Προς το περιεχόμενο

Gibson VOS factory tour


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο ειναι να προσεχουμε τι λεμε,ή τουλαχιστον να γνωριζουμε για ΤΙ ακριβως μιλαμε.

 

Παρα πολλες δουλειες στις VOS γινονται "χειροποιητα" (οπως αλλωστε γινονται και στις φθηνοτερες κινεζικες κιθαρες):ενωμα μπρατσου σωματος,βαψιματα,τοποθετηση ηλεκτρικων κτλ ,απλα θα ηταν τουλαχιστον ΗΛΙΘΙΟ για μια εταιρεια οπως η Gibson να επιμενει να κανει "χειροποιητα" εργασιες που ενας cnc router κανει 1000 φορες καλυτερα απο το χερι (κοψιμο σωματος,η μπρατσου π.χ).

 

Βλεπω οτι χρησιμοποιει και Plek στο σετ απ των VOS,δεν βλεπω που ειναι το κακο,μια και το Plek κανει καλυτερο set up & fret dressing απο οποιονδηποτε "μαστορα" ;D ;D

 

Η εννοια "χειροποιητο" ειναι απλα ΑΣΤΕΙΟ να χρησιμοποιειται ως ΣΥΝΩΝΥΜΟ του "καλυτερο" ;)

 

Και για να τελειωνουμε,η σειρα VOS απευθυνεται σε ανθρωπους που ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ  θελουν να αποκτησουν ΣΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ* μια GIBSON (ναι ΜΟΝΟ Gibson)  φτιαγμενη με τον ιδιο τροπο ,τα ιδια υλικα και την ιδια φιλοσοφια με τις ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΕΣ Vintage Gibson της περιοδου αυτης.

 

 

 

Οι υπολοιποι ας προσπερασουν......

 

Προσωπικα ,αν και δεν ειμαι Gibson fan,ΟΛΕΣ οι VOS που εχω παιξει με αφησαν ΑΝΑΥΔΟ με τον ηχο τους,την ποιοτητα κατασκευης και το vibe τους.

 

 

*Οταν μια Original LP Sunburst του 59 αυτη τη στιγμη κανει περιπου 1 εκ. δολλαρια τοτε τα $3000 της VOS ειναι απλα ανεκδοτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η φωνή του εκφωνητή περισσότερο σε Jack Daniels ουίσκυ παραπέμπει...Ενισχύει την cool αντιμετώπιση, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

 

Πάντως επί της ουσίας ζαχαρώνω καμια VOS (παλαιό παιδικό αποθημένο)  ;)

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά παρόλο που τυχαίνει να είμαι Tele-Fun ζαχαρώνω μια Gibson SG!!  :D :D Θα την αγοράσω αργότερα αλλα μου τρέχουν τα σάλια απο τώρα!!  ;D ;D ;D ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η φωνή του εκφωνητή περισσότερο σε Jack Daniels ουίσκυ παραπέμπει...Ενισχύει την cool αντιμετώπιση, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες.

 

Πάντως επί της ουσίας ζαχαρώνω καμια VOS (παλαιό παιδικό αποθημένο)  ;)

 

Κι εγω!! Σκεφτομαι για μια '59 Anniversary:

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/50th-Anniversary-1959-Les-Paul-Standard.aspx

 

A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω!!!!!

Τι ωραιο βιντεο

 

Γτ μας το κανετε αυτο ρε παιδια...Μας αποπροσανατολιζεται!!

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλοι,

Ορμώμενος και από το παρόν topic, πήγα την περασμένη εβδομάδα δις σε γνωστό κατάστημα των Εξαρχείων και δοκίμασα τρεις LP: την VOS '59, την VOS '58 και μία custom (μικρότερης αξίας από την '59).

 

Η ηχητική διαφορά μεταξύ των τριών ήταν πολύ μεγάλη. Ακόμη και στα δικά μου -μη ιδιαίτερα εξασκημένα- αυτιά η κάθε μία από τις ανωτέρω κιθάρες είχε τον δικό της ξεχωριστό ήχο, σε σημείο που -ακόμα κι αν υποτεθεί ότι κάποιος δεν είχε θέμα χρημάτων- θα ήταν δύσκολη η επιλογή ενός και μόνο οργάνου.

 

Αυτό βέβαια δικαιολογεί πλήρως αυτό που πολλές φορές έχει ακουστεί στο forum, δηλαδή ότι πρέπει να παίζουμε και να ακούμε την συγκεκριμένη κιθάρα που πρόκειται (ή θέλουμε) να αγοράσουμε και να μην μένουμε μόνο σε specifications και θεωρητικές αναλύσεις. 

 

Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι, περιέργως, και παρά την τιμή των οργάνων που δοκίμασα, οι υπεύθυνοι του καταστήματος με άφησαν να παίξω για αρκετή ώρα τις κιθάρες και κανείς δεν μου είπε τίποτα, αλλά πολύ φιλικά συζητήσαμε περί οργάνων και μουσικής. Η αντιμετώπισή τους ήταν πολύ φιλική και επαγγελματική. Οφείλω να τους ευχαριστήσω και να το επισημάνω και προς εσάς.

 

Παρ'όλα αυτά, το κόστος αποκτήσεως των συγκεκριμένων οργάνων είναι μάλλον απαγορευτικό, ιδιαίτερα εάν δεν είναι κανείς επαγγελματίας μουσικός (όπως εγώ).

 

Καλές δοκιμές σε όλους.... 

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου