Προς το περιεχόμενο

σχετικα με μια EKO κιθαρα τυπου sg!


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον βρεθηκε στα χερια μου μια κιθαρα τυπου sg μαρκας EKO made in italy.

eko_sg.jpg

 

ειναι αυτη ακριβως. απ οτι διαβασα κατατασεται στις κιθαρες fetish..

 

οποια πληροφορια για αυτες τις κιθαρες δεκτη :wink:

 

και τωρα το προβλημα που εχει...κανει πολυ θορυβο, αλλα οταν ακουμπας το χερι σου στην υποδοχη του βισματος ολα σταματανε και ο ηχος της ειναι εξαιρετικος. τι μπορει να φταιει??ειναι θεμα γειωσης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα εριξες μια ματια στο http://www.fetishguitars.com/index/eko_index.html

Εγω εχω μια Eko μοντελο Kiwi αντιγραφη les paul.Δεν με εντυπωσιασε η κατασκευη (και ιδιαιτερα το οτι η χορδες ερχονται σε επαφη με τον καβαλαρη μεσω πλαστικου...).Αλλα για τα 25Ε που εδωσα αξιζει αν γινουν οι καταληλες μετατροπες.

Θα σου προτεινα να αλλαξεις τα ηλεκτρονικα (ειδικα αν ειναι τα αυθεντικα απο το `60..) και να ασχοληθεις με την γειωση ωστε να εξαφανιστει ο θορυβος.

Σιγουρα οι ειδικοι του φορουμ θα σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και ιδιαιτερα το οτι η χορδες ερχονται σε επαφη με τον καβαλαρη μεσω πλαστικου...).

 

δεν ειναι πλαστικο ειναι naylon και αντιγραφη του ιδιου ακριβως αυτου συστηματος που χρησιμοποιουσε σε πολλες κιθαρες της η Gibson με σκοπο να μη σπανε οι χορδες 8O

 

γενικα μη περιμενεις να ειναι και το holly grail των κιθαρων :D αν και καποιες EKO εχουν ενδιαφεροντες μαγνητες...απο ξυλα τωρα μη ρωτας κατα 90% καπλαμας (plywood) πρεπει να ειναι (αν & παιζει να ειναι και solid...).Το μπρατσο ειναι βιδωτο?

 

ειναι αυτη ακριβως. απ οτι διαβασα κατατασεται στις κιθαρες fetish

 

κατηγορια κιθαρων fetish δεν υπαρχει ειναι σχημα λογου...

 

το προβλημα που εχεις ειναι σιγουρα προβλημα γειωσης,αλλαξε ΟΛΑ τα ποντεσιομετρα & τα ηλεκτρικα & αφου σου αρεσει ο ηχος θα εχεις μια ωραια κιθαρουλα με λιγα λεφτα... :wink:

 

απο action & setup πως τα παει :?:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι δικια μου η κιθαρα.. ειναι σε κακη κατασταση και σιγουρα θελει αλλαγμα στα ηλεκτρικα της. απλα αυτο που μας την εχει δανεισει, δεν θελει να δωσει μια περιουσια να την φτιαξει και λεμε μπας και και πειραματιστουμε πανω της.

 

παντως ο μονος τροπος να μην την φτιαξουμε και να μην κανει θορυβο, ειναι αν παιζω με σορτσακι :lol: :lol:

 

οποτε θα ακουμπαει πανω μου η υποδοχη και ολα θα ειναι μια χαρα..service και μ@$%^ς :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατηγορια κιθαρων fetish δεν υπαρχει ειναι σχημα λογου...

 

εννοουσα τελοσπαντων, οτι στο www.fetishguitars.com ειναι μια απο τις μαρκες :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου