Προς το περιεχόμενο

Windows boot απο external Disk


theopas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια!!καλη εβδομαδα!!μολις αγορασα εναν εξωτερικο σκληρο(τραχηλο) 320 ΓιγαΜπιτιων διασυνδεσης ΓιουΕςΜπι...και θελω να περασω παραθυρα η μακιντος η λινουξ!!καλα ολα αυτα!!εστω οτι τα περναω...μετα πως θα κανω μπουτ ενα απο τα λειτουργικα συστηματα?εψαξα στα Μπαιος και δε βρηκα καποια επιλογη που να κανει μπουτ απο εξωτερικη συσκευη USB...και θα ηθελα βοηθεια... :roll:

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παράθυρα δεν ξέρω (μάλλον δεν γίνεται). Για τα linux απλώς βρες μια διανομή που να το υποστηρίζει. Σχεδόν όλες οι μεγάλες διανομές είναι ικανές για boot από cd ή usb stick αυτόματα, οπότε θα είσαι έτοιμος.

 

Α ναι για το mac που λες (το OSX δηλαδή), απλώς ξέχνα το. Εδώ δεν τρέχουν σε pc, για εξωτερικό δίσκο μιλάς τώρα!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θες καθαρά για πειραματισμό βάλε μια από τις κορυφαίες εκδόσεις του linux όπως η ubundu και αν δεν κολλήσεις μαζί τους έλα και τρύπα μου την μύτη!!! :D :D :D :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θες καθαρά για πειραματισμό βάλε μια από τις κορυφαίες εκδόσεις του linux όπως η ubundu και αν δεν κολλήσεις μαζί τους έλα και τρύπα μου την μύτη!!! :D :D :D :D

 

+100000000000

 

 

Kαλά κορυφαία δεν είναι, απλά είναι η ποιο User friendly για καινούργιους χρήστες linux... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου την εχω δουλεψει και μαμαει η εκδοση!γενικα εχω μια πωρρωση με τα λογισμικα περαν των ηλιθιων παραθυρων!!ολο προβληματα ειναι...αν και δυστυχως ειμαι αναγκασμενος στον καλο μου υπολογιστη να εχω παραθυρα για τον αδερφο μου που παιζει παιχνιδια και λαλακιες...απελπισια καταλαβες??θα το ψαξω το σχετικο πως να ταα φορτωσω σε εξωτερικο και ελπιζω να δουλεψω σωστα...παντως για τα μακ εχω μια μικρη υπονοια οτι γινεται να τρεξουν απο εξωτερικο...και γι'αυτο που ειπες πριν οτι τρεχουν σε πσ δεν ισχυει απολυτα!!απο τη στιγμη που στα μακμπουκ προ το τσιπσετ ειναι ιντελ και ο επεξεργαστης διπλοπυρηνος ιντελ γιατι να μην τρεχουν σε αντιστοιχο ταουερ πσ? :?: :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για windows κανονικά δε γίνεται αλλά αν το ψάξεις λίγο θα βρεις πώς να το καταφέρεις, για παράδειγμα βρήκα αυτο:

http://www.ngine.de/index.jsp?pageid=4176

 

Από την άλλη πλευρά το Linux δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα από όπου και αν προσπαθήσεις να το ξεκινήσεις.

 

Το ότι το BIOS σου μπορεί να μην υποστηρίζει boot-from-usb εύκολα διορθώνεται: εγκαθιστάς το Grub boot manager (http://www.gnu.org/software/grub/) στην αρχή του σκληρού σου και κάθε φορά που αρχίζει το PC, θα σε ρωτάει από που (partition, USB) θες να φορτώσεις λειτουργικό. Αν βάλεις linux, όλες οι διανομές τον βάζουν αυτόματα (ή το LILO που είναι ισοδύναμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για τα μακ εχω μια μικρη υπονοια οτι γινεται να τρεξουν απο εξωτερικο...και γι'αυτο που ειπες πριν οτι τρεχουν σε πσ δεν ισχυει απολυτα!!απο τη στιγμη που στα μακμπουκ προ το τσιπσετ ειναι ιντελ και ο επεξεργαστης διπλοπυρηνος ιντελ γιατι να μην τρεχουν σε αντιστοιχο ταουερ πσ? :?: :D

 

Οι επεξεργαστές των intelmac έχουν ψιλοδιαφορές σε σχέση με αυτούς των pc. Επίσης η μητρική είναι διαφορετική. Με το bootcamp μπορείς να τρέξεις windows σε mac αλλά όχι το αντίθετο (Osx σε pc).

 

Kαλά κορυφαία δεν είναι' date=' απλά είναι η ποιο User friendly για καινούργιους χρήστες linux... icon_biggrin.gif [/quote']

 

Μα δεν είπα ότι είναι η κορυφαία, αλλά μία από τις κορυφαίες :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για τα μακ εχω μια μικρη υπονοια οτι γινεται να τρεξουν απο εξωτερικο...και γι'αυτο που ειπες πριν οτι τρεχουν σε πσ δεν ισχυει απολυτα!!απο τη στιγμη που στα μακμπουκ προ το τσιπσετ ειναι ιντελ και ο επεξεργαστης διπλοπυρηνος ιντελ γιατι να μην τρεχουν σε αντιστοιχο ταουερ πσ? :?: :D

 

Οι επεξεργαστές των intelmac έχουν ψιλοδιαφορές σε σχέση με αυτούς των pc. Επίσης η μητρική είναι διαφορετική. Με το bootcamp μπορείς να τρέξεις windows σε mac αλλά όχι το αντίθετο (Osx σε pc).

 

Kαλά κορυφαία δεν είναι' date=' απλά είναι η ποιο User friendly για καινούργιους χρήστες linux... icon_biggrin.gif [/quote']

 

Μα δεν είπα ότι είναι η κορυφαία, αλλά μία από τις κορυφαίες :wink:

 

ξερω οτι μπορεις να τρεξεις παραθυρα σε μακ...το εχω δει πολλες φορες...το αντιθετο νομιζα οτι γινεται!!αφου δε γινεται δεν πειραζει...να μην το πψαξω περαιταιρω δηλαδη!!ουτως η αλλως φετος το καλοκαιρι θα αγορασω εναν μακμπουκ προ αν με το καλο περασω ηλεκτρολογων μηχανικων η/υ οποτε τα συζηταμε και τοτε περι μακ και windows!! :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάζεις παράθυρα σε μακ είναι σαν να βάζεις μοτέρ από σκαραβαίο σε πόρσε! Αν τα βάλεις ντουαλ μπουτ κατι γινεται......

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου