Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει αρχίσει και γίνεται κουραστικό το θέμα, πραγματικά...

 

Παρ' ότι ΔΕΝ είμαι αυτό που λέμε έμπειρος και γνώστης γύρω από τα κιθαριστικά, το μόνο που έχω καταλάβει από την όλη κουβέντα εδώ είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι "only a Gibson is good enough", πιστοί στο moto της εταιρίας.

Και φυσικά προσπαθούν να δικαιολογήσουν αυτή την άποψη, λέγοντας για ρέπλικες που ακούγονται σαν φτηνοκίθαρα, μεταπωλητική αξία, ήχο LP και τα σχετικά.

 

Από την άλλη υπάρχουν οι θιασωτές των εναλλακτικών προτάσεων, οι οποίοι δηλώνουν ότι (υπό προϋποθέσεις) θα προτιμούσαν μια γιαπωνέζικη εκδοχή της LP από μια VOS.

Κι αυτοί με τη σειρά τους προβάλλουν επιχειρήματα όπως value for money, όχι ακριβώς ίδιο αλλά σίγουρα εξίσου καλό ήχο, μικρότερη ανάγκη για απόλυτη προσοχή κατά τη χρήση του οργάνου και πάει λέγοντας.

 

Να πω ότι έχει νόημα το όλο θέμα; Μπα, ψέματα θα πω οπότε καλύτερα όχι.

 

Να πω ότι έχει άδικο κάποιος; Όχι γιατί ο καθένας ζυγίζει διαφορετικά κάποια πράγματα. Εγώ μπορεί να θέλω να δώσω 1000 ευρώ και όχι τα διπλά ή τριπλά για μια πολύ καλή LP-style κιθάρα ενώ ο άλλος μπορεί να εκπληρώσει ένα όνειρο ζωής βλέποντας το logo της Gibson στο headstock και δεν τον απασχολεί το μαρούλι που θα του φύγει.

 

Να πω ότι συντάσσομαι με κάποια πλευρά; Ναι, αυτό μπορώ να το πω και νομίζω ότι θα συνταχθώ με την πλευρά του value for money, για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους, όπως και ο καθένας μπορεί να συνταχθεί με οποιαδήποτε άποψη για τους δικούς του λόγους.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν πήγαινα αύριο να πάρω μια LP-style κιθάρα με τα χρήματά μου, θα έπαιρνα μια Duesenberg D-49er Blue Pearl των 1200 ευρώ και τέλος.

 

Υ.Γ. Κώστα, μεγάλη κουβέντα είπες... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tις περισσότερες φορές οι μπουρδολόγοι/πανακριβοκιθαρούληδες τα λένε αυτά για να πείσουν πρώτα από όλα τον εαυτούλη τους ότι η πανάκριβη κιθάρα που πήραν είναι χίλιες φορές καλύτερη από μια γιαπωνέζα/τσέχα/κορεάτισα/κινέζα/ξερωγωτιάλλο.

 

Οι άνθρωποι αυτοί είναι άρρωστοι. Μας χρειάζονται πλάι τους.

 

 

 

Ήταν μια κυνονική προσφορά του ιδρύματος Σ.Φ.Κ.Λ.

 

 

 

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήταν μια κυνονική προσφορά του ιδρύματος Σ.Φ.Κ.Λ.

 

 

Δε τους εξηγεις και τα αρχικα να ξερουν ποιος ειναι ο ευεργετης τους?  ;D ;D ;D

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις περισσότερες φορές οι μπουρδολόγοι/πανακριβοκιθαρούληδες τα λένε αυτά για να πείσουν πρώτα από όλα τον εαυτούλη τους ότι η πανάκριβη κιθάρα που πήραν είναι χίλιες φορές καλύτερη από μια γιαπωνέζα/τσέχα/κορεάτισα/κινέζα/ξερωγωτιάλλο.

 

Οι άνθρωποι αυτοί είναι άρρωστοι. Μας χρειάζονται πλάι τους.

 

 

 

Ήταν μια κυνονική προσφορά του ιδρύματος Σ.Φ.Κ.Λ.

 

 

Κώστα ανήκω κι εγω στην κατηγορία που αναφέρεις...

 

Ευχαριστώ για το βρισίδι και το δούλεμα... ;D

 

...ίσως κάποια εγχείρηση στα αυτιά διορθώσει το πρόβλημα μελλοντικά...

 

υγ...Ανήκω στην κατηγορία χωρίς να είμαι κάτοχος πανάκριβης κιθάρας...

 

Δεν είμαι μέλος και του συλλόγου δηλαδή...(εκτος κι αν τα 1500 που κοστίζει περίπου η strat μου θεωρούνται υπερβολικά..)

 

Αν τα είχα πάντως θα τα έδινα δίχως να τα κλάψω...

(όπως έκανε και ο Harilatron... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω ότι συντάσσομαι με κάποια πλευρά; Ναι, αυτό μπορώ να το πω και νομίζω ότι θα συνταχθώ με την πλευρά του value for money, για τους δικούς μου προσωπικούς λόγους, όπως και ο καθένας μπορεί να συνταχθεί με οποιαδήποτε άποψη για τους δικούς του λόγους.

 

Το θέμα είναι πόσο συνειδητοποιημένος είναι κανείς όταν παίρνει αυτήν την απόφαση και κατά πόσο έχει επηρρεαστεί από τις απόψεις των άλλων περί value for money.Γιατί όσον αφορά αυτό το θέμα το noiz είναι το forum των αλλοπρόσαλλων.

Από τη μια βλέπεις θέματα επί θεμάτων με τις ίδιες συζητήσεις για το πόσο "πατάνε" οι διάφορες κινέζες-γιαπωνέζες-whatever αντιγραφές τις υπερκοστολογημένες Gibson ακολουθούμενες από διαρρήξεις ιματίων και τα λοιπά,και από την άλλη,ρίχνοντας μια ματιά στις αγγελίες θα βρεις τουλάχιστον δυο τρεις tokai-greco-aria για πούλημα γιατί οι αγοραστές τους συνειδητοποίησαν ότι άλλο ήθελαν και άλλο αγόρασαν.

Προσωπικά μου έχουν προτείνει τουλάχιστον 2 άτομα την Japan LP τους για ανταλλαγή με την Gibson LP Standard μου.Δεν με ενδιέφερε να μπω στην διαδικασία να ρωτήσω το πως και γιατί,ο καθένας έχει τα βίτσια του.Βέβαια την ερώτηση "γιατί να θέλει να πουλήσει κανείς την καλύτερα κατασκευασμένη και value for money κιθάρα του για να πάρει μια Gibson-μήπως δεν είναι μόνο το όνομα στο headstock;"  είστε ελεύθεροι να την αναλύσετε μέχρι θανάτου,μαζί με τις ψυχολογικές προεκτάσεις της.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε roybatty, ξαναλέω ότι ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά κάποια πράγματα.

 

Δεν με απασχολεί σε προσωπικό επίπεδο το αν κάποιοι πουλάνε τις Greco και τις Burny τους, ούτε αν η δική σου LP είναι καλύτερη κιθάρα από αυτές.

Δεν διαφωνώ ότι όντως μπορεί να είναι καλύτερη αλλά δεν τρέχει και τίποτα, ένα σωρό κουπιά υπάρχουν από τις Gibson και ένα σωρό κιθάρες-αστέρια, το ίδιο συμβαίνει και στις γιαπωνέζες.

 

Δήλωσα ξεκάθαρα ότι δεν είμαι γνώστης και ότι η επιλογή μου σε ό,τι αφορά την κατηγορία κιθάρας που θα αγόραζα πιο εύκολα είναι συνυφασμένη με τις προσωπικές μου ανάγκες, τα γούστα μου και τον εαυτό μου γενικά. Εμένα λοιπόν μου κάθεται καλύτερα να πάρω την Duesenberg που ανέφερα.

Αν κάποιος πιστεύει ότι του ταιριάζει καλύτερα μια Gibson ή μια PRS ή μια Huber ή μια Tokai ή κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο, ας πράξει αναλόγως. Τι κακό υπάρχει σε αυτό;

 

P.S. Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, θα ήθελα πάρα πολύ να έχω μια Gibson LP, είναι ένα απωθημένο για μένα. Η διαφορά είναι ότι θα έπαιρνα μία μόνο αν είχα μια σοβαρή οικονομική επιφάνεια ή απλά είχα λεφτά για ξόδεμα και δεν με ενδιέφερε η τιμή της κιθάρας που θα αγόραζα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον Alchemist σε ό,τι έχει να κάνει με τους λόγους που λεχει ο καθένας να διαλέξει όποια LP θέλει, ανάλογα με τους προσωπικούς του λόγους.

 

αυτό που θέλω να πώ εγώ, είναι οτι μου φαίνεται εντελώς ανούσιο για να μή πω χαζό να καθόμαστε και να προσπαθούμε να αξιολογήσουμε ένα όργανο ακουστικά με δήθεν αντικειμενικά στοιχεία, επειδή πολύ απλά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα στο ΠΩΣ μας ακούγεται κάτι.

 

δημιουργείται το εύλογο ερώτημα:

Δηλαδή πως ακούγεται μια φτηνοκιθάρα?

 

 

ύστερα, είναι και το θέμα της αυτο-υποβολής. αφού για τον Α η Β λόγο θέλουμε η τάδε κιθάρα μας να ακουστεί καλύτερα, θα ακουστεί.

 

 

εγώ πάντως ανήκω στην κατηγορία του value for money επειδή πιστεύω πως σε ηλεκτρικές κιθάρες όταν περνάς τα 700 ευρώ, κάθε επιπλέον ευρώ που δίνεις προσφέρει όλο και πιο λίγα στο σύνολο του οργάνου.

 

 

γενικά συμφωνώ με τα παρακάτω, αν και στο μυαλό μου είχα μια πολύ πιο "απαλή" διατύπωση :)

 

Οι κιθάρες ακόγονται τόσο φτηνές όσο αυτοί που τις παίζουν.

Tις περισσότερες φορές οι μπουρδολόγοι/πανακριβοκιθαρούληδες τα λένε αυτά για να πείσουν πρώτα από όλα τον εαυτούλη τους ότι η πανάκριβη κιθάρα που πήραν είναι χίλιες φορές καλύτερη από μια γιαπωνέζα/τσέχα/κορεάτισα/κινέζα/ξερωγωτιάλλο.

 

επίσης συμφωνώ με τον Audiokοsta σε αυτό που είπε για μεταπωλητική αξία σημερινών κιθάρων.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ακριβη κιθαρα. Και η ακριβοτερη που ειχα ηταν μια Am. Std. που δεν μου καθησε με τιποτα στο χερι, θεωρουσα οτι εβρισκα και κατασκευαστικες ατελειουλες και την πουλησα.

 

Οσες αληθινα ακριβες εχω ακουσει/πιασει κατα καιρους και για λιγο, δε μπορω να πω οτι με εντυπωσιασαν αναλογικα των λεφτων τους, αλλα σιγουρα ηταν τουλαχιστον τοσο καλες οσο οι δικες μου και ισως ακομα παραπανω. Παντως δεν εμεινα με την εντυπωση "ειναι 10 φορες καλυτερη κιθαρα απο την αλλη που κανει 10 φορες φτηνοτερα". Κατηγορηματικα, με τιποτα. Αυτη λοιπον η μικρη ΓΙΑ ΜΕΝΑ διαφορα ποιοτητας που εκφραζεται με μια τεραστια διαφορα τιμης την τοποθετει σε μια κατηγορια αγαθων που φευγουν απο τα "καταναλωτικα σε fair price σχετιζομενο με το κοστος υλικων τους" και εντασσονται στα "ανεξηγητα ακριβα επειδη ειναι πολυτελειας" οπως η ακριβη γουνα, το κοσμημα, το πανακριβο ρολοι, η σουπερ επωνυμη γοβα, το custom made βρακι απο ενα μοδιστρο κλπ. Κοστιζουν τοσο πολυ για να μπορουν να το αποκτουν μονο λιγοι, ωστε να δικαιολογειται τελικα να κοστιζει τοσο ...

 

Αν παντως μου χαριζαν μια θα την δεχομουν ευχαριστως. Να την πληρωσω ο ιδιος στις τιμες αυτες οχι, δεν παιζει. Αυτα που προσφερει ΣΕ ΕΜΕΝΑ δεν δικαιολογουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα λεφτα της. Σε μια πολυ καλυτερη τιμη (συγκρισιμη με μια Τσεχα αλλα λιγο ακριβοτερη) θα την αγοραζα ανετα, μια που εκει θεωρω οτι κλεινει πια η ψαλιδα μεταξυ αυτων που ΜΟΥ προσφερει και αυτων που ζηταει.

 

Αν ημουν επαγγελματιας και ζουσα απο αυτο, εννοειται οτι θα εβρισκα λογικο να επενδυσω ενα σεβαστο ποσο στα εργαλεια της δουλειας μου. Θα ηθελα δοκιμασμενες, αξιοπιστες λυσεις, που ειναι καιρο στην πιατσα και τυγχανουν αποδοχης απο αλλους επαγγελματιες, με καλες κριτικες, σοβαρες εταιριες απο πισω τους κλπ. Αρα εκει θα πηγαινα στην ασφαλη λυση του ακριβου και επωνυμου γιατι αυτα που θα προσεφερε ΣΕ ΜΕΝΑ θα δικαιολογουσαν τα λεφτα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου