Προς το περιεχόμενο

μικρος ενισχυτης - μεγαλη καμπινα ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λές κάτι τέτοιο δεδομένου ότι το noiz είναι γεμάτο από συζητήσεις ακόμα και για την πιο μικρή λεπτομέρεια ενός μηχανήματος/εργαλείου.

 

ακριβώς έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ακριβώς έτσι

Oπως ειπα κ πριν,εχουμε χασει το δασος.

 

Ζηζητησεις στο νετ κ GW reviews reading θελεις?Να ακουγεσαι καλυτερα θελεις?Υποκειμενικα οπως λες?Θες μηχανημα με τα σουπερ specs?

Be my guest,εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει αυτο,καθολου μαλιστα :)Αλλα εχω αντιθετη αποψη.

Εγω δεν εκπροσωπω το Νοιζ(οπου ναι,γινονται πολλες τετοιου ειδους να'χαμε να λεμε κουβεντες στις οποιες εχω συμετασχει κατα καιρους),παρα μονο την αφεντια μου.

 

ΥΓ Φανη(ΖΙΚΟ) σορι για τα off topic(almost δηλαδη) αλλα νομιζω εχεις καλυφθει ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα είμαι μαζί σου στο τι μετράει περισσότερο, και είμαι βέβαιος πως και πάρα πολλοί άλλοι - αν οχι όλοι - είναι μαζί σου, το θέμα στην κουβέντα αυτή όμως είναι ο ήχος/ηχόχρωμα και όχι η τεχνική του κιθαρίστα άρα η παρατήρησή σου είναι μάλλον άστοχη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα κ πριν,εχουμε χασει το δασος.

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι και εγώ μερικές φορές το αναρωτιέμαι αυτό όταν διαβάζω κάποιες συζητήσεις. Υπάρχουν και οι υπερβολές. Αλλά να στο θέσω λίγο διαφορετικά. Έστω ότι έχεις ένα Χ ποσό για αγορά ενισχυτή ή οτιδήποτε άλλο μουσικού εξοπλισμού και έστω ότι σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω έχεις ένα πλήθος από επιλογές. Δεν θα θές η τελική σου επιλογή να είναι η καλύτερη δυνατή; Δεν θα ψάξεις στο internet για reviews, δεν θα αγοράσεις μουσικά περιοδικά για να διαβάσεις απόψεις, δεν θα συζητήσεις με άλλους που μπορούν να έχουν άποψη επί του θέματος και στο τέλος δεν θα επιλέξεις αυτό που συνδυάζει πλήθος χαρακτηριστικών, καλή τιμή και ποιότητα στον ήχο;

Δεν θα ξεχάσω την ικανοποίηση που μου έδωσε ο ήχος του palm muting σε μια καλύτερη κιθάρα από αυτήν που είχα όταν πρίν χρόνια μπήκα στην μουσική. Σίγουρα δεν έγινα καλύτερος αλλά ακουγόταν τόσο κά..λα. Η αίσθηση αυτή ακόμα και σήμερα είναι ικανή να με κάνει να ψάχνω στις λεπτομέριες. Είναι και αυτό μέρος του 'ταξιδιού'.

 

Υ.Γ. Ζητώ και εγώ συγνώμη από τον ΖΙΚΟ που οδηγήσαμε την συζήτηση αλλού.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ποτε εγινα Moderator και ολοι με φοβουνται ?  ;D

 

Ευχαριστω για τις αποψεις και για τα video . Μαλλον ψηθηκα τελικα για το half stack αφου αποδιδει καλα μια κεφαλη μισο βατ δεν θα ειναι καλα μια 15αρα ?

 

Φιλε octopus και γω ψαρωσα που στο ebay δεν ηταν η Ελλαδα στις χωρες αποστολης αλλα του στειλα mail και μου απαντησε αμεσως και μου πε οτι στελνει και μου πε και τα μεταφορικα.

Και γω εψαχνα κατι για home καταστασεις αλλα να μπορει να με βγαλει παληκαρι οταν απαιτηθει , ειδα και τα features και μου θυμισε τις παλιες καλες εποχες που ειχαμε εναν jcm800 και του αλλαζαμε τα φωτα στις μοντες !  :D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα είμαι μαζί σου στο τι μετράει περισσότερο, και είμαι βέβαιος πως και πάρα πολλοί άλλοι - αν οχι όλοι - είναι μαζί σου, το θέμα στην κουβέντα αυτή όμως είναι ο ήχος/ηχόχρωμα και όχι η τεχνική του κιθαρίστα άρα η παρατήρησή σου είναι μάλλον άστοχη   ;)

Ασε ρε..εαν δεν σας ξεκολλαγα το θεμα θα κατεληγε "οχι ο μετασχηματιστης αυτος δεν κανει κ ναι ο πυκνωτης ταδε σπερνει.." κτλ  :D

Ο Ντραζεν δεν αστοχει ποτε :-*

 

ΥΓ Οκταπους εκανες καλυτερο παλμ μιουτινγκ γιατι πηρες καλυτερη(?)κιθαρα?..Ναι η λιανικη τιμης πωλησης παιζει μεγαλο ρολο..Στα λογια μου ερχεσαι :)

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ρε..εαν δεν σας ξεκολλαγα το θεμα θα κατεληγε "οχι ο μετασχηματιστης αυτος δεν κανει κ ναι ο πυκνωτης ταδε σπερνει.." κτλ  :D

 

Το ότι κάποιοι όντως βρίσκουν διαφορές μετάξύ τέτοιων απίστευτων λεπτομερειών, είναι ένα θέμα πρός συζήτηση. Αναμφισβήτητα κάποια πράγματα αλλάζουν τον ήχο (ναι, ακόμα και ένας πυκνωτής). Το θέμα είναι κατά πόσο τον αλλάζουν ώστε να γίνεται αντιληπτό από έναν φυσιολογικό άνθρωπο (όχι από εκείνους που μυρίζουν την κλανιά σου και σου λένε τι έφαγες πρίν δυό μέρες) και κατά πόσο βελτιώνεται ο ήχος (καθαρά υποκειμενικό). Καλό είναι κανείς να ψάχνεται με τις λεπτομέρειες, αλλά μέχρι ένα βαθμό γιατί στο τέλος θα πρέπει να πιάσει και μια κιθάρα και να παίξει. Μην το πάμε στα άκρα όμως της απόλυτης αδιαφορίας για τα χαρακτηριστικά του εξοπλισμού. Λεφτά από το πορτοφόλι μας είναι αυτά. Αν κάποιος είναι ζάμπλουτος, μεγιά του με χαρά του ας κάνει ότι θέλει και ας μην τα ψάχνει αυτά.

 

ΥΓ Οκταπους εκανες καλυτερο παλμ μιουτινγκ γιατι πηρες καλυτερη(?)κιθαρα?..Ναι η λιανικη τιμης πωλησης παιζει μεγαλο ρολο..Στα λογια μου ερχεσαι :)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις. Καλύτερη κιθάρα=καλύτεροι μαγνήτες=καλύτερο palm muting (από πλευράς ήχου). Το χέρι μου έκανε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Μην μου πείς ότι δεν σου έχει τύχει ποτέ να δοκιμάσεις δύο κιθάρες την μια μετά την άλλη και να μην βρείς διαφορές. Που το περίεργο. Το ίδιο είναι ένα Yugo 45 το ίδιο είναι μια Bentley? Ναί λοιπόν η τιμή λιανικής παίζει ρόλο αλλιώς όλοι αυτοί που λένε "ότι πληρώνεις παίρνεις" είναι μα..κες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου