Προς το περιεχόμενο

Boss looper RC-2 ή RC-20 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

είχα το RC20 και το RC2. Πιο πρακτικό το 20 με επιπλεόν feature το reverse, αλλα θόλωνε πολύ περισσότερο το ηχογραφημενο σημα στην αναπαραγωγή σε σχεση με το 2.

Αν διαλεγα καποιο απο αυτα τωρα, θα επαιρνα το RC2.

Το XL δεν το εχω  δοκιμασει.

 

exarhos

Τα Rc-2 k Rc-20xl ειναι ακριβως ιδιες μηχανες. Σχεδιαστηκαν νομιζω και μαζι. χρονικα. Ειναι μια γενια μετα το απλο 20.

Εξου και τα ιδια spects σε χρονο εγγραφης οι εντεκα μνημες κτλ.

Διαφορα τιμης που εξισοροπειται σχεδον αν χρειαζεσαι switch για t. tempo.

 

τελικα το RC-2 ειναι ίδια μηχανη με το 20xl?

μηπως ηθελες να γραψεις πως το rc20 ειναι ιδια μηχανη με re20xl?

όντως το RC-20 θολώνει το ηχογραφημενο σημα περισσοτερο απο το RC2?

φιλε Blue το reverse του ειναι ικανοποιητικο???

γιατι αν ξαναδιαλεγες θα προτιμουσες το RC-20?

 

παιδια το rc-50 δεν με ενδιαφερει αφου δεν σκοπευω αμεσα να βγω live με looper και τα λεφτα ειναι πολλά

 

το looper το χρειαζομαι, οκ εκτος απο ψυχαγωγια, για μελετη και practise.

Δηλαδή δεν νομιζω να χρειαστω διαρκεια ηχογραφησης μεγαλυτερη πχ απο ενα 12μετρο. Βεβαια θα μου πεις..τρωγωντας ανοιγει η όρεξη.

 

Ειδα στο νετ Kai to memory man το οποιο μου φανηκε περιπτωση αλλα εχει recording νομιζω μόνο 30 secs νομιζω.

 

Στο RC-20  μπορείς να ηχογραφεις loops drums απο pc ?

Το rc 20 εχει tap tempo ενω το rc-2 οχι???

 

Eυχαριστω

 

υγ : φιλε exarxe το dd-2 σου ακομα γραφει ιστορια, καηκε απο λαθος M/S καποια στιγμη, το ανοιξα του αλλαξα μια διοδο και ενα τρανζιστορ(κόστος 1 ευρω) ..και παλι μαχημο!!!

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στον τιτλο του ποστ σου εγραψες για τα RC20 και RC2. Από αυτά θα διάλεγα το RC2 γιατί έχει καλύτερο ήχο, ακόμη και αν μου έλειπε το reverse που ναι, ειναι πολύ καλό (δεν θα μπορουσε να ειναι κακό, απλά αναπαράγει ανάποδα μια ηχογραφημένη φραση).To rc20 είναι το 1ο πεταλι της boss που λειτουργεί αποκλειστικά σαν looper, οποτε η τεχνολογια του ειναι παλιοτερη απο τα υπολοιπα και εξηγειται ετσι η αποψη που εχω για τη θολούρα του.

 

Μιλησα μονο για αυτα τα δυο, επειδη τα ειχα.

Από όσο γνωρίζω το 20XL εχει οντως την ιδια μηχανή με το RC2, οποτε η διαφορά τους ειναι η υπαρξη του reverse στο 20 και ο 2ος ποδοδιακοπτης, ο οποιος προσφερει περισσοτερες ευκολίες στο live παιξιμο . Τα features που προσφερει ο 2ος ποδοδιακοπτης στο rc20xl μπορουν να εφαρμοσθούν στο rc2 με την προσθηκη ενος εξωτερικου switch, οποτε τελικα η διαφορα τους ειναι η υπαρξη του reverse και ο χώρος που πιανουν στο pedalboard.

 

Mεταξύ του rc20xl και του rc2, θα διαλεγα το 20xl :D.

 

 

Στο RC-20  μπορείς να ηχογραφεις loops drums απο pc ?

Το rc 20 εχει tap tempo ενω το rc-2 οχι???

 

 

ναι.

Οχι, εχουν και τα δύο tap tempo, απλα στο rc2 το κανεις με κουμπί με το χέρι εκτός αν προσθέσεις ενα εξωτερικό footswitch, οποτε η λειτουργια tap tempo (αλλα και ο γενικος χειρισμος) ειναι ιδιος στα 2 πεταλία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο-offtopic:

Πριν αγοράσεις κάποιο looper, διάβασε καλού κακού κι αυτό το θέμα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=5023.0

 

ΥΓ: Έχω το RC20 και το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για μελέτη και για να δουλέψω δικά μου θέματα. Ποτέ με μπάντα.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οκ παιδια. ευχαριστω για την βοηθεια

αυριο θα πάω ψαξω Αθηνα να τα ακουσω και θα σας πω τελικα τι θα επιλέξω

 

Βρηκα στο δικτυο κριτικές για το rc-20 xl , εκ το οποίων μερικες λενε πώς δεν ανταποκρίνετε σωστα αν ηχογραφήσεις loopa με κάποιο overdive ή distortion.

Καπως ετσι δηλαδη

 

<<the sound is perfect only when you are playing in a clean tone. When you switch to overdrive tone the situation gets a little messy.>>

 

ισχύει?

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η σειρά που βγήκαν.

1. RC-20 περίπου Απρίλιος 2001

2. RC-20XL περίπου Σεπτέμβριος 2004

3. RC-50 περίπου Απρίλιος 2006

4. RC-2 περίπου Σεπτέμβριος 2006

 

υ.γ. μήπως κάνω λάθος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε όλους

Λοιπον μετα απο 5 ημερες συμβιωσης με το RC-20xl μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για την χρηση που το θέλω(σπιτι, διαβασμα και κάψιμο)

 

η δυνατότητα undo στη τελευταια λουπα πάρα πολυ χρησιμη.

Οσο αφορα τον ήχο, αν παιζεις με Nobypαss πετάλια στον ηχο σου, και με αυτο εισαι μια χαρά.

Αν οχι τοτε πρέπει να μπει πάνω σε Switcher για να το βαζεις οποτε θες στην αλυσιδα σου

Πχ οκ σε τρανζιστορ ενισχυτη δεν μου εκανε διαφορα μεγαλη, στοn projunior Ομως,,τον μαζευει τον ήχο

 

επισης με πεταλια πριν απο αυτο δουλευει μια χαρα.

Πολυ καλο επισης το οτι μπορει να σταματας τη lοοp σου με fade out ωστε να συνεχισεις κατευθειαν στην επομενη :)

ωραιο στοιχειο επίσης είναι το quantize Που κανει μονο του <διαβαζοντας> τον χρονο που παιζεις

 

στα μειονεκτηματα..δεν μου αρεσει η ποιοτητα του ηχογραφημενου σηματος.

Φτωχο σε σχεση με το πρωτότυπο ,αλλα οκ, για practice ειναι μια χαρα.

Δεν γουσταρω που για να το σβησω-ανοιξω πρεπει να τρεχω στη μπριζα αφου διακοπτη δεν εχει ???

 

Επίσης αυτες οι ετοιμες λουπες που εχει ρε παιδια. Αν κανεις το λαθος και γυρισεις ποτενσιομετρο και ξεκινησει καποια απο αυτές..πως απενεργοποιούνται,,?

πρεπει να βγαλεις τροφοδοσια?

 

συμπέρασμα? Για σπιτι ειναι μαχημο εργαλειο και σε super τιμη <215ε>

αν γραψω τιποτα της προκοπης θα ανεβασω videaki

αληθεια πως γινετε να ανεβασεις video αλλα ο ήχος του να ειναι αυτο που γραφει η καρτα ηχου μου και οχι αυτο που γραφει η camera??

 

να το το ατιμο :D :D

Ακομα δεν το εχω βαλει σε switcher αλλα θα το βάλω

asasasasasasasa.jpg

 

[img=http:

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλόπαιχτο κι απο μένα :)

 

Στα ιδια ακριβως συμπερασματα ειχα καταλήξει κι εγώ και μάλιστα ειχα απελπιστει απο το γεγονος οτι δεν υπαρχει καποιο looper (τουλαχιστον σε προσιτη τιμη) που να μην χρειαζεται switcher. Eντελως τυχαια προέκυψε η αγορα της line6 M13, η οποια εχει το καλυτερο looper που εχει περασει απο τα χερια μου, αλλα και παλι ειναι μολις 28" και δεν εχει δυνατοτητα αποθηκευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου