Προς το περιεχόμενο

Ροκ και στίχος


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Boss' date=' είναι ο ο άνθρωπος που έγραψε, έπαιξε και ηχογράφησε (;) το Nebraska, έναν από τους πολύ λίγους δίσκους που σπανίως βρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 εκατοστών από το πικ-απ μου.[/quote']

 

Μπορώ να ρωτήσω ποιοί είναι οι υπόλοιποι;

(Για να είμαι εκνευριστικά κυριολεκτικός: Το ξέρω ότι μπορώ να ρωτήσω-το έχω κάνει ήδη,άλλωστε. Στην πραγματικότητα ρωτάω αν μπορείς να μου απαντήσεις... :D )

 

 

Το Nebraska είναι ήδη στη λίστα "cds to buy"...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ελεος ρε παιδια καποιες ΛΕΞΕΙΣ δεν ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιουνται στη στιχουργικη :roll:

(παραδειγμα: Κοπελλιά' date='αξιοπρεπεια,μωσαϊκο,παρκινγκ,πηγη,ποιοτητα,φεγγαρολουσμενη,

αστροφωτιστη,Αιβαλι,Σμυρνη,εικοσιδυο)[/quote']

 

Τίς λέξεις τις είχες έτοιμες ή τις σκέφθηκες τη στιγμή που έγραφες; Ακόμα κρατάω τη κοιλιά μου από τα γέλια. Μπράβο φίλε μου, φοβερή διαύγεια, να σαι καλά!

Αυτά τα συχνά ταξίδια στο εξωτερικό σού κάνουν πολύ καλό, το ξέρεις;

 

Και ομως ειναι ΟΛΕΣ παρμενες απο πραγματικα "εντεχνα" τραγουδια.... :cry: ο θεος να μας φιλαει εντεχνα δηλ.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνικη μουσική πάσχει πάρα πολύ ασχημα απο στιχουργικής άποψης. Στίχοι ανέκδοτα....του στυλ "Θελω μεσα σου να μπώ, να με κτυπάς με το σαμπώ" που μονο γέλιο προκαλούν. Υπαρχυν μεν καποιοι που μια στο τόσο γραφουν και κατι της προκοπής αλλα το 99,9% του ελληνικών τραγουδιών μιλανε για κάποιον/κάποια που χώρισε, πονάει, κλαίει, χαμενες αγάπες, χαμένα κερματα, το κουταβακι της ξανθιάς που επαθε δυσκοιλια, το χελωνακι που αυτοκτονησε κλπ κλπ.

 

Δεν είναι δυνατον ολη η συγχρονη μουσικη σκηνη να μην ασχολειται με θέματα που καίνε ολον το κόσμο (πείνα, πόλεμος, φτώχεια, αδικίες, ασθενειες). Οι μεν Rapers απο την αλλη την εχουν δει ζορικα αγόρια που μας δειχνουν με υπερηφανεια τα σωβρακα τους (calvin klein συνήθως) και τραγουδανε για το ποσο γαματοι ειναι...

 

Οι ροκάδες τωρα ναι μεν εχουν ερωτικές μπαλάντες και αποδεδειγμενα τις καλύτερες αλλα οι ποικιλία των στιχων της ροκ και μεταλ μουσικής ειναι κατι το ασσυληπτο. Από κοινωνικά ζητηματα, καψουρες, αναγκη για ελευθερια, τσαμπουκά, ιστορικά θέματα, ονειρικά θεματα, μυθολογια, μυθοπλασιά ακι 1.000.000 άλλα.

 

Ακομα και οι δράκοι και οι παρθένες που πολλοί ειρωνευονται εχουν ενα νοηματικο υποβαρθρο που τα στηριζει ειτε με συμβολικό ειτε με αλληγορικό τρόπο.

 

Κοινως οσοι δεν εχουν διαβασει ροκ στιχους να κατσουν στα αυγα τους, οι σκυλαδες να μείνουν στις καψουρες τους και οι rapers στη μαγκειά τους...Οι εγκαφαλικοί όμως στίχοι ανηκουν δικαιωματικά στην ροκ και μεταλ μουσικη (οσον αφορά τα τελευταια 50-60 χρονια τουλαχιστον)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ρωτήσω ποιοί είναι οι υπόλοιποι;
Α' date=' είναι πολλοί, αλλά ούτως ή άλλως δεν θα σου απαντήσω διότι μετά θα αισθανόμουν σαν τους δισκοκριτικούς που στο τέλος κάθε χρονιάς ψηφίζουν τα καλύτερα άλμπουμ. Κάποια στιγμή θα γνωριστούμε φαντάζομαι και θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε.

 

Επίσης θυμίζω ότι εδώ (Δίσκοι αναφοράς) υπάρχει ένα thread για τέτοια θέματα, όπου ο καθένας μας μπορεί να προτείνει δίσκους που άκουσε και εκτίμησε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως οσοι δεν εχουν διαβασει ροκ στιχους να κατσουν στα αυγα τους' date=' οι σκυλαδες να μείνουν στις καψουρες τους και οι rapers στη μαγκειά τους...Οι εγκαφαλικοί όμως στίχοι ανηκουν δικαιωματικά στην ροκ και μεταλ μουσικη (οσον αφορά τα τελευταια 50-60 χρονια τουλαχιστον)[/quote']

 

κατ'αρχην καλως ορισες chaostar...θα αντιπαρατεθω λιγακι σε αυτο...και εγω ειμαι αρκετα δεμενος με αυτην την μουσικη αλλα δεχομαι πως και εκει υπαρχουν ΠΟΛΛΑ σκουπιδια...ειδικα απο ελλαδα...αστα...τι να προτοπω?για τους septic flesh που με εχουν κανει να γελαω απιστευτα και σαν μουσικη και σαν ανθρωποι?....τους rotting christ με το "επαναστατικο ονομα"?τι να πω?ασε που οι στιχοι εχουν γινει δω και χρονια λιγο "κιτς".

 

 

ατακα απο τον κιθαριστα των septic flesh:αφου εκαναν soundcheck 2 ωρων και ο ηχος τους ηταν χειροτερος και απο τζιτζικι που αργοπεθαινε,γυρναει ο ενας κιθαριστας και λεει στον αλλον κιθαριστα "ΠΑΡΕ ΕΣΥ ΤΑ ΠΡΙΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΤΑ ΜΠΑΣΑ" :lol: :lol: θελω σχολιασμο για το τελευταιο...και υποτειθεται πως το ατομο αυτο που το πεταξε εχει κανει κλασικες σπουδες αγγλια... μπορει το τελευταιο να φαινεται ασχετο αλλα δεν ειναι.το ειπα για να τονισω πως δεν ειναι μονο θεμα δημιουργικοτητας, αλλα χρειαζονται και λιγες γνωσεις...ειδικα πανω στο οργανο που παιζουμε.ειτε ειναι κιθαρα,ειτα τυμπανα,ειτε φωνη. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατακα απο τον κιθαριστα των septic flesh:αφου εκαναν soundcheck 2 ωρων και ο ηχος τους ηταν χειροτερος και απο τζιτζικι που αργοπεθαινε' date='γυρναει ο ενας κιθαριστας και λεει στον αλλον κιθαριστα "ΠΑΡΕ ΕΣΥ ΤΑ ΠΡΙΜΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΤΑ ΜΠΑΣΑ" :lol: :lol: θελω σχολιασμο για το τελευταιο...και υποτειθεται πως το ατομο αυτο που το πεταξε εχει κανει κλασικες σπουδες αγγλια... μπορει το τελευταιο να φαινεται ασχετο αλλα δεν ειναι.το ειπα για να τονισω πως δεν ειναι μονο θεμα δημιουργικοτητας, αλλα χρειαζονται και λιγες γνωσεις...ειδικα πανω στο οργανο που παιζουμε.ειτε ειναι κιθαρα,ειτα τυμπανα,ειτε φωνη. :wink:[/quote']

 

Καταρχην καλως σας βρηκα! Για το συγκεκριμενο δεν θα ανφερθω καθοτι θεμα μας ειναι ο στιχος και οχι ο ηχος.

 

Τωρα το οτι υπαρχουν σκουπιδια ειναι σιγουρο.Ομως νομιζω οτι ειναι αλλο να εχει 100 μπαντες και στιχουργικα να ειναι σκουπιδαριο οι 15-20 και αλλο να εχεις 100 καλλιτεχνες και να ειναι σκουπιδια οι 99....

 

Η Ελλαδα υποφερει λιγο παραπανω γιατι ολοι επικεντρωνονται στο να ειναι βαρια μεταλα μουσικα και λενε οτι μαλακεια τους κατεβει στο κεφαλι...Ευτηχως οι εξαιρεσεις ειναι αρκετες, Wastefall, Casus Belli, Elwing, Battleroar, Raging Storm, Black Winter , Kinetic ασχετα με τη θεματολογια τουλαχιστον ειναι καλογαρμενοι.

 

Και για να τιμησω και το σπιτι μου, μπες στη ιστοσελιδα στο προφιλ μου και διαβασε τους στιχους απο την μπαντα μου..

 

Οποτε ναι μεν συμφωνω ως ενα βαθμο μαζι σου...αλλα εσυ μου ειπες για τις "mainstream" ελληνικες μπαντες ενω απο πίσω υπαρχει ενα κυμα μικροτερων που θεριζουν

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm xm xm Φιλε chaostar καπου εχεις δικιο,κ αυτο ειναι στο οτι επικρινουν τις mainstream μπαντες, ομως δυστυχως η επιδερμικη σχεση με τον ελληνικο χωρο τους δινει την ευκαιρια να χτυπανε αυτες..δεν νομιζω καποιος να εχει ορεξη για underground ψαξιμο ωστε να θαψει ας πουμε fortress under siege, guardian angel, funeral revolt, empathy κ λοιπες ελληνικες metal μπαντες που κλεβουν την παρασταση..(για να μην αναφερθω σε ord 13, the dive, ktl ktl)

Να σου θυμησω ομως οτι κ εμεις τα μεταλα (χεχε) πρωτα θα θαψουμε τον πλουταρχο (λεμε τωρα!!) κ μετα θα πιασουμε το τελευταιο σκυλι της εθνικης οδου (λεγε με ρομανο! :),γιατι προφανως ουτε οι ιδιοι δεν γνωριζουν την υπαρξη αυτου (ουτε η μανα σου δεν σε ξερει ενα πραγμα!!!)

Ομως ειναι αληθεια οτι ΠΑΝΤΟΥ υπαρχουν στιχοι που ειναι σαν συνταγες μαγειρικης για γερα στομαχια χεχε, κ οπως δεν μπορεις να συγκρινεις ας πουμε manowar με το συγκροτηματακι που ηταν support στους megadeth (majesty ομιζω) που κ τα δυο ειναι κ καλα true k epic οι πρωτοι ειναι θεοι κ οι αλλοι ειναι μανιταρια για τον οβελιξ, ετσι δεν μπορεις να συγκρινεις τον καζαντζιδη με τον περιπλανωμενο περικλη καραμπουζουκλη.

Επισης να σου θυμισω δηλωση του chris barnes, οτι μερικες φορες απλα βρυχουμαι, ουτως η αλλως η μουσικη ειναι που μετραει κ οχι ο στιχος! αποψη βεβαια που με βρισκει καθετα αντιθετο..

Δεν θυμαμαι απο που αρχισα κ που κατεληξα, αλλα στο θεμα στιχος ΘΕΛΩ να με ελκυουν!

Αυτα!

Αληθεια δημητρη, πως σου φανηκαν οι nightwish το σαββατο?Χαθηκατε μεσα στο χαμο κ δεν τα ειπαμε μετα τη συναυλια.. :)

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια δημητρη' date=' πως σου φανηκαν οι nightwish το σαββατο?Χαθηκατε μεσα στο χαμο κ δεν τα ειπαμε μετα τη συναυλια.. :)[/quote']

 

Op op! na kei gnwstos! Poios einai? Ayta ta nick pote de tha timamai! Nightwish gamisane alla oloi ksenerwsame me to nipiagwgeio gyrw mas! Ase pou epsaxna mallia kai den evriska! Ti dialo oloi kouremenoi eitane?

 

Oso gia to thema mas oson afora to psaksimo...Einai apodekto aoti oi metallades exoun apopsi arketa edreomeni gia ola ta eidi mousikis giati einai anagasmenoi na ta akoune para th thelisi tous....

 

Kai o stixos einai to idio simantikos me ti mousiki opws eipes ektos ean to koino sou einai agramatoi pseyto-gamaw metallades pou outws i allws den tha dwsoun simasia

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxax α ρε chaostar !!! ο ψηλος ειμαι ρεεεεεε (του drummer σας )!!! Πες τα χρυσοστομε!Το θεμα ειναι βασικα οτι δεν ειμαστε αναγκασμενοι να ακουμε ολα τα ειδη μουσικης, απλα ακουμε τετοια μουσικη που δυστυχως η προωθηση της μεσω ΜΜΕ ειναι μηδαμινη.Οποτε οταν ανοιξεις ραδιο δεν θα ακουσεις τιποτα προσυτο στο αυτι σου παρα μονο δημοφιλη μουσικη (popular aka pop)..Αντε να χαιρομαστε τη μοδα!!!

 

Και για να μη σε μαλωσουν οι υπολοιποι,τα γρεεκλις σου να τα κοψεις!!!Ελληνικα ...τι ειναι εδω..irc?xaxax

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Εγώ μπήκα πρόσφατα στο site αυτό και δεν είχα πετύχει αυτή την τόσο σοβαρή για μένα συζήτηση...Αλλά την επαναφέρω, καταθέτοντας ότι τα τελευταία χρόνια κυρίως, δεν ;eχω ακούσει κανέναν ενδιαφέροντα στίχο στην Ελλάδα, ούτε από το χώρο της ροκ αλλά και  από κανένα άλλο είδος...Όσον αφορά το εξωτερικό, δηλώνω φαν των στίχων (και της μουσικής) των Archive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου