Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα σου έχουν μείνει και πολλοί φίλοι, ε...

σε φιλους ποτε αλλα με ολους τους αλλους εχω ενα θεμα,εσυ εχεις κοπελα? θες να βγουμε καμια μερα ;D ;D ;D(χωρις παρεξηγηση ε? πλακα κανουμε)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε φιλους ποτε αλλα με ολους τους αλλους εχω ενα θεμα,εσυ εχεις κοπελα? θες να βγουμε καμια μερα ;D ;D ;D(χωρις παρεξηγηση ε? πλακα κανουμε)

Είμαι παντρεμένος εδώ και 25 χρόνια...οπότε στη χαρίζω να δείς τη γλύκα!!!!

Και εγώ θα πάρω τη δική σου κοπέλα, εντάξει?

χωρις παρεξηγηση ε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συγγνώμη αλλά η σκέψη αυτή είναι υπεραπλουστευμένη, αποπροσανατολιστική, και κάνει ορισμένες παραδοχές που δεν στέκουν. Εσύ αναφέρεσαι στα γνωστά φαινόμενα "η φτήνια τρώει τον παρά" του Νεοέλληνα, υπονοώντας ότι ψάχνει να αγοράσει κιθάρα που θα ακούγεται ΑΚΡΙΒΩΣ όπως πχ. μια VOS 1960 Standard, κοστίζοντας το 1/3 αυτής (1460 ευρώ). Δεν είμαστε όλοι έτσι... δεν ψάχνουμε όλοι το "υποκατάστατο της VOS"!

 

Πόσες φορές θα πρέπει να ξαναγράψω ότι αναφέρομαι σε ένα συγκεκριμένος ήχο;

Kαλά δε λέω ότι είμαι on topic αλλά για Gibson δεν μιλάμε; σε αυτήν την κιθάρα δε μου είπες ότι υπάρχει ανταγωνισμός; Βέβαια και η Fender ανταγωνισμός είναι, αλλά μη συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια, είναι και γραφικό... ).

Nομίζω ότι χωρίς και πάλι να απαντήσεις γράφεις συγκαταβατικές γενικότητες, εντελώς άσχετες με την ερώτηση.

 

Πρώτα απ'όλα, γιατί να ακούγεται ακριβώς? Εμένα (και άλλους ίσως) αυτό δεν με ενδιαφέρει καν. Με ενδιαφέρει να μου αρέσει, και δεν με ενδιαφέρει ούτε ποια VOS ρεζιλεύει, ούτε πόσο τρέντι φαίνεται το headstock, oύτε η μεταπωλητική της αξία (ποτέ δεν αγοράζω μουσικό όργανο σκεπτόμενος πόσα θα πιάσει αργότερα, γιατί απλούστατα σχεδιάζω να το κρατήσω - αν δεν το σχεδίαζα για ποιο λόγο να το αγόραζα ιν δε φέρστ πλέις?)

 

Δεύτερον, εγώ όπως κι άλλοι πολλοί δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτών που κυνηγούν το λόττο της φτήνιας που τρώει τον παρά και παλεύουν με χαρτί και μολύβι να δουν ποιες και πόσες άλλες κατατροπώνει η επιλογή τους. Παίζουν μια κιθάρα, τους αρέσει, την αγοράζουν, end of story. Δεν ξημεροβραδιάζονται ονειρευόμενοι VOS. Στην περίπτωση που αυτό συμβαίνει, η μόνη λύση είναι να μαζέψουν τα χρήματα και να πάνε κατευθείαν και χωρίς πολλά-πολλά να την αγοράσουν, χωρίς να αναζητούν αυτοεπιβεβαίωση και επιβράβευση από τους γύρω τους για το πόσο τρομερή επιλογή έκαναν, απλά γνωρίζοντας όμως ότι ικανοποίησαν αυτό που στην καθομιλουμένη ονομάζουμε "γκάβλα", που όπως και να το κάνουμε είναι σημαντικότατος παράγοντας (ίσως και ο σημαντικότερος όλων).

 

Eγώ πάλι όταν διάλεξα κιθάρα έιχα ήδη τον ήχο που ήθελα στο μυαλό μου, και πήρα την κιθάρα που τον απέδιδε καλύτερα. Δεν ονειρευόμουν VOS, ονειρευόμουν LP. Δυστυχώς λόγω της κακής ποιότητας και consistency της συγκεκριμένης εταιρείας απλά χρειάστηκε να ψάξω αρκετά και να δώσω λίγο περισσότερα. Δεν έβαλα κάτω ούτε το calculator ούτε το μοιρογνωμόνιο. Αλλά αν έβρισκα το ίδιο όργανο με διαφορετικό headstock και πολύ φθηνότερο, φυσικά και θα το προτιμούσα, όχι για να το "τρίψω στην μούρη" κανενός, απλά γιατί αυτό είναι το λογικό...

 

Τρίτον, αυτοί που μιλούν για το headstock δεν έχουν την ανάγκη να επαληθευτούν (τουλάχιστον εγώ). Έχοντας κάνει ορισμένες προσωπικές συγκρίσεις, τους αρκεί που ορισμένα όργανα από τις 2 εταιρίες των μαζών (Gibson και Fender) δεν επιθυμούν να τα κατέχουν γιατί στην ίδια τιμή έχουν βρει κάποια άλλα που έχουν πολύ ωραιότερο ήχο και κατασκευή. Δεν τους απασχολεί να δουν τις απόψεις τους να αποκτούν κάποιο "πιστοποιητικό εγκυρότητας", πολύ απλά γιατί κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, και ούτε πρόκειται. Και δεν επιθυμούν να τα κατέχουν επίσης επειδή δεν θέλουν να είναι "άλλος ένας τύπος που παίζει με Gibson" (προσωπικά απεχθάνομαι τέτοια κλισαρίσματα, και θεωρώ πολύ μεγαλύτερη μαγκιά να δω κάποιον να παίζει με μια ψαγμένη κιθάρα παρά τα σέιμ ολ, σέιμ ολ - ΕΛΕΟΣ πια...)

 

Tότε γιατί συμμετέχεις εκτενώς σε ένα thread που ασχολείται με την Gibson; Γράψε ότι μετάξυ πορτοκαλιών βαλένσια και μέρλιν εγώ προτιμω τα βερίκοκα και end of story...

 

Έτσι δεν θα σου χρειάζονται Βελτσικές απόπειρες, αποφυγής της απάντησης...

 

Υ.Γ Μην εκνευρίζεσαι. γκάβλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα διαχωρίστηκε. Τα quotes που έκανες στο προηγούμενο ποστ είναι μπερδεμένα. Μερικές απαντήσεις:

 

Πόσες φορές θα πρέπει να ξαναγράψω ότι αναφέρομαι σε ένα συγκεκριμένος ήχο;

Kαλά δε λέω ότι είμαι on topic αλλά για Gibson δεν μιλάμε; σε αυτήν την κιθάρα δε μου είπες ότι υπάρχει ανταγωνισμός;

...

Tότε γιατί συμμετέχεις εκτενώς σε ένα thread που ασχολείται με την Gibson; Γράψε ότι μετάξυ πορτοκαλιών βαλένσια και μέρλιν εγώ προτιμω τα βερίκοκα και end of story...

 

Πρώτα από όλα, το είχα σημειώσει και πιο πριν ότι είχες παρασύρει όλο το τόπικ εκτός, μιλώντας για διάφορα ευγενή φρούτα με αριστοκρατικά ονόματα, και κάνοντας επίσης επικίνδυνες και αστήρικτες γενικεύσεις για όλες τις Gibson, και όχι για τις δυο που ενδιέφεραν τον συνφορουμίτη που είχε θέσει το αρχικό ερώτημα. Δεύτερον, και βέβαια είπα ότι υπάρχει ανταγωνισμός. Όμως είπα και προηγουμένως ότι ΔΕΝ υπάρχει αυτό που έχεις εσύ στο μυαλό σου σαν "συγκεκριμένος ήχος" LP. Aυτό που μάλλον κυνηγάς ειναι ο ήχος μιας βαριάς singlecut με βίντατζ ήχο με δυο PAF για τα στυλ που περιέγραψες, όχι ο ήχος μιας οποιασδήποτε LP. Eίναι σαν κάποιος να λέει ότι προτιμά τα δίκυκλα. Ποια ακριβώς? Τα παπιά, τα on/off, τις supersport, τις τσόπερ, τις touring, τις street, τα σκούτερ, τα ποδήλατα?

 

Nομίζω ότι χωρίς και πάλι να απαντήσεις γράφεις συγκαταβατικές γενικότητες, εντελώς άσχετες με την ερώτηση.

 

Ευτυχώς scripta manent, και ο καθένας μπορεί να κρίνει αν η άποψή σου είναι αληθής ή όχι. Ας πούμε ότι είναι και σεβαστή. Σε λίγο όμως δεν θα τη θεωρώ πια έτσι, κυρίως επειδή έχω κουραστεί να γράφω κατεβατά απαντώντας στα ίδια πράγματα συνεχώς και λαμβάνοντας σαν αποτέλεσμα τέτοια σχόλια όπως το ανωτέρω.

 

Έτσι δεν θα σου χρειάζονται Βελτσικές απόπειρες, αποφυγής της απάντησης...

 

Ασχολίαστο, κάνω όμως κι ένα quote για να φαίνεται καλύτερα. Το κόμμα δεν χρειαζόνταν εκεί αλλά είπα να μη το διορθώσω.

 

Υ.Γ Μην εκνευρίζεσαι. γκάβλα.

Ο Εμπειρίκος είναι μια αρχή. Θα πρότεινα όμως κάτι πιο βατό για τα προκαταρκτικά, όπως πχ. τα ποιηματάκια πίσω από τις ημέρες του ημερολογίου που έχεις στην κουζίνα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ανακυκλώνεται το ίδιο θέμα με άλλους τίτλους? Αυτή τη στιγμή έχω σπίτι μου μια Greco, μιά Burny, μια Bacchus (Les Paul style) φίλων για ρυθμίσεις. Προσπαθώ για το καλύτερο, καμμία δεν << καθαρίζει 100%>>, όλες έχουν κάποια κατασκευαστική ατέλεια. Και ναι μεν μπορεί για τα λευτά τους να είναι ο.κ. αλλά στο τελικό Α/Β test με τη Gibson μου ( που πιθανόν και αυτή να μην είναι το holy grail των κθαρών), ακούγονται φτηνοκιθάρες. Αυτά.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω καταλύξει στο εξής:

 

Οι κιθάρες είναι σαν τις γυναίκες -------------- όσες περισσότερες "περάσουν" απο τα χεράκια σου, τόσο πιο "περίεργος" γίνεσαι στο να πάρεις κάποια που θα καλύπτει τα γούστα του  στο φινάλε ;D ;D ;D

 

 

Κύριοι, υπάρχει κάποιος που να μην συμφωνεί ???? ;D

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...αλλά στο τελικό Α/Β test με τη Gibson μου ( που πιθανόν και αυτή να μην είναι το holy grail των κθαρών), ακούγονται φτηνοκιθάρες. Αυτά.

 

Δηλαδή πως ακούγεται μια φτηνοκιθάρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate changed the title to H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές
  • πριν Yannis Methenitis κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου