Προς το περιεχόμενο

Πάντρεμα 2 διαφορετικών κόσμων! Strat - Ibanez. Είναι εφικτό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί ακούς μόνο ξύλα.. Άλλη η strat και άλλη η Ibanez...

Eγώ πάλι νομίζω ότι δεν ακούς τίποτα...άλλο ο ήχος και άλλο η συμπεριφορά. Ήχο (κατ εμέ) παράγουν οι μαγνήτες και ο ενισχυτής...αλλά δεν αρχίζω (καλοκαιριάτικα) τέτοια κουβέντα, θέλει μπύρες και face to face ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπορεις να πας πχ warmoth και να τους πεις θελω μανικι με comp radius οτι σε βολευει απο 9'5 κλασσικο fender στα πρωτα ταστα και στα ψηλα να φθανει ως και να και τελειως flat.

Επισης μπορεις αναλογα και με το ποσο μεγαλα ειναι τα δαχτυλα σου να κανονισεις και ποσο παχος να εχει το μπρατσο αλλα και το σχημα του πχ το ασυμμετρικο του vhalen που υπαρχει ειναι αρκετα βολικο για ολα τα παιξιματα.(πολυ απο δω μεσα προτινουν το μπρατσο παχυ οσο το πευκο για vintagieς !)

Επισης μπορεις να βαλεις οτι ταστα σε βολευουν. εγω παιζω με dunlop 6000 που ειναι το πιο τεραστιο που υπαρχει ! Πανευκολο παιξιμο , αερινο , δεν ακουμπας σχεδον καθολου ταστιερα . Μπορεις επισης να κανεις scallop την ταστιερα.Μονο αμα εισαι εισαι bluesας ή τελειως ατεχνος δεν θα σου αρεσει. Απιστευτο αισθημα , κανει την καθε φραση ξεχωριστη γιατι μπορεις με το καθε δαχτυλο-οποιαδηποτε νοτα να κανεις vibrato και απειροελαχιστα bendings.

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να σε βοηθήσω, πάρε και μια φωτό και στείλ'τους.

 

Τους λες παλικάρια γουστάρω να βλέπω Ibanez εκεί που υπάρχουν τα κλειδιά.

Μου αρέσει το κελεμπέκι στο καπάκι (είμαι μερακλής), το υπόλοιπο το όργανο με μαόνι σώμα-μπράτσο.

Το μανίκι κλασσικό όχι μεταμοντέρνο.Τα τάστα 22 και από καλό ατσάλι. Μην ακούσω για 24 δεν μου πάνε.

Η χορδή θα περνά το ξύλο θρού. Δυο αι μαγνήται. Ένας κατά τη γέφυρα σα ζέβρα άγριος και με το σπλιτάρισμα θα ακούγεται γαζέλα. Για άλλα παιξίματα, εμπρός ρίχνουμε ένα χαμπακεράκι σε μέγεθος μονού.

 

Βάζεις και ένα διακοπτάκι να σου επιλέγει κατά το δοκούν.

 

Βουαλά τραλαλά λαλά.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Lespolmaniac.jpg.d694ca63477d1e1d56e8adbf3b30501f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας πχ warmoth και να τους πεις θελω μανικι με comp radius οτι σε βολευει απο 9'5 κλασσικο fender στα πρωτα ταστα και στα ψηλα να φθανει ως και να και τελειως flat...

 

To compound radius της Warmoth ειναι αποκλειστικα 10"-16", δεν αλλαζει http://www.warmoth.com/Guitar/Necks/Radius.aspx Η δευτερη σου επιλογη ειναι straight radius της επιλογης σου απο 9"-16". Η τριτη σου επιλογη ειναι ενα Total Vintage μπρατσο τα οποια ερχονται μονο με 7.5".

 

Καλες οι επιλογες αλλα στη πραξη αν κινηθεις καπου στη μεση δε καταλαβαινεις διαφορα. Οι κιθαρες μου ειναι ολες με straight radius (10.5", 11" & 12") και δε μπορω να καταλαβω διαφορες, τετοιες ωστε να μου φαινεται διαφορετικη η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η warmoth και η καθε warmoth φτιαχνει οτι της ζητησεις.Απλα οι αρχικες επιλογες ειναι αυτες που λες.Με την καταλληλη ανταποδωση παντα

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την τιμή να ομιλώ με τον δημιουργό μιας ανταγωνιστικής cigar box guitar!!! Bouzoukleri γνωστός και ως L.S.  ;D ;D ;D ;D

 

 

Τους λες παλικάρια γουστάρω να βλέπω Ibanez εκεί που υπάρχουν τα κλειδιά.

 

 

Μύθος το κόλλημα με Ibanez.... ;D ;D ;D Μάλλον Fenderάς απλά δεν θέλω να το παραδεχτώ. Και για να είμαι ειλικρινής μάλλον Τelecasterάς. Πάντως θεωρώ άδικο τον αφορισμό όλων των Ibanez από κάθε 'ψαγμένο' μουσικό!! Ότι πάει να γίνει από πολλούς και με τους DiMarzio....

 

 

Μου αρέσει το κελεμπέκι στο καπάκι (είμαι μερακλής), το υπόλοιπο το όργανο με μαόνι σώμα-μπράτσο.

 

 

Λοιπόν εδώ έχει ψωμί το θέμα... Το κελεμπέκι στο καπάκι όντως μου αρέσει πολύ....2 πολύ καλοί συνδιασμοί του κελεμπεκίου είναι με μαόνι και αν θες ελαφρώς πιο all around όργανο με basswood. Στο μπράτσο να είμαι ειλικρινής προτιμώ maple/rosewood παραδοσιακά πράγματα δηλαδή....

 

Μερακλής θεωρείται αυτός που του αρέσουν τα ουζάκια , τα χταποδάκια κλπ κλπ ....

Επ'αυτού δηλώνω αμετανόητα κολλημένος με λαχανοντολμάδες.....οπότε.... :P :P :P

 

 

 

Το μανίκι κλασσικό όχι μεταμοντέρνο.Τα τάστα 22 και από καλό ατσάλι. Μην ακούσω για 24 δεν μου πάνε.

 

 

Εδώ L.S. χάνεις το topic... Όλη η κουβέντα αναφέρεται τελικά σε ένα πάντρεμα κλασσικού με μεταμοντέρνο μπράτσο... Μάλλον μεταμοντέρνο μπράτσο με κλασσικό ήχο, γιατί ως γνωστόν το μπράτσο παίζει και αυτό τον ρόλο του στον ήχο... Στα 22 τάστα θα συμφωνήσω, τα προτιμώ και εγώ...

 

 

Η χορδή θα περνά το ξύλο θρού.

 

 

είναι γεγονός ότι τα string through όργανα μου αρέσουν πολύ!!!! Ομως ξέρεις το κολλημά μου με τις pro edge γέφυρες....Οπότε έχουμε χάσμα αγεφύρωτο....

 

 

 

Δυο αι μαγνήται. Ένας κατά τη γέφυρα σα ζέβρα άγριος και με το σπλιτάρισμα θα ακούγεται γαζέλα. Για άλλα παιξίματα, εμπρός ρίχνουμε ένα χαμπακεράκι σε μέγεθος μονού.

 

Βάζεις και ένα διακοπτάκι να σου επιλέγει κατά το δοκούν.

 

Στους 2 μαγνήτες πας καλά... Στη γέφυρα humbucker (με σπλιτάρισμα υποχρεωτικά...)

και για neck χαμπακεράκι σε μέγεθος είτε χαμπακερακίου είτε μονού...(με σπλιτάρισμα υποχρεωτικά επίσης...). Στο διακοπτάκι θα σου κάνω το χατίρι οκ....

 

Αθεόφοβο πλάσμα, από πότε όμως η ζέβρα θεωρείται άγριο ζώο? Σαν να μου λές για σμήνος αγρίων δρυοκολαπτών ή κοπάδι από αιμοβόρες μαρίδες ή για εξαιρετικά άγρια και θανατηφόρα χλωρίδα από επικίνδυνες καυκαλήθρες....

 

 

Για να σοβαρευτούμε και λίγο, κύριε L.S. νομίζω ότι ο Marathon σου έχει ξεφύγει αρκετά ως κατασκευαστής.. Η Tele που ανέβασε ήταν πανέμορφη και με βάζει σε σκέψεις μελλοντικά για εικαστικές παρεμβάσεις... Αλήθεια Marathon, θα ήθελα να το ακούσω το όργανο κάποια στιγμή! Δεν θα ήταν κακή ιδέα, όπως είπες μπυρίτσα και κιθαροκουβέντα... για να δούμε....

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις καλυτερες που εχω ακουστα (αλλα χωρις να την εχω παιξει) ως παντρεμα σε δυναμικες και παιξιμο θα πρεπει παντως να ειναι η Ibanez του Andy Timmons. Ειναι μια απο τις κιθαρες που πραγματικα ειμαι περιεργος να δοκιμαζα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^Και ο ήχος που βγάζει από κάτι amp demo που έχει κάνει με αυτήν τη κιθάρα είναι απίστευτος.

Το tremolo της μόνο με χαλάει…

 

Ωραίο πάντρεμα έχει γίνει και στις Fender του Kotzen.

Πολύ καλή κιθάρα (είχα την tele του) από όλες τις απόψεις και με μπράτσο σα ρόπαλο του baseball.

Και δω με χάλασε το bridge…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου