Προς το περιεχόμενο

Thomann everywhere...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακάρι να μπορούσαμε να παραγγείλουμε χωριάτικη σαλάτα από Γερμανία. Φθηνότερη θα μας ερχόταν σε σχέση με τα ταβερνία των νησιών. Άσε που θα την έφερναν νωρίτερα.

 

εσυ το λες για πλάκα αλλα ισχυει,το γιαουρτι γνωστης εγχωριας εταιρειας κανει στη Γερμανια 25% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο οτι εδω. :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαφωνω...

Εγω σαν πιτσιρικας ετυχα σε σουπερ γ****τη εξυπηρετηση (που συνεχιζει ακομα να υπαρχει και σε δικο του μαγαζι πλεον)

Ενα ονομα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε Μαρκος Γαλαντης....

 

 

 

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε audiobox, ο Thomann και ό,τι άπτεται αυτού έχουν συζητηθεί εκτενέστατα. Και ούτε οι μπηχτές προς την ελληνική πιάτσα βοηθούν σε τίποτα.

Μην ξεχνάς όμως πως σε αρκετές περιπτώσεις η ευθύνη βρίσκεται στις πολιτικές ορισμένων εταιριών - μιλάω για τη διαφορετική κοστολόγηση ανάλογα με τη χώρα προορισμού. Έτσι το παιχνίδι χάνεται πολύ πριν το x προϊόν φτάσει στη βιτρίνα του μαγαζιού της γειτονιάς μας.

 

Είτε το θέλουμε είτε όχι δεν είμαστε καμιά πολύ μεγάλη αγορά.

Όσοι εγχώριοι κατάλαβαν ότι με το παλιό τροπάρι δε θα δουν προκοπή προσαρμόστηκαν, βοηθώντας τόσο τους τζίρους τους όσο και εμάς, την πελατεία τους. Με αυτό τον τρόπο, ναι, υπάρχει περίπτωση να πουλήσει ο Έλληνας. Ήδη (ξανα)πουλάει, για την ακρίβεια.

 

Τί να συζητήσουμε όμως; Γιατί οι κολοσσοί του μεγέθους του Thomann έχουν τόσο καλά "δεμένες" τις business τους, επενδύοντας στην άμεση επικοινωνία, την ταχύτητα παράδοσης και την ευρύτατη γκάμα καταλόγου;

 

Γιατί μπορούν. ;)

 

φιλε μου τι να το κανω αν κατεβασαν τις τιμες 100 ευρω??δεν ειναι κ παλι πιο ακριβα???και ας πουμε οτι κανεις τοπο στην οργη κ πεις ε αντε ας παω να το αγορασω απο δω....τον απαισιο τον τροπο τους που τον πας??απειρες φορες εχουν αναφερθει σαπιες αντιμετωπισεις ως προς εμας εδω στο Νοιζ,που στο κατω κατω εμεις ειμαστε οι καταναλωτες,απο εμας θα ζησουν....δεν οφειλουν ενα σεβασμο??ελεος πια με την καραγκιοζια και την ξερολια δεν επωφελειται κανεις τους..ποτε θα το καταλαβουν??γιατι για να δοκιμασω μια κιθαρα 1000+ ευρω πρεπει να περασω απο ψυχολογικο τεστ και να κανω εξετασεις αιματος και σπερματος????

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω...

Εγω σαν πιτσιρικας ετυχα σε σουπερ γ****τη εξυπηρετηση (που συνεχιζει ακομα να υπαρχει και σε δικο του μαγαζι πλεον)

Ενα ονομα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε Μαρκος Γαλαντης....

 

 

Συμπαθής ιδιαιτέρως, δε ξέρω από τιμές τι λέει στο μαγαζί του, τουλάχιστον όταν πήγα για σετάρισμα μου έδειξε και εξήγησε πάρα πολλά πράγματα όσο τα έκανε.

Βέβαια τελικά το μπάσο μου χαλασμένο μου το βγαλε, ενώ σε 2η άποψη μια χαρά βγήκε.

Για το λόγο ότι δε μπόρεσε να με βοηθήσει πάντως δεν μου πήρε τίποτα (ενώ ήδη μου είχε βάλει νέες χορδές, λαδάκια κ είχε προσπαθήσει πόση ώρα να δει τι μπορεί να κάνει, συν το κερασμένο καφεδάκι), so +1 κ από μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθουμε λίγο στο αρχικό θέμα.

Ωραία δε θα ήταν να είχαμε ένα Θωμά στην Ελλάδα?  :) (με ίδιες τιμές και ίδια γκάμα εξοπλισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω...

Εγω σαν πιτσιρικας ετυχα σε σουπερ γ****τη εξυπηρετηση (που συνεχιζει ακομα να υπαρχει και σε δικο του μαγαζι πλεον)

Ενα ονομα θα πω και οποιος καταλαβε καταλαβε Μαρκος Γαλαντης....

 

 

 

 

γιαουρτια πουλαει αυτος?? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανέλθουμε λίγο στο αρχικό θέμα.

Ωραία δε θα ήταν να είχαμε ένα Θωμά στην Ελλάδα?  :) (με ίδιες τιμές και ίδια γκάμα εξοπλισμού)

 

Αν αυτό γινόταν ποτέ (προσευχή στον Αλλάχ, Βούδα και Elvis) όχι μόνο θα γινόταν χαμός, αλλά και ο/οι ιδιοκτήτες θα χεζόντουσαν στο τάλαρο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To χάσαμε τελείως έτσι;  :)

Ωραίες τοποθετήσεις, χαμένες σε ωραία στιχάκια μεταξύ... γιαουρτιών, τσιτάτων και γενικεύσεων. Από ποιό σημείο να διαχωρίσω το θέμα; Λογικά υπάρχουν τρεις ενότητες...  Περι Thomann, βιωτικού επιπέδου και γιαουρτοβιομηχανίας. Αισίως ...δέκα σελίδαι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ το λες για πλάκα αλλα ισχυει,το γιαουρτι γνωστης εγχωριας εταιρειας κανει στη Γερμανια 25% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο οτι εδω. :o

 

Υπάρχει μάλιστα και ένα σουπερμάρκετ - στην Θεσ/νίκη νομίζω - το οποίο προμηθεύεται χονδρική τα ελληνικά προϊόντα από το εξωτερικό και μετά τα πουλάει στην Ελλάδα σε τιμές πολυ φθηνότερες (πάνω από 20%) από τα άλλα σούπερ μάρκετ!

 

Άλλο παράδειγμα ήταν η σύγκριση μεταξύ των καταλόγων ΙΚΕΑ γερμανίας και ελλάδας τα οποία είχαν για τα ίδια ακριβώς προϊόντα αλλά οι τιμές στην ελλάδα ήταν σαφώς ακριβότερες.

 

Από εκεί κ πέρα, κάτι που πρέπει να λάβουμε υπόψη είναι ότι - τουλάχιστον σε επίπεδο αντιπροσώπων/εισαγωγέων - το κύριο μέρος του τζίρου προέρχεται από την πώληση πολλών φθηνών προϊόντων και όχι λίγων ακριβών και αυτό δεν είναι μόνο δική μου διαπίστωση αλλά το έχει επισημάνει και διευθύνων σύμβουλος πολύ μεγάλης εισαγωγικής εταιρίας μουσικών οργάνων με τον οποίο έτυχε να συνομιλήσω.

 

Τώρα, αν πχ ένα όργανο το οποίο στην ελλάδα κοστίζει €250 στο Thomann έχει €200, η διαφορά αυτή μπορεί ποσοστιαία να είναι μεγάλη (25%) αλλά σαν απόλυτο ποσό (+ τα μεταφορικά) δεν το αντιλαμβάνεται κάποιος ως αρκετά σημαντικό  για να το αγοράσει από το Thomann. Κατά συνέπεια και σε συνδυασμό με τα παραπάνω, οι αντιπρόσωποι δεν καίγονται και τόσο να ανταγωνιστούν στις τιμές των καταστημάτων αυτών.

 

Ωστόσο, νομίζω ότι οι λιανικές τιμές έχουν πέσει αρκετά τα τελευταία 1-2 χρόνια - και σε εμένα έχει τύχει να μου δώσουν τιμή τσεκάροντας πρώτα το Thomann κ πάνω από μία φορά.

 

Εγώ προσωπικά θα μπορούσα να δεχθώ μια διαφορά της τάξης του 10% ειδικά για κιθάρα την οποία θα είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω..

 

Υ.Γ. Εκτός από μουσική,το noiz κατακλύζεται και από ποιητική φλέβα  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου