Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σε Home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8)

 

Και οσο η κονσολα ειναι συνδεδεμενη με καποιο αλλο μηχανημα στην ουσια ειναι γειωμενη....

 

 

mr_maze... εαν γνωριζατε στοιχειωδης ηλεκτρονικη θα καταλαβαινατε οτι σε μια εναλασομενη πηγη ρευματος απαιτουνται 2 αγωγοι οι οποιοι σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να λειτουργησουν σαν γειωση (υπο οποιαδιποτε συνδεσμολογια) λογο του οτι συνδεονται πανω σε ενα συστημα το οποιο λεγεται γεφυρα ανορθωσης... η δουλεια του ειναι να μετατρεπει το εναλασωμενο σε συνεχες.. το συνεχες εχει σταθερη πολικοτητα και οπως θα εμαθες στο δημοτικο για να ρευσει χρειαζεται διαφορα δυναμικου... με αλλα λογια την γη... κ τα περισοτερα ηλεκτρονικα κυκλωματα ενισχυτων κ γενικοτερα ηχου βλεπουν την γη...

 

φιλε μου, αντικατεστισε το καλωδιο που εκοψες με ενα καινουριο αλλιως στην πρωτη βλαβη θα καεις ζωντανος... θα πας να ανεβασεις το master και ξαφνικα θα παιξεις τον ρολο της γης...

 

το να κοψεις την γη σε μια τετοια περιπτωση ειναι οτι πιο βλακωδες μπορεις να κανεις... και αναρωτιεμαι γιατι εχουν αφησει αυτο το ποστ και δεν το διεγραψαν... την επομενη φορα προτεινω να ενθαρινουμε νηπια να παιξουν κλεφτες και αστυνομους με οπλα με πραγματικα πυρα...

 

ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ... ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν εχω τεκμηριωμενη αποψη για το συγκεκριμενο θεμα που κουβεντιαζουμε, αλλα ξερω μετα βεβαιοτητας απο περασμενα του ποστς πως ο myster_maze εχει παραπανω απο τις στοιχειωδεις γνωσεις.

μετασχηματιστες φτιαχνει ο ανθρωπος! (νομιζω δηλαδη)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο τροπο να φτασει σε αλλο μηχανημα ωστε να "περασει" απο την γη του αλλου μηχανηματος??? Μεσο του πολυμπριζου? Το πολυμπριζο φερει εναλασσωμενο ρευμα στους (2 πολους) και την γη (την οποια και εκοψε). Δεν υπαρχει τροπος η διαρροη να περασει σε αλλο μηχανημα... και εννοειται οτι θα περασει απο καπου αλλου.. το ρευμα ακολουθει τον δρομο χαμηλοτερης αντιστασης και για αυτο επιλεγη συνιθως τον ανθρωπο μιας που αυτος βρισκεται σε επαφη με την γη!

 

αν νομιζες οτι συνδεοντας ενα μηχανημα που δεν εχει γη με ενα που εχει στην ιδια τροφοδοσια λυνει το προβλημα και ειναι ασφαλες σε περιπτωση βλαβης τοτε προκαλω τον οποιονδιποτε να παει να κοψει την γειωση του (ηλεκτρικου) θερμοσιφωνα του... και αυτος στην ιδια παροχη βρισκεται με τις υπολοιπες οικιακες συσκευες... ειναι σχεδον αυτοκτονια

 

ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ... αυτο συμβαινει μονο στα P.A σε εξαιρετικες περιπτωσεις... αλλα και παλι σε καλωδια χαμηλης τασης... οχι τροφοδοσιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μέσω του πολύμπριζου αλλά μέσω του καλωδίου ήχου που έχει κοινή γη με το άλλο μηχάνημα το οποίο είναι συνδεδεμένο με τη γη στο πολύμπριζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o yameth το ειπε... θα τα καψεις ολα και θα καεις και εσυ... εχει απολυτο δικιο... τα fender τα μπασα για παραδειγμα (και αλλα οχι μονο αυτα κιθαρες κλπ) θα εχεις παρατηρησει οτι οταν δεν αγγιζεις τις χορδες ακουγεται ενας θορυβος και ως δια μαγειας μολις τις πιασεις ο θορυβος εξαφανιζεται... αυτο οφειλεται στο οτι το μπασο εχει μια γειωση στην γεφυρα (εκει που δενουν οι χορδες) και οταν ο μουσικος παιζει γειωνει το οργανο και δεν κανει θορυβο...

 

Η ταση η οποια γειωνεις κρατοντας απλα τις χορδες ειναι της ταξεως μερικων mVolt.. ελαχιστη.. για πες μου τωρα τι θα γινονταν εαν με τα δαχτυλα σου γειωνες 220V?? Ο ηλεκτρισμος, εαν εχει την δυνατοτητα να διαλεξει μεταξυ εσενα και της γης θα διαλεξει την γη και οχι εσενα...

 

Εαν τωρα μεσο του καλωδιου περασουν 220V θα καψεις το καλωδιο (κυριολεκτικα θα λιωσει εαν μιλαμε για απλο mic η instrument καλωδιο) και θα καψεις τα παντα που ειναι συνδεδεμενα πανω στην συσκευρη με την "γειωση"...

 

συμπερασμα!

 

ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΓΕΙΩΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά πραγματικά ευχαριστώ που με τρομοκρατήσατε. Το εννοώ. Σύνδεσα και πάλι τη γείωση και η λύση ήταν πολύ πιο απλή απο όλη αυτή τη προχειρότητα που έκανα. Δεν ξέρω για πιο λόγο, αν κάποιος γνωρίζει θα ήθελα να το μάθω, έβαλα την κοσνόλα σε μια ξεχωριστή γραμμή κατευθείαν απο τον κεντρικό πίνακα του σπιτιού μου και θόρυβος μηδέν και πάλι. Πραγματικά ευχαριστώ, ίσως και να μου σώσατε τη ζωή και δεν το λέω καθόλου στην πλάκα. Απο χθές το βράδυ σκεφτόμουν όλα όσα είπατε και πιστεύω πως είχατε δίκιο. Και πάλι σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kako skyli, ευχαριστω για τα καλα σου λογια!  ;D

Το ποιος ξερει ηλεκτρονικα φαινεται απο αυτα που γραφεις στα ποστ σου....

 

Το λαθος ειναι οτι εδωσα μια "επικινδυνη" συμβουλη σε ενα συμφορουμιτη που ισως ειναι αρχαριος. Οποτε ζητω συγγνωμη και συμφωνω μαζι σου, ΔΕΝ ΚΟΒΟΥΜΕ ΓΕΙΩΣΕΙΣ (αν δεν ξερουμε τι κανουμε)!

 

Ωστοσο ναι γειωνεται ενα μηχανημα αν ειναι συνδεδεμενο με ενα αλλο το οποιο ειναι γειωμενο στη γειωση δυκτιου! Παρε ενα πολυμετρο και δοκιμασε μονος σου...

...ωστοσο ναι δεν ειναι ο καλυτερος τροπος αλλα αν "ακουμπησουν" τα 220V στο σασι του θα το καταλαβεις πριν προλαβεις να ακουμπησεις το master.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mr_maze σκοπος μου δεν ηταν να σε μειωσω παντως... απλα ηθελα να τονισω οτι, οπως λες και εσυ δεν κανουμε κατι αν δεν ξερουμε τι κανουμε... ακομα και αν καποιος αλλος ισχυριζεται οτι ξερει τι κανει.

 

Εμενα προσωπικα μου ειχε τυχει νεοτερος να βρεθω σε ενα προβαδικο.. τζαμαραμε και καποιος πανιβλακας λογο του οτι ειχε προβλημα με την γειωση εκοψε την γειωση απο καποιο μηχανημα.. το αποτελεσμα ηταν την ωρα που πλησιαζω το μικροφωνο να τραγουδισω να αγγιξει το χειλος μου στο μικ και να ξυπνησω μετα απο κανα 10 λεπτο... λιποθυμισα φυσικα απο το σοκ... επεσαν ασφαλειες..  το χειροτερο ηταν το εγκαυμα που επαθα...

 

αν το ρευμα φτασει στο σασι.. υπαρχει περιπτωση και να μην το καταλαβεις... τουλαχιστον οταν την επαθα εγω, ολα λειτουργουσαν τελεια...

 

τωρα φιλε vasil_io αυτο συμβαινει για τον εξης λογο... θα στο πω πολυ μπακαλικα ομως.. εαν ειχες τπτ οθονες φωτα η dimmer πανω στο πολυμπριζο κλπ αυτα δημιουργουν ηλεκτρικους θορυβους που πηγαινουν στην γειωση... οταν τα μηχανηματα συνδεονται μεταξυ τους μεσω της γειωσης τοτε αυτος ο θορυβος επιρεαζει την λειτουργια του καθε μηχανηματος.. οταν προκειται για οθονες η φως η παρεμβολη αυτη δεν φαινεται... αν ομως προκειται για ηχο τοτε δυστυχως η παρεμβολη ακουγεται...

 

οταν εκοψες την γειωση σου προφανως απομονοσες το μηχανημα απο αυτη την παρεμβολη και για αυτο σταματησε να κανει θορυβο... με κινδυνο βεβαια να γινεις εσυ η γειωση και να καεις μαζι με τα μηχανηματα σου.

 

Ενας γενικος κανονας στο P.A. ειναι οτι δεν συνδεεις ποτε μα ποτε μηχανηματα ηχου στην ιδια φαση με τα μηχανηματα φωτισμου και οτιδιποτε αλλο... (και οταν λεω φαση μιλαω για παροχη ρευματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mr_maze σκοπος μου δεν ηταν να σε μειωσω παντως... απλα ηθελα να τονισω οτι, οπως λες και εσυ δεν κανουμε κατι αν δεν ξερουμε τι κανουμε... ακομα και αν καποιος αλλος ισχυριζεται οτι ξερει τι κανει.

 

Καλα εκανες γιατι πραγματικα εχεις δικιο. Ξεκινησα με το ground lift, που δεν ειναι ακινδυνο οταν υπαρχει σε μια συσκευη και μετα δεν το σκεφτηκα καν, οταν ειπε ο vasil_io οτι απλα εβγαλε την γειωση και ολα μια χαρα. Κατι το οποιο ειναι οντως επικινδυνο! Και ας γειωνεται μεσω του αλλου μηχανηματος που ειναι συνδεδεμενη οπως υποστηριξα. Ισχυει αυτο αλλα δεν ειναι ασφαλες τοσο για τα μηχανηματα οσο, που αυτο εχει περισσοτερη σημασια, για την ασφαλεια του χρηστη!

Δεν ειναι αστειο να παιζουμε με αυτα και θελει πολυ προσοχη τι συμβουλες δινουμε! Θα προσεχω περισσοτερο απο εδω και περα...  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου