Προς το περιεχόμενο

Strat ή εξοπλισμός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Στο πρόσφατο παρελθόν είχα ζητήσει τη βοήθειά σας σχετικά με την αγορά εξοπλισμού για "home studio" (που λέει ο λόγος). 

 

Ανέβασα το μπάτζετ στα 800 ευρώ, έψαξα και είμαι ένα κλικ πριν την αγορά (universal audiovolt 2 κάρτα ήχου, IK Loud Micro ηχεία [δεν έχω πολύ χώρο], Rode NT1 μικρόφωνο, καλώδια κλπ).

Πριν 10 μέρες όμως κατέβηκα στη Θεσσαλονίκη για μια δουλειά και ξέκλεψα χρόνο για να επισκεφτώ τον Νάκα στη περιοχή Χαριλάου. Έκατσα μια ώρα εκεί και δοκίμασα διάφορες κιθάρες (βασικά για ακουστικές πήγα, αλλά είδα κάποιες πανέμορφες fender stratocaster και telecaster).

 

Εγώ είμαι κάτοχος μιας Gibson Les Paul με P90's. Ευκολόπαιχτη κιθάρα και ωραίος ήχος. Βέβαια δεν μπορώ να βγάλω τον κλασικό fenderisio ήχο π.χ. από Hendrix, και σκεφτόμουν μήπως τελικά πάρω μια Fender Player Series Strat, η οποία πάνω κάτω είναι στα ίδια λεφτά με τον εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι θες πιο πολύ? Τη στρατ ή τον εξοπλισμό? Τι θα μετανοιωσεις εάν δεν το αγοράσεις τώρα?

Κοίτα, θα ήθελα να έχω καλύτερο αποτέλεσμα στα κομμάτια που ηχογραφώ. Βέβαια από την άλλη μια καινούργια κιθάρα με διαφορετικό ήχο με ενδιαφέρει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλές φορές έχω παρόμοια διλήμματα, θα σου έλεγα πάρε πρώτα αυτό που δεν έχεις. Σιγά σιγά αποκτιέται ο εξοπλισμός. Αλλά αν οι ηχογραφήσεις σου δεν σε κάνουν χαρούμενο, έχοντας άλλη μια κιθάρα με διαφορετικό ήχο δε θα κάνει τις ηχογραφήσεις σου καλύτερες, απλά διαφορετικές. 

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 λεπτά πριν, Dixie είπε

αλλά είδα κάποιες πανέμορφες fender stratocaster και telecaster

Ας μείνουμε στις πρώτες. Ως προς το ζητούμενο: Αν θες ήχο strat, θες μια strat. Το θέμα βέβαια εδώ είναι, τι ακριβώς θα σε "φτιάξει" τη δεδομένη στιγμή. Η κιθάρα ή το upd του εξοπλισμού. 

Μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις αυτό το ερώτημα. Ιεράρχησε τις "ανάγκες" σου και κάνε την επιλογή σου. 

17 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αλλά αν οι ηχογραφήσεις σου δεν σε κάνουν χαρούμενο, έχοντας άλλη μια κιθάρα με διαφορετικό ήχο δε θα κάνει τις ηχογραφήσεις σου καλύτερες, απλά διαφορετικές

Πολύ σωστό αυτό. Και ίσως να αποδειχθεί ο καταλύτης στην απόφασή σου.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nekkon είπε

Επειδή πολλές φορές έχω παρόμοια διλήμματα, θα σου έλεγα πάρε πρώτα αυτό που δεν έχεις. Σιγά σιγά αποκτιέται ο εξοπλισμός. Αλλά αν οι ηχογραφήσεις σου δεν σε κάνουν χαρούμενο, έχοντας άλλη μια κιθάρα με διαφορετικό ήχο δε θα κάνει τις ηχογραφήσεις σου καλύτερες, απλά διαφορετικές. 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις που εκφράσατε. Όπως τα ζυγίζω τώρα η προοπτική του εξοπλισμού φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή. Κάτι τελευταίο, στον εξοπλισμό θα πρέπει να συμπεριλάβω και ένα DI BOX για να γράφω κιθάρες και φωνή ή δεν χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται πως και τι ηχογράφηση θες να κάνεις. Ένα είναι το σίγουρο, πριν δώσεις το παραμικρό ευρώ κάνε καλή έρευνα αγοράς, δες το καθετί που θα πάρεις τι δουλειά κάνει και πως θες να κάνεις τις ηχογραφήσεις σου κλπ

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται πως και τι ηχογράφηση θες να κάνεις. Ένα είναι το σίγουρο, πριν δώσεις το παραμικρό ευρώ κάνε καλή έρευνα αγοράς, δες το καθετί που θα πάρεις τι δουλειά κάνει και πως θες να κάνεις τις ηχογραφήσεις σου κλπ

Να' σαι καλά. Θέλω να γράφω κιθάρα (ηλεκτρική, ηλεκτρακουστική, ηλεκτροκλασική) και φωνή χρησιμοποιώντας το FL STUDIO ή το Ableton Lite (ακόμα και το Audacity), χωρίς να σπάω το κεφάλι μου περί σωστών ρυθμίσεων κάθε φορά. Μία αξιοπρεπής ηχογράφηση δίχως πολλές «περικοκλάδες», το αποτέλεσμα της οποίας να ακούγεται ευχάριστα στο σπίτι, στους δικούς μου ανθρώπους, σε φίλους μουσικούς (ως εκεί... δεν ονειρεύομαι δισκογραφία κλπ κλπ).

 

 

Επεξεργασμένο από Dixie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dixie είπε

το Ableton Lite

πχ μια απλή έκδοση αυτού παρέχεται με Focusrite κάρτες ήχου. Από εκεί και πέρα με ένα καλό Plugin και τελείωσες από κιθάρες και αν θες και φωνές παίρνεις και μικρόφωνο. Αν πάρεις μικρόφωνο μπορείς να ηχογραφείς και κιθάρες αν έχεις ησυχία στο σπίτι. Δεν βλέπω το λόγο να ανέβεις στα 800€ για απλό βασικό εξοπλισμό για να κάνεις το χόμπι σου

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου