Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή το παραέχουμε συζητήσει το ζήτημα της μεταπωλητικής αξίας, νομιζω ότι πρέπει να γίνει κατανοητό κάποια στιγμή ότι η μελλοντική αξίας της (καινούριας) κιθάρας είναι σχετική.

Στην κινέζα/τσέχα/κλπ από 200 θα πωλείται (λογικά) στα 100-120 άρα και μια απώλεια 40%-50% αλλά με 80€ πραγματική χασούρα.

Στην LP από 2100 μετά από λίγα χρόνια πάει στα 1400-1500 άρα γύρω στα 30% αλλά με 600 ευρώ πραγματική χασούρα.

Ταυτόχρονα μιλάμε και για το κόστος χρήματος (υπολογίστε τα €600 διαφορά σε -έστω πληθωριστικά - τοκιζόμενο ορίζοντα χρονικής διάρκειας ίση με τη διαφορά ημερομηνία αγοράς - ημερομηνία πώλησης). Για να μην μιλήσουμε για τις δυνητικές επενδυτικές επιλογές που υπάρχουν με τα χρήματα αυτά. Σαφώς τα παραπάνω χάνουν τον λόγο ύπαρξής τους στα €80...... ;D

 

Αφού μιλάμε για κιθάρες μαζικής παραγωγής του σημερινού εμπορίου είναι μάλλον φρούδες οι ελπίδες μελλοντικής συλλεκτικής αξίας. Και αυτό γιατι η παραγωγή Fender ή Gibson είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι στο παρελθόν αλλά και η πρόσβαση του καταναλωτή στις διεθνείς και όχι μόνο στην τοπική του αγορά είναι μακράν πιο εύκολη από ότι στο παρελθόν.

Εκτός εάν

α) ή είστε τυχεροί και αγοράστε κιθάρα γνωστή με κάποιο περίεργο εγγενές ελάττωμα (π.χ. ανάποδο logo) άρα και η διακοπή παραγωγής της δημιουργεί εν δυνάμει και λίγα κομμάτια άρα και μια μοναδικότητα / σπανιότητα / συλλεκτικότητα.

 

β) είστε έξυπνοι / τυχεροί και αγοράστε φθηνά ένα από τα πρώτα κομμάτια από boutique κατασκευαστή ο οποίος σε δεκάδες χρόνια εξελίσσεται σε ένα πολύ μεγάλο και ακριβό όνομα

 

γ) ή τα χώσετε πολύ γερά και πάρετε ένα από τα καρασυλλέκτικά κομμάτια που βγάζουν οι μεγάλοι κατασκευαστές κατά καιρούς με την ελπίδα της μελλοντικής αξίας.

 

Κατά τα άλλα συνδιάστε με το ποσοστό που προσωπικά έχετε θέσει για όριο σε κάθε κριτήριο (εμφάνιση, ήχος, φίλοι, όνομα στο headstock, τιμή κλπ) και ας αφήσουμε αυτή τη καραμέλα της επένδυσης που χρησιμοποιείται ως μανδύας κάλυψης των προσωπικών μας (ατιολογημένων και αναιτίων) ενοχών.

 

Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη και σόρρυ για το μακροσκελές...........

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(προσωπικά απεχθάνομαι τέτοια κλισαρίσματα, και θεωρώ πολύ μεγαλύτερη μαγκιά να δω κάποιον να παίζει με μια ψαγμένη κιθάρα παρά τα σέιμ ολ, σέιμ ολ - ΕΛΕΟΣ πια...)

 

προσωπικα θεωρω μαγκια να κανεις αυτο που θες και να το ευχαριστιεσαι, το αν θα παιζεις με prs η gibson η χατζηταδε! δεν εχει κανενα νοημα. επισης δεν δεχομαι οτι αυτος που παιζει με κατι που δεν το ξερουν πολλοι ειναι ψαγμενος και ξερει τι κανει και μπλα μπλα μπλα.. με το κριτηριο που αγορασε αυτος την ταδε κιθαρα αγορασε και καποιος αλλος μια επωνυμη.. :)

 

 

εχω αρχισει παντως και πιστευω οτι η κιθαρα εχει κανταντησει κατι σαν ορμονικο υποκαταστατο ( αν με αντιλαμβανεστε βεβαιως βεβαιως!) πως κανουμε πχ αμα μας πουνε οτι δεν ξερουμε να οδηγαμε η οτι το αμαξι μας δεν ειναι καλο και το ταδε το παταει απο πανω σαν να μας θιγουν την ανδρικη μας υποληψη!..δηλαδη ελεος πια πιο πολυ μας απασχολει αν εχουμε την καλυτερη κιθαρα παρα η ουσια του πραγματος που ειναι η μουσικη. Και ειδικα αμα εχεις παρει μια ακριβη κιθαρα και τυχει και την παταει κατω μια φθηνη εισαι για κλαματα ..και αντιθετος αμα εχεις παρει φθηνη εισαι μπακαλης και φραγκοφονιας..!

 

ας ειναι ο καθενας οτι νομιζει οτι ειναι και ας το κρατησει για παρτυ του , αν κρινει θα κριθει..

 

τελος πιστευω οτι οταν αγοραζεις ενα οργανο το αγοραζεις με την ψυχη σου οπως και να το κανεις η κιθαρα και γενικοτερα τα μουσικα οργανα δεν ειναι μιξερ.. αν μπεις στο τρυπακι, κατε με ,της μεταπωλητικης αξιας τοτε γινεσαι πιο ψυχρος και χανεις λιγο το παιχνιδι και τον λογο που αγοραζεις ενα οργανο.Αμα θες να ασχολησαι με τετοια παρε μετοχες οικοπεδα !

 

 

(τα εχω παρει γιατι τα θεματα σημερα στην φωτογραμμετρια 2 ηταν για επαγγελματιες τοπογραφους μηχανικους με εμπειρια 29 χρονων!! :o :o :'( :'( :'()

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τα εχω παρει γιατι τα θεματα σημερα στην φωτογραμμετρια 2 ηταν για επαγγελματιες τοπογραφους μηχανικους με εμπειρια 29 χρονων!! :o :o :'( :'( :'()

 

Φωτογράμμησέ την.

Que sera, sera.....

Στο επόμενο βήμα τώρα

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ασχετο

φωτογραμμετρία

υπάρχει ακόμα αυτή η τέχνη!!!!!!;;;;; :o

 

...σχετικό

τελικά μήπως την καλλίτερη κιθάρα την έχει πάντα ο ΑΛΛΟΣ και όχι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ασχετο

φωτογραμμετρία

υπάρχει ακόμα αυτή η τέχνη!!!!!!;;;;; :o

 

...σχετικό

τελικά μήπως την καλλίτερη κιθάρα την έχει πάντα ο ΑΛΛΟΣ και όχι εγώ

 

 

δεν ειναι πολυ παλια για να υπαρχει ακομα..! και ειναι ενα απο τα δυσκολοτερα μαθηματα στην σχολη!

 

παντα οταν εχεις κατι .. σου μπαινουν υπονοιες για του αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο παθαινω μονιμα με τις γυναικες οχι με τις κιθαρες.....και την καλυτερη να εχω (μη φας γλαρος παιζει αλλα λεμε τωρα) θελω το πατσαβουρακι του αλλου...(να ξαπλωσω ειναι ανησυχητικο?).Εχουμε ψυχολογο εδω μεσα? ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω δεν θέλει ψυχολόγο

ενα συμπόσιο θέλει από εκείνα τα παλιά με τις αυλιτρίδες (όχι τίποτα, είμαστε και μουσικό forum) και τους οινοχόους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο παθαινω μονιμα με τις γυναικες οχι με τις κιθαρες.....και την καλυτερη να εχω (μη φας γλαρος παιζει αλλα λεμε τωρα) θελω το πατσβουρακι του αλλου...

Δεν θα σου έχουν μείνει και πολλοί φίλοι, ε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου