Προς το περιεχόμενο

MARSHALL MHZ40C HAZE προβλημα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συνήθως οι μαρσαλ δεν χαλάνε!

 

Μια χαρά χαλάνε... υπερθέρμανση σε παλιότερους DSL 401, μετασχηματιστές για τους 1974x και Class 5... για τους Haze συγκεκριμένα έχουν βουίξει τα ξένα φόρουμ, είτε με τα προβλήματα του συνονόματου, είτε με άλλα (πχ. http://www.marshallforum.com/marshall-amps/7014-haze-40-problem.html, http://www.tdpri.com/forum/amp-central-station/179878-marshall-haze-40-combo-2.html).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o haze ειναι πολυ ωραιος ενισχυτης αν ομως παιζει...οι περισσοτεροι εχουν προβληματα...μιλαω εκ πειρας

fender k agios o theos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ ως γενικά οι Marshall χαλάνε. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για τον Haze αλλά οι Marshall έχουν γίνει γνωστοί για την αξοπιστία τους, πως δεν αλλοιώνεται ο ήχος του με τα χρόνια και για την ιδιαίτερη χροιά στο γκάζι τους. Μιλώντας προσωπικά έχοντας έναν Mg  ο οποίος έχει πάει παντού, έχει χτυπηθεί κα γενικά του έχω πιει το αίμα μετά από 7 χρονια καθημερινής χρήσης χρειάστηκε λίγο σπρευ στα ποτενσιόμετρα, Και το ίδιο ισχύει και για τους Jcm. Δεν λέω πως είναι οι καλύτεροι ενισχυτές της αγοράς αλλά πως έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα αξιοπιστίας από άλλες εταιρίες. Εν τ'ελει δεν κάνουν θαύματα αλλά αυτό που κάνουν το κάνουν με ουσιαστικά μηδενικές απαιτήσεις. (για τρανζιστοράτους πάντα, γτ αν μπλέξει κανείς με λάμπες είναι άλλη ιστορία)

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintager, θα περίμενα να μιλούσαμε για λαμπάτους κι όχι πχ. για τον MG... Γενικά, καμία εταιρία δεν έχει κάνει συμβόλαιο με το Θεό πως ποτέ και κανένα κομμάτι δεν θα παρουσιάσει πρόβλημα. Η Marshall έβγαζε στο παρελθόν τα γνωστά workhorses που βλέπουμε σε σκηνές και στούντιο σε όλο τον κόσμο. Κι αυτοί βέβαια κάτι παρουσίαζαν, αλλά όχι τόσο συστηματικά. Από τη στιγμή όμως που και αυτοί, και άλλοι αναγκάστηκαν να ανταγωνιστούν στο εξευτελιστικά χαμηλό κόστος τις υπόλοιπες εταιρίες, αναγκάστηκαν να μεταφέρουν ένα πολύ μεγάλο τμήμα της παραγωγής τους overseas (Kίνα, Ινδία, Ινδονησία, Κορέα κλπ). Ορισμένες φορές το quality control τους είναι πολύ καλό, ορισμένες όμως έχει στην κυριολεξία ναυαγήσει... οπότε θα έλεγα πως δεν θα πρέπει να έχεις καμία γενική ιδέα στο μυαλό σου για τους Marshall (είτε κακή είτε καλή) όσον αφορά στην αξιοπιστία τους. Πρέπει να την εξετάζεις κατά περίπτωση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως και να έχεις δίκο sunday. Δεν είμαι και ντηλερ της μαρσαλ απλώς είναι μια ιδέα που έχω στο μυαλό μου μετά απο χρόνια χρήσης τέτοιών ενισχυτών. Αλλά γτ να μην συζητάμε για MG; Μόνο τα κορυφαία προιόντα κάθε εταιρειάς δικαιούνται ανάλυσης; Όπως και για καθε εγαλειο καλο είναι να λεγονται γνώμες και για τους MG. Πιστεύοντας πως είναι ενας μετριος ενσχυτής που δεν παιθαίνει τπτ, τουλάχιστον για 4 περιπτώσεις που ξέρω. 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση αν επιτρέπετε,

o Marshall τι διαφορά έιχε στην τιμή από thomann με Ελλάδα;

 

 

Καταλαβαίνεις οτι αν η διαφορά ήταν 50 ευρώ δεν θα είχες όλη αυτή την ταλαιπωρία ε;

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γτ να μην συζητάμε για MG;

 

Δεν σου θάβω τον MG, απλά oι σχεδιαστικές απαιτήσεις των λαμπάτων είναι τέτοιες που τους καθιστούν πολύ περισσότερο επιρρεπείς σε προβλήματα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά Sunday. Και βέβαια δεν έχω πρόβλημα κάποιος να θάψει τον Mg. Δεν ειναι και ο ενισχυτής των ονείρων μου. Και όταν αναφέρθηκα στους λαμπάτους ενοούσα ακριβώς αυτό. Δεν μιλήσα υποτιμητικά για τους λαμπάτους.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου