Προς το περιεχόμενο

Διαφορες στους media players?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Wow! αν σε ενδιαφέρει να rip-άρεις από Windows (που δε βρίσκω κάποιο λόγο για να συμβαίνει αυτό, το αντίθετο μάλλον...) δοκίμασε το CD-ex το οποίο έχει σαν default αλγόριθμο τον LAME, ωστόσο μπορείς να επιλέξεις και άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πρότεινα το grip αυτό χρησιμοποιώ άλλωστε, αλλά δεν τρέχει σε windows. Οπότε για όσους επιμένουν windowικά... EAC. Κορυφαίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κάποιος πια ειναι η διαφορά μεταξύ του apple lossles format και του AAC encoder και ποιο ειναι καλυτερο?
Το AAC δεν είναι lossless. Είναι βέβαια καλύτερο από το mp3, αυτό να λέγεται.

 

Επί τη ευκαιρία, να πω ότι το i-Tunes είναι μακράν ο καλύτερος media player (όσον αφορά την χρηστικότητα του περιβάλλοντος εργασίας και το λακωνικό υπέροχο interface του) που τρέχει στα Windows.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αππο περιεργεια δοκιμασα να ριπαρω στο linux box μου, με το προγραμμα ripperx και το lame. για ενα μεσης διαρκειας cd,μου πηρε 15 λεπτα για encoding sta 128. δεν ειναι πολυς ο χρονος, σε σχεση με την αντιστοιχη διαδικασια στα windows??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και εγώ έχω προσέξει ότι κάνει περισσότερο χρόνο. Ο λόγος είναι μάλλον το ότι μερικές φορές υπάρχει πρόβλημα στη σωστή (βλ. γρήγορη) υποστήριξη του ultra-dma στα cd. Αυτό με τη σειρά του εξαρτάται από την διανομή που χρησιμοποιεί κανείς, καθώς και από την έκδοση του kernel που τρέχει εκείνη την ώρα. Σε ένα φορητό της Acer ήταν αδύνατο να ενεργοποιήσω το ultra-dma, ενώ σε άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένας καλός "διαγνωστικός" έλεγχος είναι να δεις αν μπορείς να παρακολουθήσεις dvd από το συγκεκριμένο σύστημα. Αν υπάρχει πρόβλημα με το ultra-dma, τότε δεν θα μπορείς να δεις ουτε dvd.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' και εγώ έχω προσέξει ότι κάνει περισσότερο χρόνο. Ο λόγος είναι μάλλον το ότι μερικές φορές υπάρχει πρόβλημα στη σωστή (βλ. γρήγορη) υποστήριξη του ultra-dma στα cd. Αυτό με τη σειρά του εξαρτάται από την διανομή που χρησιμοποιεί κανείς, καθώς και από την έκδοση του kernel που τρέχει εκείνη την ώρα. Σε ένα φορητό της Acer ήταν αδύνατο να ενεργοποιήσω το ultra-dma, ενώ σε άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα. Ένας καλός "διαγνωστικός" έλεγχος είναι να δεις αν μπορείς να παρακολουθήσεις dvd από το συγκεκριμένο σύστημα. Αν υπάρχει πρόβλημα με το ultra-dma, τότε δεν θα μπορείς να δεις ουτε dvd.[/quote']

 

ή ακόμα ποιο απλός να χρησιμοποιήσεις την hdparam για να δεις τα properties του drive (και να τα setάρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου