Προς το περιεχόμενο

Vintage modified vs classic vibe (jazz bass)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εμενα με ψηνει αγριοτατα το Vintage modified.

αν το βρεις σε κανα μαγαζι, πες το και σε μας για να του ριξουμε μια κοντινη ματια!

ελα και παμε με... την γουρουνα μια και θα εισαι στα μερη μας!!!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eγω φίλε μου, εαν και δεν είμαι και ο πιο ειδικός στο θέμα μπάσσο, έχω το vintage mod και το μοναδικό πράγμα που "με χαλάει"¨είναι πως είναι λίγο βαρύ το άτιμο... Βέβαια ίσως έπεσα και στην περίπτωση, δεν ξέρω.. Όμως γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος... Το classic vibe δεν το έχω δοκιμάσει για να πω την αλήθεια...

 

My 2 cents... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοναδικό πράγμα που "με χαλάει"¨είναι πως είναι λίγο βαρύ το άτιμο...

E βεβαια, να ειναι πιο πιστο στα '70s specs, δεν τους επαιρνε οικονομικα για ash και εβαλαν maple που ειναι ακομα πιο βαρυ. Θα το τραβηξω ενα routing κατω απ το pickguard και θα στρωσει :D

Μιας και βρηκα κατοχο, μπορεις να μετρησεις το μηκος του? Αν τελικα πανε ολα καλα, πουλησω την κιθαρα και το παραγγειλω, σκεφτομαι να παρω και την φτηνη βαλιτσα του thomann η οποια χωραει μεχρι 117.5 εκ σε μηκος. Μετρησα το precision μου και ειναι 116.5. Το jazz λογω λοξων οπισθιων ειναι μακρυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρηκα κατοχο, μπορεις να μετρησεις το μηκος του? Λογω λοξων οπισθιων θέλω να ειναι μακρυτερο

 

:o :o :o

 

ΩΣ ΕΔΩ! ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟΧΟΡΟ!

 

(συγγνώμη, δεν μπόρεσα να αντισταθώ)

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τη θήκη αρχηγέ μου, προσωπικά δεν έχω δει σκληρή θήκη μπάσσου που να χωράει P-bass και όχι J. Αλλά καλού κακού για δώσε link γι'αυτή που λες.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Ψαρωσα ασχημα για ενα δευτερολεπτο, λεω δεν ειναι δυνατον να εγραψα κατι τετοιο και να μην το θυμαμαι.

http://www.thomann.de/gr/thomann_ebass_case.htm

Αυτη ειναι, λογικα και ακριβως να ερχεται για μισο ποντο θα το στριμωξω στα τοιχωματα (της θηκης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D Ψαρωσα ασχημα για ενα δευτερολεπτο, λεω δεν ειναι δυνατον να εγραψα κατι τετοιο και να μην το θυμαμαι.

http://www.thomann.de/gr/thomann_ebass_case.htm

Αυτη ειναι, λογικα και ακριβως να ερχεται για μισο ποντο θα το στριμωξω στα τοιχωματα (της θηκης).

 

;D ;D

 

Μια χαρά θα χωράει το J, έτσι κι'αλλιώς η θήκη έχει λίγο περισσότερο χώρο στο headstock. Παρεμπιπτόντως, μιας και συζητάμε για μήκος  ;D, τόσο το P όσο και το J, είναι περίπου 110 πόντους (οι μπασσίστες έχουν πλεονέκτημα μεγέθους), μετρώντας από το κέντρο του οργάνου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ επί της θήκης.

Ωραίες και καλές αυτές οι θήκες για λόγους προστασίας, αλλά πόσο βολικές είναι για μεταφορά;

Δε νομίζω ότι θα άλλαζα gigbag με κάτι τέτοιο, εκτός και αν αυτές είναι μόνο για να τις δώσεις σε κανένα αεροπλάνο πχ?

 

Τις προάλλες είδα επίσης μια gigbag δερμάτινη, πολύ ωραία δε λέω, αλλά δε θα θελα να με φανταστώ σε φουλ ζέστη να πηγαινοέρχομαι με το δέρμα μ' αυτό το βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ επί της θήκης.

Ωραίες και καλές αυτές οι θήκες για λόγους προστασίας, αλλά πόσο βολικές είναι για μεταφορά;

Δε νομίζω ότι θα άλλαζα gigbag με κάτι τέτοιο, εκτός και αν αυτές είναι μόνο για να τις δώσεις σε κανένα αεροπλάνο πχ?

 

Τις προάλλες είδα επίσης μια gigbag δερμάτινη, πολύ ωραία δε λέω, αλλά δε θα θελα να με φανταστώ σε φουλ ζέστη να πηγαινοέρχομαι με το δέρμα μ' αυτό το βάρος.

 

Πολύ ασφαλείς μεν, εξαιρετικά άβολες δε. Ειδικά του μπάσσου είναι λες και κουβαλάς φέρετρο! Ακόμα και σε αμάξια με το ζόρι χωράει (πιάνει ΟΛΟ το πίσω κάθισμα). Το δέρμα δεν ενοχλεί ιδιαίτερα πάντως στις gigbag, αλλά μια tweed fender θήκη που έχω δεν την αλλάζω με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφτοπικ επί της θήκης.

Ωραίες και καλές αυτές οι θήκες για λόγους προστασίας, αλλά πόσο βολικές είναι για μεταφορά;

Δε νομίζω ότι θα άλλαζα gigbag με κάτι τέτοιο, εκτός και αν αυτές είναι μόνο για να τις δώσεις σε κανένα αεροπλάνο πχ?

 

Τις προάλλες είδα επίσης μια gigbag δερμάτινη, πολύ ωραία δε λέω, αλλά δε θα θελα να με φανταστώ σε φουλ ζέστη να πηγαινοέρχομαι με το δέρμα μ' αυτό το βάρος.

 

Εγω τη σκληρη θηκη που πηγαινε μαζι με το G&L την εχω παρατησει κατω απο το κρεβατι και το πηγαινοφερνω μεσα σε μια Rockbag. Για να μπει σε αεροπλανο το μπασο καλο ειναι να βρισκεται οχι σε "απλη" σκληρη θηκη, αλλα σε ATA approved flight case, που κοστιζει γενικα κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου