Προς το περιεχόμενο

Thomann everywhere...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου αυτοαναιρεισαι μια και το οτι μπορεις και αγοραζεις ενα οργανο απο Αμερικη και οχι απο thommann, φτηνα το οφειλεις στην << ζητω η καλη Ε.Ε>> και αποκλειστικα και μονο στο  δυνατο € και στις τρεχουσες ισοτιμιες. Ας ειχες τη δραχμη και θα σου ελεγα με ποσα $ θα αγοραζες απο Αμερικη.

 

Και μη ξεχασω...... αν πραγματικα η Ελλαδα ηταν σκυλακι και καθοταν σουζα στις προσταγες του "ξενου διευθυντηριου της ΕΕ"  ;D ;D ;D ;D ;D τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα στο Ελλαντα. Αλλα ξεχασα εμεις θελουμε και επιδοτησεις και φτηνα οργανα απο thomann και να μην εχουμε και κανενα ζυγο πανω απο το κεφαλι μας.

 

Τι θυμηθηκα τωρα εκεινα τα ωραια συνθηματα... περι ΕΟΚ και συνδικατων...... ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ωραιες εποχες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Nαι την γραφει. Οχι επειδη ειναι ριζοσπαστική, αλλα επειδη απαρτίζεται η εκαστοτε κυβερνηση απο λαμογια. Συμφέρει του ιδιους να πληρώνουν τα πρόστιμα για καποια παρατυπία, γιατί τα κέρδη απο την ίδια παρατυπία είναι μεγαλύτερα απο το αντίστοιχο πρόστιμο. Παράδειγμα τα τέλη κυκλοφορίας στα αυτοκίνητα.

 

2) Αυτοαναίρεση : Αυτο που λες γίνεται ακριβώς επειδή έχουμε €. Δεν ειναι ασθενές νόμισμα το $, αλλά ισχυρό το €. Ας είχαμε ακόμα δραχμές και θα κλαίγαμε με την ισοτιμία.

 

Μην πεφτετε στην παγίδα της λαμογιάς, όλοι προφανώς γνωρίζουμε τα κονδύλια που έχουν κατασπαράξει οι πολιτικοί μας και τα τεράστια ποσά που αντί να ξοδευτόυν για αρδευτικά έργα πχ, έγιναν σπίτια πολυκατοικίες και οικόπεδα σε όλη την Ελλάδα.

 

Εγώ αρνούμαι να δεχθώ την άποψη του ότι αν όντως ακολουθήσουμε κατα γράμμα την γραμμή της ΕΕ (τυφλή συλλογική υποταγή είναι βαρύγδουπος όρος, οπότα κράτα την προηγούμενη πρόταση), θα ανθίσει αυτόματα η οικονομία, και θα αγοράζουμε σε τιμές thomann από το μαγαζί της γειτονιάς μας. Το θέμα είναι στα μυαλά και στις τακτικές που ακολουθούνται πρώτα πρώτα από εμάς. Δεν νομίζω να φταίει....η Ε.Ε. που αγοράζεις όργανα σε διπλάσια, που λέει ο λόγος, τιμή χωρίς καν να σε αφήσουν να το δοκιμάζεις.

 

Και κάτι οξύμορο.

 

Όταν συγκρίνουμε τις τιμές μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας τα διαχωρίζουμε και δεν σκέφτόμαστε ότι είμαστε στην ΕΕ άρα δεν υπάρχει γεωγραφικός περιορισμός. Που λοιπόν οφείλεται η τόσο μεγάλη διαφορά στη τιμή..; Γνωρίζετε πολλούς Γερμανούς που θα ψώνιζαν από τα Ελληνικά μαγαζία; Αν το γνωστό Ελληνικό μουσικό κατάστημα μεταφερόταν στη Γερμανία, τι παραπάνω όφελος θα είχε..;

 

Το πιο πιθανό είναι αν δεν αναπροσάρμοζε την πολιτική του, θα έκλεινε πριν καν χρονίσει.

 

Edit: Όσο για το €, έμεινα μόνο στο ΚΟΙΝΟ νόμισμα. Αντικαταστήστε την Αμερική με Αγγλία, η οποία δεν έχει ίδιο νόμισμα με εμάς, (ίσα ίσα έχει ισχυρότερο), και πάλι όμως οι τιμές είναι κατά πολύ χαμηλότερες στην πλειοψηφία τους.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πεφτετε στην παγίδα της λαμογιάς, όλοι προφανώς γνωρίζουμε τα κονδύλια που έχουν κατασπαράξει οι πολιτικοί μας και τα τεράστια ποσά που αντί να ξοδευτόυν για αρδευτικά έργα πχ, έγιναν σπίτια πολυκατοικίες και οικόπεδα σε όλη την Ελλάδα.

 

Ποιά παγίδα? Πώς απαντάει αυτό το μήνυμα σε αυτό που σου είπα εγώ? (διαπίστωση, εξήγηση και παράδειγμα)

Ποιό είναι το επιχείρημα που αναιρεί την τοποθέτηση μου?Αυτό που γράφεις επαναλαμβάνει την αρχή της πρότασής μου ,με περισσότερα λόγια!

 

 

Τα υπολοιπα που γραφεις εχουν απαντηθεί ΚΑΙ στο ίδιο thread από τα πρώτα κιόλας μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρνούμαι να δεχθώ την άποψη του ότι αν όντως ακολουθήσουμε κατα γράμμα την γραμμή της ΕΕ (τυφλή συλλογική υποταγή είναι βαρύγδουπος όρος, οπότα κράτα την προηγούμενη πρόταση), θα ανθίσει αυτόματα η οικονομία,

 

αν γινόταν κάτι τέτοιο:

1. θα λειτουργούσε καλύτερα ο ανταγωνισμός

2. θα πληρώνονταν οι χρωστούμενες ασφαλιστικές εισφορές αντί να διαιωνίζονται τα χρέη χάριν δήθεν της επιχειρηματικότητας

3. θα τιμωρούνταν  τα λαμόγια αντί να τη σκαπουλάρουν

4. θα προωθείτο η οικολογική ανάπτυξη

5. θα άνοιγαν τα κλειστά επαγγέλματα (θυμηθείτε τι κάνουν όποτε γουστάρουν οι βυτιοφορατζήδες)

6. θα βελτιωνόταν η αξιοκρατία στο δημόσιο

+ θα διορθώνονταν αναρίθμητα άλλα φαύλα του ελαδιστάν

 

...και έτσι νομοτελειακά θα πήγαινε πολύ καλύτερα η οικονομία σε ελάχιστα χρόνια

 

δεν θα πήγαιναν όμως καλύτερα οι πολιτικοί μας αφού τα μέτρα της ΕΕ συνεπάγονται το επάρατο "πολιτικό κόστος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αλλαξω λιγο θεμα..

Λεμε οτι ο Θωμας ειναι μαγκας γιατι παραγγελνει τεαστιες ποσοτητες οπποτε κλεινει καλες τιμες κτλ

Δηλαδη αυτος απο καπου δε ξεκινησε για να γινει μεγαθηριο???

Καποτε δεν ηταν μικρος και με τις σωστες κινησεις αναπτυχθηκε??

 

Και κατι ακομα..

Δουλευα προ πενταετιας σε πολυ γνωστο μουσικο καταστημα και διαπιστωσα απο αρκετα παλιοτερα τιμολογια που τυχαια επεσαν στα χερια μου οτι ο τυπος σε προ ιντερνετ εποχη πουλαγε 400%-450% πανω(κατι μαγνητες συγκεκριμενα)

Οποτε ειναι λογικο πλεον ολοι αυτοι που το εκανα αυτο να μη συμβιβαζονται ευκολα με τραγικα μικροτερα ποσοστα κερδους..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά παγίδα? Πώς απαντάει αυτό το μήνυμα σε αυτό που σου είπα εγώ? (διαπίστωση, εξήγηση και παράδειγμα)

Ποιό είναι το επιχείρημα που αναιρεί την τοποθέτηση μου?Αυτό που γράφεις επαναλαμβάνει την αρχή της πρότασής μου ,με περισσότερα λόγια!

 

 

Τα υπολοιπα που γραφεις εχουν απαντηθεί ΚΑΙ στο ίδιο thread από τα πρώτα κιόλας μηνύματα.

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω αναγράφεται στην ακριβώς από πάνω απάντηση, και συγκεκριμένα εδώ

 

Εγώ αρνούμαι να δεχθώ την άποψη του ότι αν όντως ακολουθήσουμε κατα γράμμα την γραμμή της ΕΕ (τυφλή συλλογική υποταγή είναι βαρύγδουπος όρος, οπότα κράτα την προηγούμενη πρόταση), θα ανθίσει αυτόματα η οικονομία, και θα αγοράζουμε σε τιμές thomann από το μαγαζί της γειτονιάς μας. Το θέμα είναι στα μυαλά και στις τακτικές που ακολουθούνται πρώτα πρώτα από εμάς. Δεν νομίζω να φταίει....η Ε.Ε. που αγοράζεις όργανα σε διπλάσια, που λέει ο λόγος, τιμή χωρίς καν να σε αφήσουν να το δοκιμάζεις.

 

Η γραμμή της ΕΕ στα θέματα ζωτικής σημασίας για την διαμόρφωση κοινής Ευρωπαικής πολιτικής τηρείται στο ακέραιο, ευλαβικά από όλα τα κράτη, ειδικά από αυτά που δεν έχουν φωνή μέσα σε αυτήν. Οι μίζες πάνω σε αναθέσεις έργων κλτ που ξεπετάγονται κατα καιρούς είναι γεγονός, αλλά δεν αποτελούν τον βασικό άξονα την πολιτικής.

 

Δεν βρίσκω τον λόγο να αναλύσω παραπάνω, τι δεν καταλαβαίνεις;

 

αν γινόταν κάτι τέτοιο:

1. θα λειτουργούσε καλύτερα ο ανταγωνισμός

2. θα πληρώνονταν οι χρωστούμενες ασφαλιστικές εισφορές αντί να διαιωνίζονται τα χρέη χάριν δήθεν της επιχειρηματικότητας

3. θα τιμωρούνταν  τα λαμόγια αντί να τη σκαπουλάρουν

4. θα προωθείτο η οικολογική ανάπτυξη

5. θα άνοιγαν τα κλειστά επαγγέλματα (θυμηθείτε τι κάνουν όποτε γουστάρουν οι βυτιοφορατζήδες)

6. θα βελτιωνόταν η αξιοκρατία στο δημόσιο

+ θα διορθώνονταν αναρίθμητα άλλα φαύλα του ελαδιστάν

 

...και έτσι νομοτελειακά θα πήγαινε πολύ καλύτερα η οικονομία σε ελάχιστα χρόνια

 

δεν θα πήγαιναν όμως καλύτερα οι πολιτικοί μας αφού τα μέτρα της ΕΕ συνεπάγονται το επάρατο "πολιτικό κόστος"

 

Απλά να σου υπενθυμίσω ότι η οικολογική ανάπτυξη είναι αντίρροπες έννοιες με την οικονομική ανάπτυξη. Κερδος και οικολογία είναι αντικρουόμενες έννοιες.

 

Επειδή προφανώς ξεχνάς κάποια πράγματα, δεν αναφέρεις το θέμα της <<ασφάλειας>>, το θέμα τη παιδείας και των ιδιωτικών πανεπιστημίων, και τόσα άλλα που είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε στα πλαίσια της διεθνούς πολιτικής ομοιομορφίας.

 

Σταματάω εδώ γιατί θα ήθελα να συνεχίσουμε αυτήν την κουβέντα, αλλά ίσως σε άλλο χώρο.

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις γραψει καπου, κατι που απαντα στη θεση μου αυτή:

 

1)Nαι την γραφει. Οχι επειδη ειναι ριζοσπαστική, αλλα επειδη απαρτίζεται η εκαστοτε κυβερνηση απο λαμογια. Συμφέρει του ιδιους να πληρώνουν τα πρόστιμα για καποια παρατυπία, γιατί τα κέρδη απο την ίδια παρατυπία είναι μεγαλύτερα απο το αντίστοιχο πρόστιμο. Παράδειγμα τα τέλη κυκλοφορίας στα αυτοκίνητα.

 

 

Αυτό που εχεις γραψει δηλαδη, αναιρεί το οτι το ελληνικό κράτος γράφει τις οδηγίες της ΕΕ και τονίζει το αντίθετο, οτι το ελληνικό κρατος ειναι υποτακτικο στις οδηγίες της και τις ακολουθεί κατά γράμμα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις γραψει καπου, κατι που απαντα στη θεση μου αυτή:

 

Αυτό που εχεις γραψει δηλαδη, αναιρεί το οτι το ελληνικό κράτος γράφει τις οδηγίες της ΕΕ και τονίζει το αντίθετο, οτι το ελληνικό κρατος ειναι υποτακτικο στις οδηγίες της και τις ακολουθεί κατά γράμμα ?

 

 

 

Η γραμμή της ΕΕ στα θέματα ζωτικής σημασίας για την διαμόρφωση κοινής Ευρωπαικής πολιτικής τηρείται στο ακέραιο, ευλαβικά από όλα τα κράτη, ειδικά από αυτά που δεν έχουν φωνή μέσα σε αυτήν. Οι μίζες πάνω σε αναθέσεις έργων κλτ που ξεπετάγονται κατα καιρούς είναι γεγονός, αλλά δεν αποτελούν τον βασικό άξονα την πολιτικής.

 

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή της ΕΕ στα θέματα ζωτικής σημασίας για την διαμόρφωση κοινής Ευρωπαικής πολιτικής τηρείται στο ακέραιο, ευλαβικά από όλα τα κράτη, ειδικά από αυτά που δεν έχουν φωνή μέσα σε αυτήν.

 

Νοpe.

 

 

Απλά να σου υπενθυμίσω ότι η οικολογική ανάπτυξη είναι αντίρροπες έννοιες με την οικονομική ανάπτυξη. Κερδος και οικολογία είναι αντικρουόμενες έννοιες.

 

Kαι πάλι nooooooope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου