Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe ή Standard Telecaster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή όμως αγοράζεις κιθάρα και όχι εκτυπωτη, βρές ένα ωραίο μαγαζί, βρές την κιθάρα που σου αρέσει,

πάιξε την κιθάρα που θα αγοράσεις καμια ώρακαι εάν σου κάνει πραγματικά την παιρνεις και φεύγεις, όλα ωραία και καλά,

και χωρίς αναπάντεχες εκπλήξεις.

Μα ακριβως επειδη οι deluxe ειναι τοσο αρτιες κατασκευαστικα και τοσο προσεγμενες που... ντρεπεσαι να τις παιξεις, το ψαξιμο για 'καλο κομματι' καθισταται σχεδον περιττο (σε σχεση με μια standard πχ), μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, τοσο καλοδουλεμενη ταστιερα απο το εργοστασιο δεν βρισκεις ευκολα και δεν νομιζω να σταθηκα εγω τοσο τυχερος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατα τα δικα μου αυτια η deluxe δεν μου αρεσε σε σχεση με μια standard strat -τελε . Επισης ο διακοπτης που εχει μπορει να τον θεωρουν αρκετοι + αλλα τελικα ειναι ουδετερος μιας και εγω κατεληξα να παιζω με τις γνωστες θεσεις .

 

ps : ενω ακουω καθημερινα σχολια περι του γνωστου τριξιματος των stratocaster λογω των μονων εγω απο την δικη μου (μοντελο 08) δεν ακουω τιποτα σε οποινδηποτε ενισχυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την Deluxe,υπερεχει σε ΟΛΑ (και στους μαγνητες μια και οι μαγνητες της std δεν ειναι ακρινως και η...επιτομη των vintage tele μαγνητων),οι SCN μαγνητες της Deluxe  ΑΝ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΥΨΟΣ θα σου δωσουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ vintage tele sound. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την Deluxe,υπερεχει σε ΟΛΑ (και στους μαγνητες μια και οι μαγνητες της std δεν ειναι ακρινως και η...επιτομη των vintage tele μαγνητων)

που σημαινει οτι αυτοι της deluxe ειναι η επιτομη?

οι SCN μαγνητες της Deluxe  ΑΝ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΣΕ ΥΨΟΣ θα σου δωσουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ vintage tele sound. ;)

ενω αυτοι της standard οχι?

Δεν αντιτιθεμαι. Ρωταω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που σημαινει οτι αυτοι της deluxe ειναι η επιτομη?

 

δεν υπαρχει αυτο που λεμε (δηλ.επιτομη στους μαγνητες μια και τα γουστα διαφερουν),οι SCN ειναι παρεξηγημενοι μαγνητες (και εμενα δεν μου αρεσαν γιατι τους ρυθμιζα λαθος) και με λιγα λογια και σταρατα αν ΔΕΝ μπορεις να "βγαλεις" καλο κλασσικο τελε ηχο απο την κιθαρα σου..ΔΕΝ φταινε αυτοι.... ;D,ειναι μαγνητες "νεας τεχνολογιας" αλλα σαν τελε σιγουρα ακουγονται (προσοχη μιλαω για τους ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ SCN by BILL LAWERENCE & οχι για τους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ "noiseless" που φορουσαν τα παλια μοντελλα)

 

ενω αυτοι της standard οχι?

 

για ΚΛΑΣΙΚΟΙ μονοπηνιοι μαγνητες τελε ειναι "λιγοι" (για τον bridge μιλαω μια και ο neck ειναι οκ,αν και ποιος τελεκαστερακιας ασχολειται με τον neck.... ;D),δυστυχως η ελειψη του base plate & το υψηλο output τους δεν τους κανουν και οτι καλυτερο (ΦΥΣΙΚΑ βεβαια και με αυτους μπορεις να βγαλεις αξιοπρεπεστατο ηχο τελε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω κατω οι ιδιοι ειναι (χωρις base plate δηλ.),γενικα ομως πιστευω οτι ολοκληρη η σειρα US Deluxe της Fenderειναι τρελλο value for money για τοσο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ φτιαγμενες κιθαρες ,με τετοιο hardware & features.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... Ρωταω επειδη μια τετοια εχω (am st 2008) και επειδη σε εχω ξανακουσει να το λες αυτο για τον bridge και neck. Εγω σχηματισα την αντιθετη αποψη. Πολυ καλος bridge μαγνητης. Απτην αλλη ο neck μου ακουγεται καπως... θολος? την εχω παιξει ηδη σε πολλους ενισχυτες γιατι στα live ποτε δεν κουβαλαω τον δικο μου :P . Μπορει να επηρεαζομαι απο τον ηχο του neck της strat. Λενε οτι αυτος της τελε ειναι παντα λιγο πιο σκοτεινος (ισχυει?). Προσωπικα θα τον ηθελα λιγο πιο "glassy" να το πω? Για τον bridge τι να πω... καραγουσταρω!!!  Sorry αν πηγα λιγο off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου