Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καβαλάρη, ζύγου και άλλες συμβουλές


sepultribe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς γεια σας παιδιά, είμαι καινουργιος εδω, μολις χτες βρηκα το σαιτ στο google. Ηθελα να ρωτησω για καποιες αλλαγες που θελω να κανω στην κιθαρα μου. Ελπιζω να βρω καποια ατομα που να μπορεσουν να με βοηθησουν.

 

Λοιπον εχω μια bcrich KKW (Kerry King Sig model Wartribe) και θελω να αλλαξω την wraparound bridge που εχει με κατι καλυτερο μιας και αυτο ειναι πλαστικο και γενικα φαινεται πολυ της πλακας. Επισης δε μπορω να κανω καλο palm mute. Τελοςπαντων εχς βρει ενα σωρο σαιτ του εξωτερικου με πολλα μοντελα αλλα δεν εχω τα λεφτα να παρω κατι το οποιο δεν θα μου κανει. Γιαφτο θελω να ρωτησω εδω μηπως και καποιος ξεριε να μου πει.

 

Για τους Tune-o-matic καβαλαρηδες ξερετε τπτ? Εχω διαβασει καλα πραγματα και ειναι σε αρκετα καλη τιμη. Εγω παιζω βασικα thrash (παλιο κατα βαση, metallica,slayer,sepultura) αλλα και mayhem,black sabbath,iron maiden,nirvana. Θελω κατι το οποιο να κανει για σκληρο γρατζουνισμα αλλα να ειναι και ποιοτικο. Και να κανει και για τη κιθαρα μου.

 

Επισης θελω να ακοθσω γνωμες για τους παρακατω μαγνητες :

EMG 60

EMG 81

EMG 85

Seymour Duncan Hotrails JB

 

ποσο πολυ μπορει να αλλξει τον ηχο ενας μαγνήτης?

 

 

 

σορρυ ποθ το ποστ ειναι καπως αποτομο αλλα δεν εχω ιντερνετ και μπαινω με τελλασ-φρι και σορρυ και για τις ανορθογραφιες αλλα εδω και κατι χρονια ειμαι σε ενα φορουμ και εχω σινιθισει να γραφω σε greeklish.

 

 

 

τα λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας καλωσορισες :wink:

 

καλυτερα να περιμενεις να σου απαντησει η "εγκυκλοπεδια" του forum o superfunk που καπου βρισκεται τωρα με ποιο πιθανο προορισμο την κινα ή ιαπωνια.παιζει να ειναι και ταιβαν ή κορεα.θα μαθουμε ομως.

 

οσο αναφορα τους μαγνητες αλλαζουν τον ηχο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.το 50% του ηχου της κιθαρας ειναι οι μαγνητες της :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50% του ηχου της κιθαρας ειναι οι μαγνητες της :wink:

 

και πόσο τα ξύλα???? :?: :?: :?:

 

αααααααααντε πάλι... :lol: :wink:

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αναφορα τους μαγνητες αλλαζουν τον ηχο ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.το 50% του ηχου της κιθαρας ειναι οι μαγνητες της :wink:

 

και το αλλο 49% ειναι τα δαχτυλα σου... :wink:

το υπολοιπο 1% παει στα ξυλα :D

 

i can feel the flames coming..

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν εννοεις τους Tune-o-matic τύπου Gibson χωρίς τρέμολο βέβαια, τότε νά'σαι σίγουρος ότι με την προσθήκη&ενός τέτοιου θα αποκτήσεις palm mute, που είναι και ο λόγος που ποτέ εγώ δεν μπόρεσα να παίξω με locking tremolo καβαλάρηδες καθώς δεν είχα έλεγχο στις χορδές με την παλάμη του δεξιού χεριού.

'Οσον αφορά τους μαγνήτες κάνε μια μικρή έρευνα και θα βρείς άπειρες συζητήσεις επι του θέματος στις σελίδες μας.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι tune-o-matic στυλ gibson. δηλαδη ABR-1 η το standard. Βασικα απο οτι εχω δει εχουν βγει 3 διαφορετικες εκδοσεις αυτου του καβαλαρη. Κατα τη γνωμη σου ποιος ειναι ο πιο καλος? Εαν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες...

 

τωρα θα ψαξω και για τα υπολοιπα που ρωτησα στο φορουμ, αφου λετε οτι υπαρχουν ηδη.

 

οποτε φχαριστω για τα ποστς οσοι εκαναν και τα λεμε στο φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τους Tune-o-matic τύπου Gibson χωρίς τρέμολο βέβαια' date=' τότε νά'σαι σίγουρος ότι με την προσθήκη&ενός τέτοιου θα αποκτήσεις palm mute, που είναι και ο λόγος που ποτέ εγώ δεν μπόρεσα να παίξω με locking tremolo καβαλάρηδες καθώς δεν είχα έλεγχο στις χορδές με την παλάμη του δεξιού χεριού.

'Οσον αφορά τους μαγνήτες κάνε μια μικρή έρευνα και θα βρείς άπειρες συζητήσεις επι του θέματος στις σελίδες μας.

[/quote']

 

 

Θα αποκτήσεις palm mute=περισσότερος όγκος :?:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

palm mute = έλεγχος με το δεξί χέρι στις παλώμενες χορδές. Ποιό καθαρός ήχος, όπου ακούγονται μόνο οι χορδές που θέλεις και όχι και αυτές που συντονίζονται.

Είναι και η&διαφορά του να παίζεις ηλεκτρική από&ακουστική κιθάρα, καθώς στην ηλεκτρική ακόμα και μια χορδή που απλά συντονίζεται, ακούγεται σχεδόν εξ ίσου δυνατα με αυτήν που χτυπάς, κάτι που δεν ισχύει στην ακουστική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia eleos. kserw ti einai palm mute, hmarton. allo rwthsa sto telefteo mou post. pio eidikes plhrofories gia tous kavalarides, oxi gia to pws tha kanw palm mute.

aplws eipa pio panw oti me thn wraparound stock bridge pou exei twra h kithara mou to palm mute ektws apo wmo einai kai diskolo kai den akougetai kai wraia (afhnei ena doing gia arketo xrono afou to kanw). Genika apo intonation einai skata h kithara. PLz apadhste se afta pou rwthsa an exete th kalosini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου