Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω TOKAI, BURNY, GRECO, ARIA, ELECTRA, GIBSON (Όλες Les Paul).

Η κάθε μία από αυτές έχει την προσωπικότητά της.... σε κάθε μία μου αρέσει και κάτι διαφορετικό πάνω της. Τρεις από αυτές τις έχω με EMG (85/85 89/89 & 81/85) αυτές όλες είναι πολύ κοντά σε ήχο (σχετικά) η μία έχει παχύ μανίκ(η) η άλλη μέτριο και η άλλη λεπτό.

Αν σε όλες αυτές βάλω ένα αυτοκόλητο το Headstock ζήτημα θα είναι από τον ήχο αν καταλάβει κάποιος ποιά είναι ποιά. Αν κάνουμε blind test, πάλι δεν νομίζω να πετύχει κάποιος την Gibson.

Σύντομα εκτός από τα Videos θα προσπαθήσω να κάνω και το Blind Test.

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κώστα ανήκω κι εγω στην κατηγορία που αναφέρεις...

 

Ευχαριστώ για το βρισίδι και το δούλεμα... ;D

 

Παρακαλώ αγαπητέ, δεν κάνει τίποτα, είμαστε εδώ για να βοηθάμε τον κόσμο.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ απλά θα πώ (και δεν θα συνεχίσω γιατί δεν βγαίνει νόημα), ότι αντί να βγαίνει ο καθένας και να λέει το μακρύ και το κοντό του, ας ανοίξουμε τα αυτιά μας (και τα μάτια μας) και ας ακούσουμε και κάποιους επαγγελματίες που μας κάνουν τη τιμή να μας συμβουλεύουν ή να μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους. Κάποια στιγμή ο Macam είπε τη γνώμη του σεμνά και διακριτικά (και έσβησε μέσα στον όχλο).

Επειδή έχω μάθει να σέβομαι τους επαγγελματίες (γιατί έχουν πολλές περισσότερες ώρες πτήσεις από εμένα και όχι μόνο) και μόνο να μάθω έχω από αυτούς...παραθέτω ένα link με τις κιθάρες του

http://www.makisablianitis.com/equipment.html

 

Και είμαι σίγουρος ότι από τα χέρια του έχουν περάσει και TOKAI, BURNY, GRECO, ARIA, ELECTRA...

Αφού σκέφτομαι να του κάνω δώρο μια Τσέχα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήμουν και εγώ κάτοχος μίας φθηνής έκδοσης της gibson και απο τότε που την είχα έχουν περάσει απο τα χέρια μου 6-7 κιθάρες διαφόρων εθνικοτήτων έχω να πώ το εξής.

Μακριά απο τα φθηνά μοντέλα...

γιατί έχουν μέτριους μαγνήτες

κακό φινίρισμα (πραγματικά κόλλαγε το χέρι στο μπράτσο..)

μέτρια ηχητικά

 

Βέβαια είχε και τα θετικά

ωραία κλειδιά

ωραία θήκη

bone nut

καλά ηλεκτρικά

και αξία μεταπώλησης (την οποία τώρα με τα web stores  μπορεί να χάσεις γιατί υπάρχουν απίστευτες προσφορές)

 

Αν θέλεις μια κιθάρα να παίζεις καλύτερα να μην ρισκάρεις με αυτά τα μοντέλλα

ή πηγαινε κ να  την ακουσεις ο ίδιος

 

 

δεν ειναι παντα απαραιτητο αυτο και ισως δεν εχει ισχυ ακομα και για παρακλαδια μαρκες

πχ epiphone & squier αντιστοιχα για gibson και fender

 

ειναι θεμα εαν εσυ εχεις κριτηριο η οχι και καλο αυτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι παντα απαραιτητο αυτο και ισως δεν εχει ισχυ ακομα και για παρακλαδια μαρκες

πχ epiphone & squier αντιστοιχα για gibson και fender

 

ειναι θεμα εαν εσυ εχεις κριτηριο η οχι και καλο αυτι

 

Αφού είμαστε όλοι άρρωστοι ...πάρτε κιθάρες να ικανοποιήσετε το GAS

απλά καλό είναι να γλυτώνουμε και κανα φράγκο αφού όλα τα άλλα είναι υποκειμενικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ανακυκλώνεται το ίδιο θέμα με άλλους τίτλους?

 

Aνακυκλώνεται γιατί όσο και να το συζητήσουμε, φαίνεται ότι δεν ικανοποιείται το δημόσιο αίσθημα για "συμπεράσματα". Από τη μια φαίνεται ότι είναι συνεχώς στην επικαιρότητα, από την άλλη ίσως και να το φέρνουν μερικοί. Γίνεται όμως κουραστικό. Τι περισσότερο να πούμε? Σε λίγο κάποιος θα ρωτήσει τι ρόλο παίζουν τα ξύλα...

 

Για όσους νομίζουν ότι δεν έχουμε πει ακόμη αρκετά υπέρ ή κατά κάποιας συγκεκριμένης άποψης, ιδού ένα από τα άπειρα επεισόδια του σήριαλ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=166927.0

 

Προσωπικά μου έχουν προτείνει τουλάχιστον 2 άτομα την Japan LP τους για ανταλλαγή με την Gibson LP Standard μου.Δεν με ενδιέφερε να μπω στην διαδικασία να ρωτήσω το πως και γιατί,ο καθένας έχει τα βίτσια του.Βέβαια την ερώτηση "γιατί να θέλει να πουλήσει κανείς την καλύτερα κατασκευασμένη και value for money κιθάρα του για να πάρει μια Gibson-μήπως δεν είναι μόνο το όνομα στο headstock;"  είστε ελεύθεροι να την αναλύσετε μέχρι θανάτου,μαζί με τις ψυχολογικές προεκτάσεις της.

 

Το γεγονός που αναφέρεις με την Japan LP δεν αποδεικνύει κάτι, είτε υπέρ των Gibson ("κοίτα, δεν τις θέλουν τις Japan τους") είτε κατά ("ναι αλλά το στατιστικό σου δείγμα - αν χωράει στατιστική στα γούστα - είναι μικρό"). Aλλά ας θυμίσω εδώ ότι το παιχνίδι δεν παίζεται μόνο στην "φτήνια-που-τρώει-τον-παρά" Tokai κλπ. αλλά και στα ονόματα της μεσαίας και υψηλότερης κατηγορίας τιμής που προανέφερα. Και για όσους αμφιβάλλουν ότι η Gibson νιώθει τον ανταγωνισμό να την ενοχλεί, ας τους θυμίσω πως με νύχια και με δόντια προσπάθησε πριν από μερικά χρόνια να απαγορεύσει δικαστικά την κατασκευή των PRS Singlecuts με επιχειρήματα αντιγραφής copyrighted σχεδίου, με προσωρινή επιτυχία και διακοπή της παραγωγής, μέχρι τη στιγμή που κέρδισε τελικά την υπόθεση η PRS και συνέχισε ακάθεκτη.

 

Κάποια στιγμή ο Macam είπε τη γνώμη του σεμνά και διακριτικά (και έσβησε μέσα στον όχλο).

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167148.msg336085#msg336085

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ απλά θα πώ (και δεν θα συνεχίσω γιατί δεν βγαίνει νόημα), ότι αντί να βγαίνει ο καθένας και να λέει το μακρύ και το κοντό του, ας ανοίξουμε τα αυτιά μας (και τα μάτια μας) και ας ακούσουμε και κάποιους επαγγελματίες που μας κάνουν τη τιμή να μας συμβουλεύουν ή να μοιράζονται μαζί μας τις εμπειρίες τους. Κάποια στιγμή ο Macam είπε τη γνώμη του σεμνά και διακριτικά (και έσβησε μέσα στον όχλο).

Επειδή έχω μάθει να σέβομαι τους επαγγελματίες (γιατί έχουν πολλές περισσότερες ώρες πτήσεις από εμένα και όχι μόνο) και μόνο να μάθω έχω από αυτούς...παραθέτω ένα link με τις κιθάρες του

http://www.makisablianitis.com/equipment.html

 

Και είμαι σίγουρος ότι από τα χέρια του έχουν περάσει και TOKAI, BURNY, GRECO, ARIA, ELECTRA...

Αφού σκέφτομαι να του κάνω δώρο μια Τσέχα!!!!

 

1)Πρωτα απο ολα μην εισαι σιγουρος για τιποτα ;D

2)Το συγκεκριμενο θεμα αναφερεται στις Gibson solid bodies και τους κλωνους τους.

Οι solid body κιθαρες του Μακη που αναφερεις δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο , προφανως γιατι αυτα που παιζει ο ηχος ( και πολλα αλλα ) που επιθυμει εναι στα σκαφη , γι αυτο κι εχει κι αυτη την εξαισια συλογη.

 

Τωρα γενικα για το θεμα θα ηθελα να πω τα εξης.

Τα φορουμ ειναι για να λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του και απο τις αντιπαραθεσεις να εξαγονται καποια χρησιμα για ολους συμπερασματα.

Σαν κατοχος μερικων vintage Gibson ( και οχι μονο ) και σαν αθεραπευτος εραστης για 32+ χρονια αμετρητων ηλεκτρικων κιθαρων εχω να πω τα εξης.

Συμπαθητικες οι Dussenberg αλλα ακουγονται σαν ανεκδοτο μπροστα στις παλιες και "λιγες" απεναντι στις καλες καινουργιες Gibson LP Stadard ή Custom.

Το πιθανοτερο ειναι να εχουν "μαπα" μαγνητες γιατι απο ξυλα και μαστοριλικι φανονται ΟΚ.

Οι  περισσοτερες "αδυναμες" Gibson που πετυχα , με μια απλη αλλαγη καλυτερων μαγνητων , εγιναν διαστημοπλοια  ;D

Οι SG ειναι οι πιο τιμιες Gibson σε σχεση τιμης/αποδοσης και εχεις τις μικροτερες πιθανοτητες να απογοητευτεις αν σου αρεσει ο rough ηχος τους!

Γι αυτο το λογο ( αν και ντελικατες απεναντι στις Les Paul ) εμεις τις λεγαμε παλια γαιδουροκίθαρα  ;D

3)Οι Greco απο EG-700 και πανω , που εχουν φταχτει απο 1976-77 εως 83-84 σκοτωνουν για πλακα 8)

Πιθανως το ιδιο ισχυει και για καποια μοντελα απο τις υπολοιπες lowsuit MIJ της εποχης που προαναφερθησαν.

Θα ηθελα να γραψω πολυ περισσοτερα αλλα δυστυχως  ???  δεν εχω χρονο.

 

Εν κατακλειδι θα ηθελα να πω οτι υπηρχαν και υπαρχουν εξαιρετικες κιθαρες κλωνοι με προσοντα αναλογα των καλων Gibson , ομως μονο απο Gibson μπορεις να παρεις πισω τα λεφτα που ξοδεψες  8)

γιατι οπως ειπε κι ο κινεζος " 1 εικονα = 1000 λεξεις "

και οι φορες που τις εχεις δει στα χερια καποιου rock-star ειναι αμετρητες  και .....

με το υποσεινηδητο σου δεν τα βαζεις  ;D

 

Ταδε εφη Ζαρατουστρα  ;D

Εις υγειαν και εις το επανειδην! 8)

 

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου