Προς το περιεχόμενο

Πεταλια Overdrive προσομοίωσης ενισχυτη Marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω ενα πεταλι που να ακουγετε σαν marshall

κατι οπως αυτο

 

917_image_med_amt-m1-legend-amps.jpg

 

AMT ELECTRONICS M1 LEGEND AMP SERIES JCM800.

 

The M1 Legend Amp Series pedal, back to the roots of rock, with classic gain as the JCM-800*. Vintage Marshall* style distortion in compact pedal form. Capture all the tones of one of the most respected, popular guitar amplifiers in rock history. The M1 will open up your sound pallate and playing options without having to spend thousands of dollars on a new rig.

 

- The AMT Legend Amp Series guitar pedals provide excellent dynamics, nuances, and characteristics similar to that of tube driven amplifiers.

- Tube-like range of volume control provides great sound density, playability, and power when playing at full volume and also in conjunction with your guitars volume knob.

- TRUE BYPASS. The preamps of the Legend Amp Series pedals use passive true bypass circuitry, therefore no loss of guitar signal is noticed in your pedal chain. Similar to if no pedal was there at all when bypassed.

- Features high level of output signal (+10dB in extreme position of Level knob) corresponds to the output levels similar of tube preamps. Thus, you have adjustable signal level allowing to hook up your preamp AND direct input of a power amplifier.

- Controls include LEVEL, GAIN, LOW, MID, and HIGH.

- TWO signal outputs: DIRECT AMPLIFIER OUT for guitar amplifier use and CAB SIMULATION OUT for mixer, or studio use.

- Power saving mode. When the speaker simulation output jack is not in use, the pedal automatically switches to power saving mode. Current consumption (from 9V power unit) is less than 6mΐ (in power saving mode it drops to 4mΐ).

 

 

εχετε καποιες αλλες προτασεις?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Koίτα, λόγω τρέλας με τα γνωστά χρωματιστά κουτάκια μπορώ να σου γράφω μέχρι αύριο αλλά πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος, όπως λέω συνεχώς. Δηλαδή:

 

Tι ενισχυτή έχεις, τι κιθάρα, για ποιο στυλ το θες, χρήματα που επιθυμείς να διαθέσεις, αν σε πειράζει να το παραγγείλεις από εξωτερικό χωρίς να έχεις την ευκαιρία να το δοκιμάσεις προηγουμένως, και αν το χρειάζεσαι για μοντέρνα και άγρια Μάρσαλ ντιστορσιονάτα ηχοχρώματα (JCM800 και βάλε) ή πιο ήπια crunchy overdrive (όπως λέει και ο τίτλος του θρεντ σου) σε στυλ Πλέξι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα περιμενα!  ;D

 

βασικα το thread δεν τον ανοιξα μονο για μενα αλλα κ για να μπορεσουμε να συγκεντρωσουμε μερικα στοιχεια για τετοιου ειδους πεταλακια!

δλδ οσα link κ στοιχεια εχεις στην διαθεση σου κ θελεις να τα μοιραστεις μαζι μας θα μας κανει καλο!  :)

 

προσωπικα

μιλαμε για διπλους gibsonoΚιθαρο για συγχρονο garage/punk χρηματα μεχρι 200 euro

δεν με πειραζει να το παραγγειλω αρκει αν ειναι απο ευρωπας κ να ειναι πιο γκαζωμενο απο ενα plexi

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω ενα πεταλι που να ακουγετε σαν marshall

κατι οπως αυτο

 

917_image_med_amt-m1-legend-amps.jpg

 

AMT ELECTRONICS M1 LEGEND AMP SERIES JCM800.

 

The M1 Legend Amp Series pedal, back to the roots of rock, with classic gain as the JCM-800*. Vintage Marshall* style distortion in compact pedal form. Capture all the tones of one of the most respected, popular guitar amplifiers in rock history. The M1 will open up your sound pallate and playing options without having to spend thousands of dollars on a new rig.

 

- The AMT Legend Amp Series guitar pedals provide excellent dynamics, nuances, and characteristics similar to that of tube driven amplifiers.

- Tube-like range of volume control provides great sound density, playability, and power when playing at full volume and also in conjunction with your guitars volume knob.

- TRUE BYPASS. The preamps of the Legend Amp Series pedals use passive true bypass circuitry, therefore no loss of guitar signal is noticed in your pedal chain. Similar to if no pedal was there at all when bypassed.

- Features high level of output signal (+10dB in extreme position of Level knob) corresponds to the output levels similar of tube preamps. Thus, you have adjustable signal level allowing to hook up your preamp AND direct input of a power amplifier.

- Controls include LEVEL, GAIN, LOW, MID, and HIGH.

- TWO signal outputs: DIRECT AMPLIFIER OUT for guitar amplifier use and CAB SIMULATION OUT for mixer, or studio use.

- Power saving mode. When the speaker simulation output jack is not in use, the pedal automatically switches to power saving mode. Current consumption (from 9V power unit) is less than 6mΐ (in power saving mode it drops to 4mΐ).

 

 

εχετε καποιες αλλες προτασεις?

Δεν έπαθα και τη πλάκα μου μ' αυτό που άκουσα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για διπλους gibsonoΚιθαρο για συγχρονο garage/punk χρηματα

 

οι Ramones έχουν δηλώσει πως απλά ανέβαιναν στη σκηνή και τα έβαζαν ΟΛΑ στο τέρμα

 

γενικώτερα πιστεύω πως όσοι πάνε να πιάσουν ήχο garage/punk καταλήγουν να ασχολούνται με τον ήχο τους ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περισσότερο από όσο ασχολούνται/ασχολήθηκαν εκείνοι τους οποίους πάνε να ακολουθήσουν

 

ελπίζω να σε βοήθησα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Ramones έχουν δηλώσει πως απλά ανέβαιναν στη σκηνή και τα έβαζαν ΟΛΑ στο τέρμα

 

γενικώτερα πιστεύω πως όσοι πάνε να πιάσουν ήχο garage/punk καταλήγουν να ασχολούνται με τον ήχο τους ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ περισσότερο από όσο ασχολούνται/ασχολήθηκαν εκείνοι τους οποίους πάνε να ακολουθήσουν

 

ελπίζω να σε βοήθησα  ;)

 

καθολου  ;)

 

φιλικα παντα αλλα καλο θα ηταν να πεις κατι σχετικο με τα πεταλακια

το πως βγαλανε ηχο οι ramones οι stooges κ ολοι αυτοι το βρισκουμε στο net αλλα κ επειδη Oi ramones Κ ο Hendrix τα βαλανε τερμα δεν σημαινει οτι αλοι αυτο πρεπει να κανουμε κ να σταματησουμε να ψαχνομαστε  ;)

 

αμα θελησεις να μου απαντησεις στειλε μου καλυτερα ενα Pm για να μην χαλαμε το θεμα!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν κάθε εταιρία πεταλιών βγάζει κι από ένα Μαρσαλοπέταλο... γίνεται χαμός. Από αυτά της συγκεκριμένης κατηγορίας που αναφέρεις (όχι γενικά όλα τα ντιστόρσιον, αλλά πολύ ειδικά αυτό το Μαρσαλικό που περιέγραψες) έχω ακούσει και παίξει με τα εξής: MI Audio Crunch Box, Lovepedal Purple Plexi, Tonebone Hot British, Tonebone Plexitube, Emma ReezaFRATzitz, Fulltone GT 500, Fulltone OCD, Barber Small Fry (τα άλλα του είναι πιο low gain), Carl Martin Rock Drive, Menatone Workingman's Blue-Foxy Brown-King of The Britains, Subdecay Blackstar, Sans Amp GT2 (δεν σου κάνει γιατί έχει cab sim), Visual Sound Son of Hyde, Budda Phatman, Visual Sound Son of Hyde, ZVex Box Of Rock, Way Huge Fat Sandwich (το είχα αλλά δεν χρειάζομαι πια distortion - το πουλάω), Mad Professor Mighty Red, Βutler Tube Driver και τα Dirty Little Secret και Super Charged Overdrive της Catalinbread (δεν είναι Μαρσαλιάρικο αυτό αλλά ίσως είναι ακριβώς αυτό που θες).

 

Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις σου (Ευρώπη, κάτω από 200 ευρώ κλπ) σου προτείνω τα εξής: ΜΙ Αudio Crunch Box (ίσως το βρεις υπερβολικά άγριο), Εmma ReezaFRATzitz (κάπως scooped τα μεσαία του και λίγο thin), Carl Martin Rock Drive (λίγο βιντατζιάρικο), Way Huge Fat Sandwich (πολύ crunchy και "αλήτικο", και εξαιρετικά παραμετροποιήσιμο με άπειρα διακοπτάκια), Fulltone OCD (πάει από ήπιο crunch μέχρι χώσιμο - πολύ μουσικό και κλασσικό πια πετάλι), ΖVex Box Of Rock (στα 225, φοβερή επιλογή αλλά πρόσεξε να μην έχεις πολύ λαμπερό ενισχυτή). Nτεμάκια στο YouTube άφθονα. Aν αποφασίσεις πιο θες και δεν το βρίσκεις στην Ευρώπη, πόσταρε εδώ για να κοιτάξω να σου δώσω λινκ.

 

Αφήνω τελευταίο το καλύτερο όλων κατά τη γνώμη μου, ειδικά στην version 2 που έχει και εσωτερικό διακόπτη για περισσότερo gain:

 

3662314072_f985a56f56_m.jpg

 

Πάει από ελαφρύ crunch μέχρι JCM800 στυλ, και είμαι ευτυχής κάτοχός του (v2) σε σπέσιαλ μωβ!  :) :) :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πεταλάκια της ίδιας της marshall τι γνώμη έχετε;Σκέφτομαι το gv2 και θέλω γνώμες.Προσωπικά μου έχει αρέσει αρκετά αλλά είμαι απο αυτούς που τους φευγει ο ενθουσιασμός γρήγορα.Για τα υπόλοιπα;

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακη δεν μπορεις να βγαλεις ασχημο ηχο απο αυτο το κουτακι,Marshall or not κ δεν κοστιζει οσο ενα σετ καλους μαγνητες :D

Το βρισκεις ετοιμο keeley modded,γυρω στα 80-90 ευρω..μια χαρα δηλαδη.

DSC01366.thumb.JPG.61efe62be31962a6847d1687e2ff4af3.JPG

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

εγω για overdrive εχω το TubeD.Dreamer 88 απο JAM pedals

και είμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

 

Για χρηση με λαμπατο ενισχυτη μου έκατσε μια χαρα.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου