Προς το περιεχόμενο

Με χτύπησε το ρεύμα!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση..

 

Έχω μια Tascam US-144 και μια squier strat. Χθες είχα συνδέσει ωραία και καλά την κιθάρα μου στο pc στην είσοδο κιθάρας της κάρτας χωρίς να μεσολαβεί πετάλι ή πεταλιέρα ή οτιδήποτε, και έπαιζα. Κάποια στιγμή και ενώ δεν έπαιζα αλλα είχα την κιθάρα στηριγμένη στο πόδι μου και τα χέρια σε mouse πληκτρολόγιο γιατί κάτι έκανα ξαφνικά με χτύπησε το ρέυμα κοντά στον δεξιό  μου αγκώνα ο οποίος με λίγη φαντασία  :P μπορείτε να καταλάβετε ότι ήταν κοντά στη γέφυρα..

Τι φταίει? Τι κάνω? Ανησυχώ? ??? ???

 

Ευχαριστώ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η γείωση στου υπολογιστή σου στην πρίζα. Κάνε την εξής απλή δοκιμή. Βάλε ένα δοκιμαστικό επάνω στο σασί του υπολογιστή σου, σε κάποιο μεταλικό σημείο, και ενώ κρατάς την κιθάρα σου και αγγίζεις τις χορδές. Άν ανάψει το φωτάκι του δοκιμαστικού σημαίνει ότι έχεις για κάποιο λόγο διαρροή ρεύματος στο σασί. Δοκίμασε τότε να αλλάξεις φορά στο φίς της πρίζας του pc  και επανέλαβε το τέστ. Άν λυθεί το θέμα καλώς. Άν όχι πήγαινε το tower σε κάποιον τεχνικό να ελέγξει το τροφοδοτικό και τήν γείωσή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο αντιμετωπιζω με εναν ενισχυτη blues junior...οταν βαζω δοκιμαστικο σε μεταλλικα μαρη αναβει....βεβαια το ιδιο ισχυει και στον ενισχυτη του στερεοφωνικου μου....ειναι θεμα γειωσεις του σπιτιου?ειναι επικινδυνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ το είχα πάθει πολύ παλιά αυτό γιατί έπαιζα σε πρίζα που δεν ήταν σουκο(ή σούκου δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται) και δεν είχε γείωση οπότε εγλω έπαιζα τον ρόλο της γείωσης!!! ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η γείωση στου υπολογιστή σου στην πρίζα. Κάνε την εξής απλή δοκιμή. Βάλε ένα δοκιμαστικό επάνω στο σασί του υπολογιστή σου, σε κάποιο μεταλικό σημείο, και ενώ κρατάς την κιθάρα σου και αγγίζεις τις χορδές. Άν ανάψει το φωτάκι του δοκιμαστικού σημαίνει ότι έχεις για κάποιο λόγο διαρροή ρεύματος στο σασί. Δοκίμασε τότε να αλλάξεις φορά στο φίς της πρίζας του pc  και επανέλαβε το τέστ. Άν λυθεί το θέμα καλώς. Άν όχι πήγαινε το tower σε κάποιον τεχνικό να ελέγξει το τροφοδοτικό και τήν γείωσή του

 

Φίλε bassbill, μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί πρέπει να αγγιζει τις χορδες και ακόμη τι αλλάζει αλλάζοντας τη φορά του φίς της πρίζας.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν υπάρχει διαρροή ρεύματος προς τα μεταλλικά μέρη μιας συσκευής και τη γείωση, τότε είναι σοβαρό το θέμα. Η κιθάρα (η γέφυρα, το jack, οι χορδές, ο κιθαρίστας) συνδέεται πάντα απευθείας στη γείωση. Οταν έχουμε "τίναγμα" λίγω διαρροής σημαίνει: α)ότι το τροφοδοτικό ή κάποια γραμμή τροφοδοσίας της συσκευής δινει ρέυμα στο σασί π.χ. κάποιο καλώδιο που έλιωσε η μόνωσή του ή καποια ακίδα που κάνει επαφή με το σασί ή κάτι άλλο που δε λειτουργεί με ασφάλεια και πρέπει να το ψάξει ειδικός(ηλεκτρολόγος, service κλπ) β) ή μπορεί να είναι τόσο κακή η γείωση του πολύπριζου, τις πρίζας ή του κτιρίου, που να δίνει εκείνη λίγο ρευμα(ναι! γίνεται!) στο σασί της συσκευής. Αυτό απαιτεί αλλαγή πολύπριζου ή και πρίζας και πάλι μια γνώμη ειδικού για ό,τι αφορά το κτίριο. Αν π.χ. μια γείωση κτιρίου εμφανίζει αντίσταση πολύ μεγαλύτερη των 10Ω τότε αρχίζουν τα ...ωραία.

Η γείωση είναι πολύ σημαντική και υπάρχει για την προστασία μας, άρα πρέπει να τη χρησιμοποιούμε και να την έχουμε σε καλή κατάσταση. Αν για καποιο λόγο περάσουν τα 220V από την συσκευή ή την κιθάρα μας, η σωστή γείωση είναι αυτή που θα μας ελατώσσει στο δυνατό το ηλεκτρικό σοκ(δηλαδή να περάσει όσο λιγότερο ρευμα απ την καρδιά), γι αυτό πρέπει να έχει μικρή αντίσταση, να περνά από καλώδια μεγάλης διατομής και φυσικά να μη διακόπτεται σε κάποιο σημείο.

Και κάτι άλλο, τα τροφοδοτικά των H/Y δεν απομονώνουν την τροφοδοσία που δίνουν από το δίκτυο της ΔΕΗ, όπως κάνουν τα κλασσικά τροφοδοτικά με τους ευμεγέθεις μετασχηματιστές. Έτσι αντέχουν λιγότερα χρόνια κι είναι πιο επικίνδυνα αν χαλάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν π.χ. μια γείωση κτιρίου εμφανίζει αντίσταση πολύ μεγαλύτερη των 10Ω τότε αρχίζουν τα ...ωραία.

 

 

 

χμ πολλα εβαλες ....κανονικα ειναι απο 5Ω και κατω και σε μερικες περιπτωσεις χριεαζεται και ακομα λιγοτερο....αυτο σημαινει οτι πριν την τοποθετηση γειωσης στο σπιτι-γενικα χωρο ...εχει προηγηθει μελετη απο ηλεκτρολογο( ;D το αλλο με τον ΤΟΤΟ το ξερετε?) ωστε να εξασφαλιστει η παραπανω προυποθεση.οι μετρησεις γινονται με τους εξης τροπους:

 

 

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΓΕΙΩΜΕΤΡΟ.

ΜΕΤΡΗΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ

ΜΕΤΡΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΜΕ ΩΜΟΜΕΤΡΟ.

 

 

Εαν εχετε δει κανεναν ηλεκτρολογο να το κανει να μου δωσετε το τηλεφωνο του να του δωσω συγχαρηκια ;D

 

 

 

 

 

http://www.elemko.gr/documents/methods.asp

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετυχε να διαβασω ενα σχεδιο για τις γειωσεις μιας

νεοδμητης πολ/κιας στην οποια ειχαν γυρω γυρω

στις βασεις του σκελετου της, σε μελετιμενα σημεια..

φυλα χαλκου ειδικου μηκους και παχους, βεβαια

δε γνωριζω αν πραγματοποιηθηκαν ποτε τα σχεδια

αλλα σκεφτομαι οτι τα περιοσσοτερα παλια σπιτια

η γειωση "ζει" σε ενα πολυκαιρισμενο σωληνα στο χωμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!.. Θα αλλάξω λοιπόν πολύμπριζο και λοιπά, θα κάνω και τις δοκιμές που μου είπατε και θα επανέλθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε bassbill, μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω γιατί πρέπει να αγγιζει τις χορδες και ακόμη τι αλλάζει αλλάζοντας τη φορά του φίς της πρίζας.?

 

Κατα πολύ με κάλυψε ο Σώτος που έγραψε αμέσως μετά απο σένα, αλλά σου λέω οτι στην Ελλαδάρα σε πολές οικοδομές για λόγους οικονομίας οι εγκαταστάτες δέν εγκαθιστούν κεντρική γείωση, αλλά συνδέουν την γείωση με τον ουδέτερο. (Ουδετερογείωση το λένε). Τώρα άν έχει κάποια συσκευή διαρροή, το ρέύμα  γειώνει απο την πιο εύκολη οδό, και κάποτε αυτή είναι το σώμα μας. Ο λόγος που έγραψα να κρατάει κάοιος τις χορδές, είναι οτι οι χορδές ακουμπάνε στην γέφυρα που είναι γειωμένη στο κύκλωμα της κιθάρας και γι αυτό τον λόγο έρχεται το ρεύμα σε εμάς, εφ όσον υπάρχει διαρροή. Τώρα άν γυρίσει την πρίζα ανάποδα, έρχεται ο ουδέτερος στο σασί, και όχι το ρεύμα, και έτσι γλυτώνουμε το χτύπημα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου