Προς το περιεχόμενο

Διαφορες στους media players?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε θελω να το παιξω οτι εχω μαγικα αυτια , αλλα παντα πιστευα οτι ακουω μεγαλες διαφορες αναμεσα στους players (winamp , media player κλπ) (eq flat)

 

πιστευετε κι εσει κατι τετοιο?

πχ δε μου αρεσει (καθολου μα καθολου) να ακουω απο το winamp ενω μου αρεσει απο τον windows media player, παρολο που απο αποψη εργονομιας και φιλικοτητας μου αρεσει ο winamp.

 

δε μπορω να βρω μια τεχνικη εξηγηση που να δικαιολογει κατι τετοιο.

μηπως ειναι η ιδεα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που δε θα απαντήσω στην κύρια ερώτησή σου, αλλά χάνεις που δε χρησιμοποιείς το eq του winamp.

 

Κατά τα άλλα παίζουν κι άλλα πράματα ρόλο, όπως ηχεία, κάρτα, drivers κλπ...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πειραζει που δεν απαντας γιατι πιθανον η παρατηρηση μου να ειναι ανυποστατη. πηρα απλως το θαρρος να πω κατι για το οποιο ουτε εγω ειμαι τελειως σιγουρος (το οποιο ομως ηταν αρκετο για να καταδικασει το winamπ xe xe...)

το eq του winamp δεν ειπα οτι δε το χρησιμοποιω . εννοουσα οτι τις διαφορες τις καταλαβαινω (ή ετσι μου φαινεται) και με eq flat.παντα εχω το eq ανοιχτο . το χρησιμοποιω παντα αφου ακουω συχνα απο δαφορετικα ηχεια (μονιτορς , ηχειακια υπολογοστη , ακουστικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά το winamp.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τη λογική του Windows Media player. Πως κατάφεραν να κάνουν μια απλή χρήση τόσο περίπλοκη... αναρωτιέμαι.

Ακούγοντας και συγκρίνοντας το ίδιο reference υλικό και από τους 4 players (+ Realplayer & Media player classic) από Genelec 1030 δεν άκουσα ποτέ καμμία αισθητή διαφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά το winamp.

Δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τη λογική του Windows Media player. Πως κατάφεραν να κάνουν μια απλή χρήση τόσο περίπλοκη... αναρωτιέμαι.

Ακούγοντας και συγκρίνοντας το ίδιο reference υλικό και από τους 4 players (+ Realplayer & Media player classic) από Genelec 1030 δεν άκουσα ποτέ καμμία αισθητή διαφορά.

 

+1 from me. Winamp rulz. Και έχει και κάτι ωραία plugins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι στο debian/linux συστημα μου χρησιμοποιω το xmms που ειναι winamp κλωνος, και τον amarok(με μια εξαιρετικη sql βαση δεδομενων,οταν εισαι on line σου βρισκει στιχους, κλπ κλπ).

 

ομολογω παντως οτι δεν βρισκω καμια διαφορα στον ηχο, αν και για να καταλαβεις διαφορα θες και τα καταλληλα ηχεια.τα creative 5.1 που εχω τα θεωρω τα πιο απαραδεκτα ηχεια για μουσικη. απ οτι φαινεται ομως συμφωνω με τον yameth που σιγουρα ακουει σε καλυτερα ηχεια.... :wink:

 

γενικα παντως, εχοντας μαθει απο παιδι να ακουω μουσικη σε ενα σπιτι με πατερα φανατικο του hi-end(οχι δεν ειμαι ψωνιο...), του καλου βινυλιου κλπ κλπ, βρισκω το mp3 επιεικως απαραδεκτο στ' αυτια μου, ιδιαιτερα οταν ακουω audio cd απο mp3's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο xmms είναι πολύ καλός player σίγουρα, επίσης και το winamp. Το φοβερό με αυτά τα δύο είναι τα άπειρα plugins τα οποία κυκλοφορούν που μπορείς ουσιαστικά να τα φτιάξεις όπως θέλεις, καθώς και η απλότητά τους.

Θα συμφωνήσω για τον wmp ότι είναι εξαιρετικά δύσχρηστος (χωρίς λόγο) και εδώ να πω ότι υπάρχει plugin του winamp που δίνει το interface του WinMediaPlayer (ποιός καμμένος το έφτιαξε δεν έχω ιδέα) 8O

Να προσθέσω επίσης ότι πολύ καλό πρόγραμμα για διαχείριση μουσικής βιβλιοθήκης είναι το MusicmatchJukebox (πολλές δυνατότητες) και ένας άλλος καλός all-around player είναι το JetAudio.

 

mechmg93, αυτό που λες γαι τους στίχους στο Musicmatch υπάρχει, όπως υπάρχει και κατάλληλο plugin για το winamp (φαντάζομαι μάλλον και για το xmms 8) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίξει κανείς τα ίδια αρχεία σε διαφορετικούς media players, ακούει τα ίδια πράγματα - προσοχή όμως: η λέξη-κλειδί είναι "τα ίδια αρχεία". Αυτό που κάνουν αρκετοί είναι ότι ριπάρουν ένα cd από το winamp (σε mp3) και το ακούνε από το winamp. Αν όμως ριπάρουν από το windows media player σε mp3, τότε τα αποτελέσματα είναι χειρότερα, καθώς δεν χρησιμοποιείται ο ίδιος αλγόριθμος για το encoding.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ linux για το ripping των cd μου τις πιο πολλές φορές, και όταν θέλω mp3 (δηλαδή ποτέ πλέον) τότε χρησιμοποιώ τον lame encoder. Σε περιβάλλον windows, η πρώτη επιλογή μου θα ήταν να ριπάρω με real audio σε realaudio lossless format, αλλά αυτό στοιχίζει χρήματα. Αν δεν θέλω να δώσω χρήματα, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν το i-tunes και το apple lossless format.

 

Εννοείται ίσως, ότι τα windows formats (wma) τα παίζει καλύτερα ο windows media player, όπως επίσης ότι το real audio format κανείς δεν το παίζει καλύτερα από το real audio.

 

Η γνώμη μου για το mp3 είναι ότι είναι μία λακαμία και μισή. Ο μόνος λόγος που οι άνθρωποι ασχολούνται με δαύτο είναι επειδή υπάρχουν πολλά κλεψιμέϊκα mp3 στο internet, αλλά πραγματικά ρε παιδιά αυτό το πράγμα δεν ακούγεται ούτε καν από τα μεγάφωνα του αυτοκινήτου. Οπότε τι να συζητάμε τώρα για το ποιος player τα παίζει καλύτερα... όλοι χάλια το παίζουν διότι χάλια είναι από τη μάνα του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κάποιος πια ειναι η διαφορά μεταξύ του apple lossles format και του AAC encoder και ποιο ειναι καλυτερο?

Το δικό μου itunes εγκαταστάθηκε με default το AAC encoder, ενω έχει σαν επιλογή το apple lossless format ή AIFF, WAV MP3 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου