Προς το περιεχόμενο

Πάντρεμα 2 διαφορετικών κόσμων! Strat - Ibanez. Είναι εφικτό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μarathon σε έχασα... :P :P :P Για λέγε...

Ti να πω? Όταν ξέρεις τι μπράτσο θέλεις, τι ήχο θέλεις, τι χρώμα θέλεις, και δεν βρίσκεις μια στο εμπόριο...τη φτιάχνεις!.

Έτσι κι αλλιώς (υποτίθεται) ότι όταν φτάνεις σε αυτό το επίπεδο, είσαι έτοιμος να πληρώσεις και κάτι παραπάνω (άσε που θα σου κοστίσει λιγότερο από το να την εύρισκες έτοιμη...αυτό λέει η εμπειρία μου από τις partcaster Strat-Tele)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να πω? Όταν ξέρεις τι μπράτσο θέλεις, τι ήχο θέλεις, τι χρώμα θέλεις, και δεν βρίσκεις μια στο εμπόριο...τη φτιάχνεις!.

Έτσι κι αλλιώς (υποτίθεται) ότι όταν φτάνεις σε αυτό το επίπεδο, είσαι έτοιμος να πληρώσεις και κάτι παραπάνω (άσε που θα σου κοστίσει λιγότερο από το να την εύρισκες έτοιμη...αυτό λέει η εμπειρία μου από τις partcaster Strat-Tele)

 

Μπά, κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά το θέμα είναι το πώς θα "παντρευτούν" τα μανίκια, όχι πως να γίνει π.χ. μια strat με ibanez μανίκι. Νομίζω...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπά, κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά το θέμα είναι το πώς θα "παντρευτούν" τα μανίκια, όχι πως να γίνει π.χ. μια strat με ibanez μανίκι. Νομίζω...  :-X

Γι αυτό υπάρχουν οι μάστορες (εντός και εκτός). Αυτή την εποχή μιλάω με 2 luthiers (για ξύλινο σώμα) από Ισπανία και Αμερική και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρωτότυπο από κεραμικές ρητίνες (γι αυτό ήθελα το 3d). Λές να κολλήσω στο μπράτσο? Τους λές απλά "μάστορα, στο σώμα που θα φτιάξεις, Βάλε ένα τέτοιο μανίκι"

Επαναλαμβάνω

Έτσι κι αλλιώς (υποτίθεται) ότι όταν φτάνεις σε αυτό το επίπεδο, είσαι έτοιμος να πληρώσεις και κάτι παραπάνω (άσε που θα σου κοστίσει λιγότερο από το να την εύρισκες έτοιμη...αυτό λέει η εμπειρία μου από τις partcaster Strat-Tele)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό υπάρχουν οι μάστορες (εντός και εκτός). Αυτή την εποχή μιλάω με 2 luthiers (για ξύλινο σώμα) από Ισπανία και Αμερική και προσπαθώ να φτιάξω ένα πρωτότυπο από κεραμικές ρητίνες (γι αυτό ήθελα το 3d). Λές να κολλήσω στο μπράτσο? Τους λές απλά "μάστορα, στο σώμα που θα φτιάξεις, Βάλε ένα τέτοιο μανίκι"

Επαναλαμβάνω

 

Μα ακόμα και σε μια εντελώς custom δουλειά δεν είναι δύσκολο να συνδυάσεις αυτά τα δύο? Ακόμα και τα compound radius μανίκια, που υπάρχουν γι'αυτό το λόγο ακριβώς, πάλι (προσωπικά) δεν βρήκα πως κάνουν δουλειά. Μου φαίνεται δύσκολο να έχεις και τις δύο "μεριές" ευχαριστημένες, μια που και lead και rhythm να παίζεις θέλεις ένα συγκεκριμένο "καλούπι" σε όλο το μανίκι και την ταστιέρα. Σε μια κιθάρα καθαρά για ρυθμικά παιξίματα θα ήθελα ένα γεμάτο μανίκι και μικρότερο radius, σε μια καθαρά lead-oriented κιθάρα το ακριβώς αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα είναι ακριβώς το ότι αν φτιάξεις κιθάρα με λεπτότερο μανίκι για να παίζεις κάποια πράγματα πιο εύκολα, τότε μάλλον θα θυσιάσεις τον παραδοσιακό όμορφο Strat - Tele ήχο... Τουλάχιστον μέχρι τώρα αυτό έχω δει! Οι Ibanez Prestige, οι Parker, οι Peavey HP classic USA, οι MusicMan Petrucci κλπ κλπ για να αναφέρω μερικά όργανα που θεωρητικά θεωρούνται shred και ευκολόπαιχτα, απέχουν από τον ήχο μιας Strat με τα γνωστά γνωρίσματα (είπαμε αττάκα, δυναμικές κλπ....) Μήπως η ελπίδα είναι οι Suhr όντως γιατί τουλάχιστον αυτο profile καλλιεργεί η ίδια η εταιρεία... Strat ήχο σε shred όργανα...ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων... :P :P :P :P :P

 

Και όπως αναφέρθηκε, δεν νομίζω και εγώ ότι ένα μανίκι με compound radious είναι που σώζει την κατάσταση. Η Govan η signature για παράδειγμα έχει 10 16 compound radious! Στην πραγματικότητα δε, άλλο radious ταστιέρας και άλλο πάχος ταστιέρας μην μπερδευόμαστε, επειδή τα λεπτά μπράτσα συνήθως έχουν μεγάλο radious....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή η Tele μου δεν είναι ένα παράδειγμα πολλαπλών κόσμων?

gig023.jpeg

 

Μούρη (ας πούμε) Tele, sustain Gibson, ήχος ηλεκτρακουστικής (έπαιξα πρόσφατα με μια original Godin και της ρίχνω στα αυτιά!!!), ηλεκτρικός ήχος...ούτε Fender, ούτε Gibson!!!

 

Τώρα για τα μανίκια...όλα είναι στο μυαλό και θα μου επιτρέψετε να πώ ότι μόνο όταν έχεις πολές κιθάρες μπορείς να συγκρίνεις και να κρίνεις. Κάποιο σε βολεύει πιο πολύ από τα άλλα. Ή παίζεις με όλα (γιατί και εγώ είμαι της άποψης ότι προσαρμόζεσαι αυτόματα) ή έχεις κάνει της επιλογή σου ή ξέρεις να παίζεις!!! Γιατί δηλαδή ο Beck βγάζει όλη τη συναυλία με μία μόνο κιθάρα και παίζει από όλα και έχει και 200 ήχους?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ibanez Prestige, οι Parker, οι Peavey HP classic USA, οι MusicMan Petrucci κλπ κλπ για να αναφέρω μερικά όργανα που θεωρητικά θεωρούνται shred και ευκολόπαιχτα, απέχουν από τον ήχο μιας Strat με τα γνωστά γνωρίσματα

Πάρε μια τέτοια και βάλε της επάνω μαγνήτες Custom Shop 54....και τα λέμε

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ξέρω Marathon τους  Custom shop του '54. Φαντάζομαι ότι θα είναι low output σωστά? Πάντως με τους Shur που είναι πολύ μουσικοί μαγνήτες και ακόμα και ο bridge (DSH+) είναι πιο ήπιος από τον DSH, τον Aldridge και τον SSH, δεν σώζεται η κατάσταση στην Ibanez! Μόνο αν τον splitάρω (ευτυχώς έβαλα push/pull στο tone) και παίξει ως μονοπήνιος πάει κάπως να αποκτήσει δυναμικές! Πάντως την σύγκριση την κάνεις και χωρίς ενισχυτή. Εκεί ακούς μόνο ξύλα.. Άλλη η strat και άλλη η Ibanez...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Πάντως το θέμα δεν είναι οι μαγνήτες ας μην εστιάσουμε εκεί! Είναι τα διαφορετικά όργανα, το ποιό τελικά θα επιλέξουμε, το άν υπάρχει όργανο που συνδιάζει ευκολία με ήχο, το αν πρέπει στην τελική να διαλέξουμε μόνο ένα όργανο ή είναι προτιμότερο να παίζουμε με πολλά και διαφορετικά όργανα...

 

νομιζω πως ειμαστε καταραμενοι..να καταληξουμε με πολλα οργανα!!! ;D ;D ;D

 

παντως εγω οταν πηρα τη suhr..τη δοκιμασα unpluged. ;)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου