Προς το περιεχόμενο

amplitude response software


warpie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολα καλα αλλα γιατι πρεπει να μετατρεψω το compressed signal (wet) σε RMS?

Δε μπορω απλα να διαιρεσω το dry ap'to wet και να βρω το ratio?

to knee μετα μπορω να το υπολογισω απ' το threshold...  ???

 

επιμενω παντως πως κατι πρεπει να υπαρχει εκει εξω...  >:(

 

thanks  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τα impulse responses, έχω την εντύπωση (δεν είμαι 100% σίγουρος πάντως) ότι δεν θα βοήθουσαν, γιατί ένα "φίλτρο" πρέπει να είναι γραμμικό-χρονικά αναλλοίωτο (LTI) για να ισχύει η συγκεκριμένη θεωρία, πράγμα που δεν νομίζω ότι ισχύει για τον κομπρέσορα, καθώς η έξοδος επηρρεάζεται από τους χρόνους attack και release.

 

Ναι ο κομπρεσσορας δεν ειναι γραμμικό "φιλτρο",αλλά (κι εγω χωρις να ειμαι 100% σιγουρος) νομιζω εφαρμοζουμε και τετοιες μεττρησεις σε μη γραμμικα.Μετα ασχολουμαστε με τη μη γραμμικη περιοχη

 

ναι sorry δε το διατυπωσα σωστα. Εχω ενα compressor και θελω να δω το ratio kai knee.

 

κατι τετοιο δηλαδη

 

http://www.mediacollege.com/audio/processing/images/compressor-graph-01.gif

 

Χωρις να γνωριζω τι ειναι το knee, και κρινοντας μονο απο τη γραφικη παρασταση , γιατι δεν δινεις το ιδιο σημα (θα συζητησουμε το αν θα ειναι sweep ή οχι) σε 2 εισοδους, στη μια εκ των οποιων θα παρεμβαλλεται ο κομπρεσσορας? Τοτε θα μπορεις με καποιο προγραμμα που εχεις ηδη ή στον παλμογραφο σου να αναπαραστησεις τα πλατη στο ιδιο συστημα αξονων.

 

Αν χρειαζεσαι sweep , το θεμα δεν ειναι καποιο προγραμμα που μετραει "amplitude response". αλλα μια γεννητρια που κανει sweep στο level. Googl-άροντας με keywords "signal generator level sweep" βρηκα αυτή τη λιστα :

 

http://www.smartcode.com/downloads/signal-sweep-generator.html

 

Και κοιταξα αν κανει sweep στο πλατος  η γεννητρια του DSSF3, που εχω, και κανει :)

level_sweep.PNG.fb01e94dee25232abd35680c9f909ab0.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω εφαρμοζουμε και τετοιες μεττρησεις σε μη γραμμικα.Μετα ασχολουμαστε με τη μη γραμμικη περιοχη

 

νομιζω αυτο ισχυει μονο οταν κανεις convolution..

 

anyway, thanks για τη βοηθεια παιδια  ;D

 

καταφερα να φτιαξω κατι για τη δουλεια που το θελω. Βασικα ειναι real time dryVStime kai wetVStime στο ιδιο plot. Δουλευει με αρκετα καλο resolution ειδικα με τη καρτα στα 96Khz.

 

my_amp_response.jpg

εδω ειναι ενα ratio:4 με thershold περιπου -3dbu

σε maginutde sweep -oo to 0dbu σε 5secs kai frequency 1khz

τελος παντων,ευχαριστω και παλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα καλα αλλα γιατι πρεπει να μετατρεψω το compressed signal (wet) σε RMS?

Δεν χρειάζεται να μετατρέψεις τίποτα και δεν έχει να κάνει με το αν ο compressor λειτουργεί σε peak mode ή σε rms mode. Είναι απλά ένας τρόπος να υπολογίσεις μία άλλη "μέση τιμή" από ένα σύνολο τιμών. (όχι το συνηθισμένο αριθμητικό μέσο όρο)

 

Πάντως φαίνεται να δουλεύει μια χαρά απ'την εικόνα που παραθέτεις... αυτό ακριβώς που ήθελες δηλαδή. Για άλλη μια φορά, θριαμβεύσε η λογική του "αν θες κάτι... κάν'το μόνος σου"!  :o

 

ΥΓ) Ευχαριστώ για το κάρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου