Προς το περιεχόμενο

Αγορά In-Ear monitor: Τι πρέπει να γνωρίζω, τι πρέπει να προσέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εκτος απο το μοντελο που θα αγορασεις πρεπει να προσεξεις αρκετα και τις συνθηκες χρησης. το πιο ευκολο πραγμα ειναι να διαλυσεις τα αυτια σου με τα in ear. θα σου προτεινα οπωσδηποτε να ειναι φτιαγμενα με καλουπι στα αυτια σου ωστε να απομονωνουν τον εξω χωρο. επισης, φροντισε να εχεις την δικια σου μιξη χωρις να την μοιραζεσαι με αλλον (εστω κι αν πρεπει να κουβαλας δικη σου κονσολιτσα). αυτα για να κρατηθουν οι εντασεις σε νορμαλ - μη βλαβερα επιπεδα, πραγμα που ειναι πιο δυσκολο να γινει αν στην σκηνη υπαρχουν δυνατες εντασεις (ας πουμε αν δεν χρησιμοποιουν ολοι in ear, η απο τον ντραμμερ, η απο τα εξω ηχεια).  

 

μια χρονια που δουλεψα με in ear, δοκιμαζοντας λιγο τις μιξεις των περισσοτερων μουσικων στη μπαντα (8 ατομα), δεν τις αντεχα ουτε για πεντε λεπτα. πιστευω οτι τα in ear, οπως και οι ωτασπιδες, ειναι πραγματα που αξιζει να δωσεις κατι παραπανω, γιατι αν ο ενισχυτης η το οργανο δεν βγαζει και τον τοπ ηχο δεν εγινε και κατι ανεπανορθωτο. αν ομως τα αυτια παθουν ζημια ειναι πολλες φορες μη αναστρεψιμη και τρεχεις και δε φτανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

 

Ψάχνοντας στο internet βρήκα τα ίδια μοντέλα με διαφορετικό εύρος συχνοτήτων:

ΠΧ:

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_f_band.htm

και

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_e_band.htm

 

Που ξέρω ποιό μου ταιριάζει;

Τι διαφορά έχει το εύρος 840.000-856.000 MHz από το  790.000-822.000 MHz  ??? ??? ???

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

 

Ψάχνοντας στο internet βρήκα τα ίδια μοντέλα με διαφορετικό εύρος συχνοτήτων:

ΠΧ:

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_f_band.htm

και

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_e_band.htm

 

Που ξέρω ποιό μου ταιριάζει;

Τι διαφορά έχει το εύρος 840.000-856.000 MHz από το  790.000-822.000 MHz  ??? ??? ???

 

Στην απόδοση καμία διαφορά. Αυτές είναι οι συχνότητες που ισχύουν επίσημα στις διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Επίσημα για την Ελλάδα οι παραχωρημένες συχνότητες λειτουργίας των ασύρματων συστημάτων ήχου είναι αυτές που περικλείονται μεταξύ των 790.000-820.000 MHz. Οπότε όποια μάρκα και να διαλέξεις, όσον αφορά ασύρματο μικρόφωνο ή ασύρματα in ear, να προσέχεις πάντα η μπάντα λειτουργίας τους να είναι 790.000-820.000 MHz.

 

Επομένως εσένα σου κάνει αυτό

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_e_band.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτείνω και πάλι να κινηθείς στο Μ3. Αξίζει τη διαφορά, κάθε cent (κατά τη γνώμη μου). Και μόνο για τις κεραίες που μπορείς να της ξεβιδώσεις, για την οθόνη στα bodypacks και για το auto-scanning - αξίζει. Τα ακουστικά που δίνουν είναι ικανοποιητικά κατά τη γνώμη μου, αλλά σίγουρα αργότερα αξίζει να περάσεις σε custom-made :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα προσεξε οτι παρεις να εχει Limiter επανω γιατι πολλες συμβαινουν ατυχηματα του τυπου "ο κιθαριστας τραβηξε το βυσμα" και πολλα αλλα και πραγματικα δεν θα σ αρεσει...

 

Οσο για τα Ε5 που ειπε καποιος φιλος πιο πανω,ειναι πολυ καλα αλλα εχουν καταργηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο συγκεκριμένες συνθήκες το in ear monitoring μπορεί να είναι πραγματική ευλογία.

Η εμπειρία μου με πολλά διαφορετικά συστήματα, άλλα δανεικά, άλλα νοικιασμένα κι άλλα (λιγότερα) αγορασμένα, εδειξε πως δυστυχέστατα δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια να κάνει κάποιος οικονομία.

Η άνεση όμως του να μπορείς να έχεις παντού και πάντα εναν σταθερά καλό ήχο στα αυτιά σου δεν συγκρινεται με τίποτα.

Οσον αφορά στο isolation των ακουστικών, αυτό ρυθμίζεται με την χρήση διαφορετικών earpads. Πχ, τα αφρώδη είναι πιο isolated απο τα διάφανα σιλικόνης, ενώ αν πάς σε εκμαγείο εκεί μπορείς να προσωποποιήσεις τελείως την επιλογή σου και να διαλέξεις σχεδόν ακριβώς το πόσο θές να κόβει το ακουστικό.

Σε κάθε περίπτωση η χρήση μόνο του ένα απο τα δυο ακουστικά προκαλεί μετά απο μεγάλη χρήση πτώση της ευαισθησίας του "ανοιχτού" αυτιού και ενοχλητικότατους πονοκεφάλους. Αυτα μετά απο συζητήσεις με ωρλ/λόγους.

Θεωρώ δε πως με τα iem δεν υπάρχει κανένας, μα κανένας λόγος να ακούς δυνατα, και θα εκπλαγείς με το πόσο καθαρότερα θα ακούς τα πάντα, αν φυσικά κι ο ηχολήπτης ξέρει τη δουλειά του.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μιαν ερώτηση!  ;D

 

Τα iem έχουν κάποιο ενσωματωμένο μηχανισμό για max volume limit για την προστασία του χρήστη από ατυχήματα με το volume από την κονσόλα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

 

Με προσοχή διάβασα όλες τις απαντήσεις σας μιας και είμαι "νέος" στη χρήση iem.

Πρόσφατα αγόρα αυτό http://www.thomann.de/gr/the_tbone_iem_100800_mhz.htm

και μπορώ να πω πως με βοηθάει αρκετά στο να έχω πιο καλό έλεγχο (και πιο ξεκούραστα) της φωνής μου.

 

Προσωπικά το'χω χρησιμοποιήσει μόνο στο στούντιο και θέλω ν'ακούω μόνο τη φωνή μου και όχι τα άλλα όργανα,στα λαιβ δεν ξέρω αν θα μπορώ να κάνω το ίδιο αλλά όταν θα γίνει κι αυτό θα το διαπιστώσω.

 

Είδα τις γνώμες σας και για το ποια iem προτιμάτε,τί μου προτείνεται λοιπόν;;;

να το πουλήσω και να πάρω ένα καλύτερο;;;απ'ότι είδα το συγκεκριμένο δεν έχει Limiter ε;;;δεν είναι καλύτερο να στέλνω μόνο τις φωνές στο iem;;

 

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Στην απόδοση καμία διαφορά. Αυτές είναι οι συχνότητες που ισχύουν επίσημα στις διάφορες ευρωπαϊκές χώρες. Επίσημα για την Ελλάδα οι παραχωρημένες συχνότητες λειτουργίας των ασύρματων συστημάτων ήχου είναι αυτές που περικλείονται μεταξύ των 790.000-820.000 MHz. Οπότε όποια μάρκα και να διαλέξεις, όσον αφορά ασύρματο μικρόφωνο ή ασύρματα in ear, να προσέχεις πάντα η μπάντα λειτουργίας τους να είναι 790.000-820.000 MHz.

 

Επομένως εσένα σου κάνει αυτό

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_m2_iem_system_e_band.htm

 

 

 

μια ερωτηση.. σε οτι αφορα τα mhz  επειδη θα παρω πομπο και δεκτη για in ear ( περιμενω τα καινουργια ultimate ears 18) ... τι να προσεξω..μιας και ΑΠΟ σεπτεβρη θα ειμαι αμερικη και θα τα χρησιμοποιω και εκει.. θα εχω προβλημα με τις συχνοτητες.?

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου