kaneis na mou pei sigoura an to footswitch einai mono?diladi allazeis mono ta 2 kanalia alla oxi to FX send/return,swsta?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω παίξει με τον orange σε δύο διαφορετικά liveάδικα με μικρόφωνο και η ενύσχηση της κονσόλας δεν έφτανε με αποτέλεσμα να παίζω τσίτα άσε που πολές φορές επιδί δεν παίζουμε στο οακα με 50.000.000.000 ευρο μπάτζετ ο ενυσχητης δουλεύει και σαν μόνιτορ για να ακούς τι παίζεις

 

επίσης επιδί το έχω δεί έμπρακτα ναι ο orange έχει παρα πολύ μεγάλη διαφορά σε ένταση από τον blackstar για την ακρίβια 3πλασια (άλλο 5 άλλο 15 άλλο 30 και άλλο 100W  ( το τριπλάσιο σαν τιμή δεν είναι αμελητέο )

 

Tα έχεις μπερδέψει. Πρώτον, ένας ενισχυτής των 100βατ στο ίδιο μεγάφωνο θα ακουστεί μόλις... 3db δυνατότερος από κάποιον άλλο των 50. Για να διπλασιαστεί η αντιληπτή ένταση πρέπει χονδρικά να έχεις ενισχυτή 4πλάσιας ισχύος.

 

Δεύτερον, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην έφτανε η ενίσχυση του μαγαζιού. Και η κονσόλα δεν ενισχύει τίποτα. Οι τελικοί public address (P.A. - ρώτα τον Γιάσε ή τον Σπάι, ξέρουν! ;D) power amps ενισχύουν. Τσίτα έπαιζες γιατί δεν είχες προσωπικό μόνιτορ, κάτι για το οποίο φταίει αποκλειστικά το μαγαζί. Επίσης, δεν είναι ανάγκη να παίζετε στο ΟΑΚΑ για να έχετε έναν υποτυπώδη & αξιοπρεπή εξοπλισμό (εσείς ή το μαγαζί). Και με 50 δισεκατομμύρια ευρώ αγοράζεις όλες μαζί τις εταιρίες συναυλιακού ηχητικού εξοπλισμού που υφίστανται παγκοσμίως, και σου περισσεύουν και ρέστα για παγκόσμια περιοδεία. Και για καμιά 59ρα Les Paul.

 

Capamaru σόρι, δεν μπορώ να σε διαβάσω. Ή βάλε τα ελληνικά με τρια-τέσσερα κλικ από τον πίνακα ελέγχου ή κρατήσου μέχρι να γυρίσεις σπίτι...

 

Tι να πω Σπυρο ??  τα παντα λειτουργουν υποδειγματικα στον δικο μου........

 

Δεν έχω κανένα λόγο να μη το πιστέψω!  :)

 

Oι Κορεάτες αν μη τι άλλο τα τελευταία χρόνια φημίζονται για την αξιοπιστία τους, και για τους Blackstar έχω ακούσει τα καλύτερα. Νομίζω ότι ο μαγαζάτορας του Σπύρου έπεσε σε ελλατωματική παρτίδα.

 

Κάλλιστα μπορεί να έχει συμβεί κι αυτό...

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα δεν είμαι είδικος όσο ζω μαθαίνω ;)... οπότε θα κάνω και εγώ μια ερώτηση χωρίς να θέλω να βγούμε τελείως εκτός θέματος...αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει συνοπτικά γιατί ο tiny terror δεν είναι class A (επιδί μου τον πουλήσαν για class A)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168823.0 (Yπομονή να έχεις, θα διαβάσεις πολλά για Class A!)

 

αυτό το thread είναι μόνο για...διχασμένες προσωπικότητες,τι σου φταίει ο xrusopsaro?  8)

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όλοι κρύβουμε έναν μίστερ Χάιντ κάτω από τον Δρ. Τζέκυλ, γιατί όχι και το Χρυσόψαρο? ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου