Προς το περιεχόμενο

Ακριβές κιθάρες? Ναί γιατρέ μου, τις προτιμώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτός είναι ο λόγος που στραβομουτσουνιάζω όταν διαβάζω για partcasters που ρίχνουν στ'αυτιά σε Suhr και Anderson. Σίγουρα, με πολλή δουλειά και πολλά έξοδα (trust me, το έχω περάσει) μπορεί να γίνει μια τέτοια κιθάρα αντίστοιχη με κορυφαίες, αλλά αξίζει τον κόπο?

 

Αξίζει τον κόπο, για να είσαι σίγουρος ότι γίνεται. Βέβαια δεν μπορείς να το κάνεις συνέχεια. Πολλά έξοδα όχι, αλλά πλαφόν τα 1500 ευρώ σίγουρα (για κάποιους είναι πολλά, για ένα τέτοιο όργανο όχι).

Και ο Suhr και Anderson το ίδιο κάνουν. Δεν υπάρχει καμμία μαγεία στο να φτιάξεις ένα Strat σώμα. Η (κρυμένη) μαγεία είναι να κάνεις το σύνολο από ξύλα, βίδες και καλώδια ένα μοναδικό όργανο. Και σίγουρα η μαγεία των Suhr και Anderson είναι στις μικρές λεπτομέρειες που μόνο αυτοί ξέρουν να τονίζουν

 

Το θέμα όμως είναι οτι διαφορετικά θα το ποσοτικοποιήσει ενας χομπίστας (εγώ) και διαφορετικά ενας επαγγελματίας κιθαρίστας (silot).

Σίγουρα. Γι αυτό είναι προτιμότερο καμμία φορά, να ακούμε μόνο και να μαθαίνουμε από την εμπειρία των άλλων.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποσοτικοποίησέ μου λοιπόν (και σε αξία) τη διαφορά του λούστρου πολυουρεθάνης και νίτρου (για να γινόμαστε και συγκεκριμένοι λοιπόν για το κατασκευαστικό κόστος)

 

σε ποιότητα, 10%

σε αξία, θα έδινα έξτρα 40-50Ε, εφόσον η κιθάρα κόστιζε τουλάχιστον 400Ε

 

σε φθηνώτερες κιθάρες θα κοιτούσα πιο ουσιαστικές βελτιώσεις (ξύλα/σετάρισμα/μαγνήτες/ηλεκτρικά)

 

επειδή όμως δεν γνωρίζω:

 

- πόσο κοστίζει κατασκευαστικά;

- πόσο καταλήγει να κοστίζει μια τέτοια διαφορά στο εμπόριο;

 

@Jasemeister

 

ο επαγγελματίας απλά θα πει "ναι το 100% απέχει από το 30%, αλλά για μένα αξίζει άρα το πληρώνω" πράγμα που βρίσκω πολύ λογικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιότητα, 10%

σε αξία, θα έδινα έξτρα 40-50Ε, εφόσον η κιθάρα κόστιζε τουλάχιστον 400Ε

 

σε φθηνώτερες κιθάρες θα κοιτούσα πιο ουσιαστικές βελτιώσεις (ξύλα/σετάρισμα/μαγνήτες/ηλεκτρικά)

 

Άμα βρείς φτηνή κιθάρα με νίτρο...σφύρα (κλέφτικα).

Η πολυουρεθάνη και δη η κινέζικη (το έχω ξαναγράψει) πέφτει σε μία μέρα.

(Ελπίζω να μην μου το αμφισβητήσεις, έχω πάει στο εργοστάσιο της Εden στα σύνορα Ηονκ Κονγκ με Κίνα). Το νίτρο θέλει 2-3 μήνες επεξεργασία για να πάρεις το αποτέλεσμα που βλέπεις στις Gibson...με 40-50 ευρώ που δίνεις λογικά δεν αγοράζεις ούτε το διαλυτικό του.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, άρα πρόκειται για μια βελτίωση σημαντικού κόστους, που προσφέρει τι ακριβώς σε playability και ήχο;

Δεν την θεωρώ βελτίωση αλλά παράδοση χρόνων. Απλά θέλω να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι και ένας λόγος κόστους

playability? Δεν υπάρχει καμμία τεχνική εκτός από διάβασμα και πολλή δουλειά που να μπορεί να στο (μας) βελτιώσει

ήχο; Δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει Gibson χωρίς νίτρο. ΑΥΤΟΣ είναι ο ήχος της Giibson και χρόνια τώρα δεν αλλάζει. Ίσως να λέει κάτι ότι δεν υπάρχει ακουστικό όργανο (που να σέβεται τον εαυτό του) με πολυουρεθάνη

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως διεθνώς όταν λέμε Playability για κιθάρα ενοούμε action, βολική γεωμετρία λαιμού, σωστά τάστα, αντοχή στο κούρδισμα  (μεταξύ άλλων), και όχι "προσωπική τεχνική" που εσύ κατάλαβες  ???

 

τέσπα υποθέτω πως τέτοια βελτίωση δεν έρχεται με το νίτρο, άρα μιλάμε για 100% αισθητική βελτίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Suhr και Anderson το ίδιο κάνουν. Δεν υπάρχει καμμία μαγεία στο να φτιάξεις ένα Strat σώμα. Η (κρυμένη) μαγεία είναι να κάνεις το σύνολο από ξύλα, βίδες και καλώδια ένα μοναδικό όργανο. Και σίγουρα η μαγεία των Suhr και Anderson είναι στις μικρές λεπτομέρειες που μόνο αυτοί ξέρουν να τονίζουν

 

Συμφωνώ. Με μια διαφορά όμως: αυτοί οι κατασκευαστές, έχουν τη δυνατότητα ευρείας παραγωγής (όχι "μαζικής" αλλά σίγουρα δεν φτιάχνουν ένα σώμα και ένα μπράτσο, και προσπαθούν να τα ταιριάξουν μεταξύ τους) και άρα και επιλογής. Με την εμπειρία και το ταλέντο τους λοιπόν μπορούν να παραδώσουν μια κιθάρα που θα αποτελεί τον ιδανικό συνδιασμό ανάμεσα στα κομμάτια. Μην ξεχνάς επίσης ότι φτιάχνουν με δικές τους προδιαγραφές μαγνήτες, άσχετα αν, ελέω κατάστασης στην αγορά, κυκλοφορούν και μεμονωμένα αυτοί, και άρα μπορεί να τους αγοράσει οποιοσδήποτε.

 

Επίσης κάποιες λεπτομέρειες, όπως ας πούμε το neck pocket σε κάποιες Anderson, δεν μπορείς να τις αντιγράψεις, εκτός αν διαθέτεις ακριβό εξοπλισμό, ή/και φτιάξεις κάτι από το μηδέν.

 

Τέλος το κόστος €1500 για μια custom κιθάρα, όταν πιθανότατα με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις μια ανεπαίσθητα μεταχειρισμένη αντίστοιχη Suhr ή Anderson με τα ίδια ή ελάχιστα παραπάνω, δεν αποτελεί σοφή επιλογή κατ'εμέ. Φυσικά, αν θέλεις (και ξέρεις τι θέλεις) την απόλυτη καστομιά, τότε όχι 1500 αλλά και 15000 ευρώ μπορεί να είναι "λογικά".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάποιες λεπτομέρειες, όπως ας πούμε το neck pocket σε κάποιες Anderson, δεν μπορείς να τις αντιγράψεις, εκτός αν διαθέτεις ακριβό εξοπλισμό, ή/και φτιάξεις κάτι από το μηδέν.

Mην είσαι σίγουρος ;D ;D Δεν χρειάζεται πάντα να διαθέτεις ακριβό εξοπλισμό. Αρκεί να τον έχει κάποιος άλλος και εσύ να μπορείς να τον νοικιάσεις.

Γιατί θεωρείς ότι το να φτιάξεις κάτι από το μηδέν είναι τόσο δύσκολο? Ειδικά εάν τα βασικά τα έχουν φτιάξει άλλοι πρίν από εσένα?

Για να μην γίνομαι θεωρητικός, στην Ελλάδα υπάρχει 3d scanner που μπορεί να σκανάρει τη Anderson και να "οδηγήσει" ένα CNC...από εκεί και πέρα διάλεξε ξύλα ;D

...πάει η μαγεία.

 

Ατυχώς, για τα μπράτσα δεν έχω βρεί λύσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, θα ξαναγράψω κάτι που πρέπει να είχα γράψει πριν από δυο-τρια χρόνια, πάλι εδώ σε παρόμοια συζήτηση. Όπως ίσως ξέρετε, το "κανονικό" μουσικό μου όργανο είναι το φλάουτο (και μετά ακολουθούν 6-7 ακόμη αλλά στο πιο "τσαπατσούλικο").

 

Οι κιθαρίστες πρέπει να νιώθουν ΠΑΡΑ, μα ΠΑΡΑ πολύ τυχεροί που με δυόμισι - τρεις χιλιάδες ευρώ μπορούν να έχουν ένα κορυφαίο όργανο που θα τους καλύπτει σαν επαγγελματίες (ακόμη και με πολύ λιγότερα χρήματα, βεβαίως). Αν έπαιζα φλάουτο επαγγελματικά, το βασικό μου κομμάτι θα στοίχιζε μίνιμουμ 8-10.000, και τα "δεύτερα" ίσως κάπου στα μισά. Δυο είναι οι διαφορές όσο ξεφεύγουμε από τις κιθάρες και πάμε σε αγορές άλλων ακουστικών μουσικών οργάνων που συναντούμε σε μια ορχήστρα, κατά τη γνώμη μου:

 

(α) oι διαφορές μεγενθύνονται και ευκολότατα καταλαβαίνεις τον ήχο που βγάζει ένα φτηνό μουσικό όργανο όταν το παίζεις,

(β) σαν επακόλουθο, και οι διαφορές στην τιμή μεταξύ των φτηνών, μετρίων και καλών επίσης μεγενθύνονται, με τα πραγματικά καλά όργανα να φτάνουν σε πολύ υψηλότερες τιμές από πχ. μια VOS.

 

Και βεβαίως δεν χρειάζεται καν να σας πω τις εξαντλητικές προσωπικές δοκιμές που απαιτούνται για να αγοράσεις το δικό σου όργανο σε τέτοιες περιπτώσεις... Πχ. όταν αγόρασα το φλάουτό μου (το '90, τρία χρόνια αφού το ξεκίνησα) έπαιζα πάνω από τρεις ώρες μέσα σε κλειστό μαγαζί με διαφορετικά κομμάτια για να βρω αυτό που μου άρεσε περισσότερο, χώρια τα μπόλικα που είχα δοκιμάσει πριν αλλού. Θυμάμαι ότι είχα καταλήξει σε δυο-τρία, τα οποία όλα ακούγονταν θαυμάσια, αλλά είχαν μικρές διαφορές και χαρίσματα που έπρεπε να αποφασίσω ποια είναι πιο σημαντικά στο παίξιμό μου (γρηγορότερη αλλά και πιο οξεία ατάκα; πιο sharp ψηλές; πιο θαμπός αλλά και γλυκός ήχος στις μεσαίες; πιο "πλαδαρά" ή "κοφτά" μπάσα; κλπ κλπ) Αλήθεια, ποιοι το κάνουν αυτό για τις κιθάρες τους, όπως οφείλουν;

 

Αγορές εξ αποστάσεως; Oύτε να το σκέφτεστε... Η "φτήνια τρώει τον παρά"; Καραφτιαξίματα; Σου πατάω χάμω την VOS; Δε Τζαπανίζ / Τσεχς / Τσαϊνίζ στράικ μπακ; Σόρι, λάθος...  ;D ;D

 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά και πώς σχετίζονται με τον τίτλο του θρεντ; Για να θυμίσω πως σε άλλες αγορές δεν υφίσταται καν δίλημμα για το αν πρέπει να αγοράσουμε "ακριβό" όργανο, όταν έρθει η στιγμή να το χρειαστούμε. We go straight for the kill.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχασα καλό θεματάκι (ήμουν διακοπές) παρ΄όλα αυτά έχω την περιέργεια να δώ με τι κιθάρα θα παίξει σήμερα ο Silot (και θα πάω να τον δώ).....

(Μάλλον GoldTop θα φάμε στην μάπα.... αλλα δεν πειράζει είναι καλός παίκτης και θα τον συγχωρέσουμε).....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου