Προς το περιεχόμενο

Thomann everywhere...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=29785

 

http://www.thomann.de/gr/avalon_ad2022_preamp.htm

 

χμμμ... Σιγά τα 45.01 ευρώ διαφορά!

 

Τι να πει κανείς για τους Έλληνες που δεν καταλαβαίνουν... ;)

 

Δε σε καταλαβαινω...

Για καποιους τα 45 ευρω ειναι ενα ,για να μη πω δυο μεροκαματα...

Και στο κατω κατω γιατι ο ελληναρας δεν το ριχνει το προιον 45,02ε???

Και μαγκας θα βγει και κανενα σοβαρο ποσο(κατ' εσενα) δε θα χασει...

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί σκάτε,απλά τα πράγματα,κοιτάς τα site απο Ελλάδα&εξωτερικό και διαλέγεις και παίρνεις...επίσης υπάρχουν πολλά προιόντα που στην Ελλάδα είναι φθηνότερα..άρα το να κράξεις κάποια site-εταιρίες δεν έχει νόημα...εκτόνωση είναι σίγουρα!

 

Τέλος να αναφέρω οτι η επιλογή(Ελλάδας ή Ευρώπης) εξαρτάται&απο το προιόν που θα αγοράσεις...δηλαδή προσωπικά είχα αγοράσει ένα  φθηνό πεταλάκι μπάσου απο εξωτερικό και ήταν μισοκαμμένο...απο το να το στείλω έξω(με την εγγύηση)&να πληρώσω ένα κάρο μεταφορικά,δεν άξιζε τον κόπο,πόσο μάλλον αν είναι πολλά κιλά κάτι..

 

Όμως θέλω να κράξω τα 2 εξής:

1.καταλαβαίνω ρε φίλε(ελληνικό μαγαζί) οτί έχεις  ακριβότερα απο πχ thomann το προιόν στη βιτρίνα πχ έναν ενισχυτή και πληρώνω παραπάνω οτι μπορώ να τον δοκιμάσω άμεσα-να τον συγκρίνω ,να τα πούμε-να με κεράσεις καφέ&αν κάτι δεν πάει καλά να στο φέρω και να αναλάβεις εσύ την όλη φάση επισκευής-αντικατάστασης κτλ

Όμως είναι δικάιωμά μου να θέλω το ίδιο μοντέλο στο κουτί του και ΟΧΙ αυτόν της βιτρίνας!κόψε ένα 10% τουλάχιστον!

2.(Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει).

Το οτι έχεις κάποια (στην συγκεκριμένη περίπτωση πεταλάκια) στο μαγαζί δεν σε ξεχωρίζει απο τους μ*****ς της κλασσικής ατάκας:"δώσε μια προκαταβολή και θα το φέρω,να το ακούσεις",όταν έχεις τα προιόντα συσκευασμένα και δεν αφήνεις να τα δοκιμάσει κάποιος γιατί θα λείξει η εγγύηση(ναι το έζησα)

 

Τελικά ξέδωσα!

 

Edit:χαίρομαι που αναφέρθηκε το Unison audiostore(gpanagopoulos) και να προσθέσω το musicorama σαν 2 πολύ καλά ελληνικά μαγαζιά που φερνουνε κάποια προιόντα σε τέλειες τιμές...(&με άψογο support-προσωπική άποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση λοιπον που προκειπτει ειναι η εξης...

Αφου μπορουν καποιοι,γιατι δε μπορουν οι υπολοιποι????

 

Απλά μαθηματικά...δεν συμφαίρει στην Ελλάδα να κάνεις μια τόσο τεράστια επένδυση(πόσο θα ήθελα μετά απο χρόνια να βγω ψεύτης!),για τόσο μικρό πελατολόγιο...περισσότερα λεφτά θα βγάλει κάποιος απο ακίνητα-παρά απο μουσικά είδη.

αν είχες εσύ πχ ένα μεγάλο κεφάλαιο θα άνοιγες τέτοιο μαγαζί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανταγωνισμός είναι πάντα πρός όφελος του καταναλωτή (οσον αφορά την τιμή πάντα). Ίσως, λέω ίσως, αν δεν υπήρχε ο Thomann, οι τιμές στην Ελλάδα να ήταν ακόμα ακριβότερες. Μου έχει τύχει περίπτωση σε γνωστό κατάστημα στην Αθήνα (με πολύ καλές τιμές παρεπιπτόντως) να εχω κάνει ερώτηση για την τιμή ενός ενισχυτή, ο πωλητής επιτόπου τσεκάρει πόσο έχει από Thomann, και μου λέει "θα στον δώσω τόσο" (δύο ευρώ παραπάνω για να είμαι ειλικρινής). Μαγκιά.

 

Κάτι ακόμα. Το λεγόμενο ελληνικό δαιμόνιο είναι παντελώς άσχετο όσον αφορά το εμπόριο. Δεν βγάζω λεφτά (για οχτώ κινητά που δεν χρειάζομαι και για το Σούπερ Ντούπερ Τούρμπο που θα μου δώσει 0,00005 επιπλέον άλογα στο μεταχειρισμένο σαράβαλό μου), αυξάνω τις τιμές μου. Ο υπόλοιπος κόσμος που και αυτός δεν έχει λεφτά, απομακρύνεται ακόμα περισσότερο από τα προιόντα μου, εγώ βγάζω ακόμα λιγότερα λεφτά και γι'αυτό αυξάνω κι άλλο τις τιμές κ.ο.κ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μαθηματικά...δεν συμφαίρει στην Ελλάδα να κάνεις μια τόσο τεράστια επένδυση(πόσο θα ήθελα μετά απο χρόνια να βγω ψεύτης!),για τόσο μικρό πελατολόγιο...περισσότερα λεφτά θα βγάλει κάποιος απο ακίνητα-παρά απο μουσικά είδη.

αν είχες εσύ πχ ένα μεγάλο κεφάλαιο θα άνοιγες τέτοιο μαγαζί?

 

 

Πες με χαζο αλλα δεν καταλαβαινω πως με αυτο απαντας στην ερωτηση μου..

Εγω μιλαω για τα δυο site που προαναφερθηκαν,που πουλανε μουσικα οργανα..

Βεβαια με αυτα που λες ειμαι συμφωνος  ;D

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σκάτε,απλά τα πράγματα,κοιτάς τα site απο Ελλάδα&εξωτερικό και διαλέγεις και παίρνεις...

 

Έτσι είναι... αρκεί να συνεχίσεις να έχεις σα νόμισμα το ευρώ, διότι αν πάψεις να έχεις το ευρώ, τότε θα πρέπει να προσφέρεις άφθονες φορές το κορμί σου για να αγοράσεις οτιδήποτε από το εξωτερικό.

 

Α... και για να συνεχίσεις να έχεις ευρώ, θα πρέπει να πάψεις να γράφεις στα τέτοια σου τις υποδείξεις των υπολοίπων μελών της Ένωσης, που σου λένε ότι πρέπει να περικόψεις τις δαπάνες του δημοσίου και να ελαφρύνεις τη φορολογία στις επιχειρήσεις... ώστε να μπορούν να πουλάνε περισσότερα και φθηνότερα.

 

Επίσης, πρέπει να απομονώσεις τις πολιτικές (και τους πολιτικούς) που... χμ...δεν είναι και τόόόόόσο σίγουροι για το αν πρέπει ή δεν πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες των υπολοίπων μελών της Ένωσης (οι οποίες οδηγίες περιλαμβάνουν την ανάγκη ιδιωτικοποιήσεων, περικοπής των επιχειρήσεων που ελέγχονται από το δημόσιο κλπ κλπ κλπ).

 

Οπότε, όλα καλά ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΤΟ ΕΥΡΩ (ο γερμανός θα συνεχίσει να το έχει.. μην ανησυχείς καθόλου γι' αυτόν)

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου