Προς το περιεχόμενο

Ακριβές κιθάρες? Ναί γιατρέ μου, τις προτιμώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα όλα είναι ήχος σε μια κιθάρα και κατα δευτερον εμφάνιση.Όντας 15 χρόνια κιθαρίστας προσωπικά τον αν γράφει μια κιθάρα gibson,fender,anderson κτλ ποσός με ενδιαφέρει.όλο αυτό με τισ μαρκες με αφήνει παγερά αδιάφορο και μου φέρνει λίγο γυναίκες και τσάντες,παντελόνια κτλ. που μόνο για την μάρκα και τη μόστρα που αυτή προσφέρει δινεις πόσα σαν θύμα.Η καφέδες στην αριστοτέλους γιατί είναι η αριστοτέλους και μας ανεβάζει επίπεδο κτλ.Αν μια κιθάρα είναι ίδια εξωτερικά,παικτικά,ακουστικά με μια ας πούμε prs(μ'αρέσουν πολυ)) το ιδιο μου είναι αν το γράφει η όχι.Ειδικά δε αν έχει τη μισή τιμή....Με απασχολεί μόνο στη μεταπωλητικη της αξία και πουθενα αλλου.Αλλά προσωπικά δεν πουλάω ακόμα κιθάρες.

 

Για μένα το θέμα δεν είναι ναι στα ακριβά όργανα.Ναι σε οτι σου δίνει τον ήχο που θες.Ειδικά για τους επαγγελματίες που έχουν και πιο ευαίσθητα αυτια και θέλουν το όργανο να είναι προέκταση του μυαλου και του αυτιού τους εννοείται δίνεις και κάτι παραπάνω για να το πετυχεις.Αν αυτό στο δίνει η gibson,anderson κτλ καλώς.Απλα εμένα αυτά με το mojo που δίνουν τα brands κτλ μου ακούγονται κάπως....

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η διαφωνία μου είναι στα brands κτλ και την ποζεριά που αυτά και καλά προσδίδουν.Αν και στις κιθάρες για μένα δεν ισχύει το οτι πληρώνεις πέρνεις αν θες το κάτι παραπάνω όμως κάτι παραπάνω θα δώσεις.Βέβαια είναι και τι έχεις ως μέτρο σύγκρισης.Εγώ ας πούμε ως μέτρο σύγκρισης έχω τα features μιας κιθάρας και η ποιότητα υλοποίησης τους.Ως main κιθάρα έχω hellraiser FR 2008 κορεάτικη με 81tw-89.την πήρα 830 ευρώ.Αν και είχα κάτι παραπάνω να δώσω και να πέρνα μια αντιστοιχη ας πουμε jackson,esp ibanez που φταναν μέχρι και 2000 την προτίμησα,και δεν το μετάνοιωσα, λόγο άνεσης,εμφάνισης και features.όμως έδωσα κάτι παραπάνω ας πουμε απο μία omen για να έχω το κάτι παραπάνω αν με πιάνεις.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρίστες πρέπει να νιώθουν ΠΑΡΑ, μα ΠΑΡΑ πολύ τυχεροί που με δυόμισι - τρεις χιλιάδες ευρώ μπορούν να έχουν ένα κορυφαίο όργανο που θα τους καλύπτει σαν επαγγελματίες (ακόμη και με πολύ λιγότερα χρήματα, βεβαίως). Αν έπαιζα φλάουτο επαγγελματικά, το βασικό μου κομμάτι θα στοίχιζε μίνιμουμ 8-10.000, και τα "δεύτερα"

 

Είναι όντως διαφορετικό το να είσαι κιθαρίστας. Μπορείς να αρνείσαι κάθε είδους μουσική παιδεία, να απειλείς με αυτοκτονία αν δεις παρτιτούρα, να παραπονιέσαι για ώρες επειδή έπαιξες ρυθμό για 5 λεπτά χωρίς σόλο, να μην ξέρεις ότι η φυσική πέμπτη έχει διαφορά από τη συγκερασμένη με συνέπεια να είσαι ξεκούρδιστος μόλις έχει κουρδίσει

 

και φυσικά να γκρινιάζεις επιδή μια καλή κιθάρα κάνει 2000.

 

(κι ο υποφαινόμενος μέσα εννοείται)

 

Εδώ που τα λέμε όμως, μια ηλεκτρική κιθάρα είναι πολύ απλό βιομηχανικό προϊόν με σχετικά φτηνές πρώτες ύλες (μη μου πείτε ότι ένα κομμάτι rosewood είναι ακριβό) και σχεδόν πλήρως αυτοματοποιημένη παραγωγή. Παράγεται δε σε τεράστιες ποσότητες.

 

Και ο ενισχυτής που μου αρέσει κάνει 1000. Kαι άμα θέλω καναν κλώνο του με master και send return και ό,τι άλλο έχει βγάλει η τεχνολογία από το 1962 που βγήκε και σήμερα θεωρείται απαραίτητο πάω στα διπλά. Συν τελωνεία;

 

Ενδιαφερουσα συζήτηση, ωραία είναι να μη λέμε όλο για την Α και τη Β εταιρεία :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλιως η ζωη ειναι πολυ μικρη για να δουλευεις μονο για τις κιθαρες

 

Απο το gear list thread: prs custom 24 , fender american standard...

 

Δούλευες μιά ζωή ολόκληρη γι'αυτές φαντάζομαι...θα πρέπει να είσαι γύρω στα 70.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το gear list thread: prs custom 24 , fender american standard...

 

Δούλευες μιά ζωή ολόκληρη γι'αυτές φαντάζομαι...θα πρέπει να είσαι γύρω στα 70.. ;D

:D :D

η ζωή είναι πολύ μικρή για να μιζεριάζουμε σε forums!

αν δεν είναι κιθάρα, σίγουρα θα είναι κάτι άλλο αυτό που θα μας εξαφανίσει τα λεφτά! το θέμα έιναι να είμαστε χαρούμενοι με την αγορα μας.

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα έιναι να είμαστε χαρούμενοι με την αγορα μας.

 

κανείς δεν θα βγει ποτέ στο φόρουμ να παραδεχθεί πως μετάνιωσε που έσκασε 2.000Ε σε μια κιθάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα 23 ειμαι !!  ;D

Εννοειται οτι δεν το μετανοιωσα αλλα καμια φορα με πειραζει που οι γυρω μου κοιτανε αυτο το παθος υποτιμητικα .

"Ποτε θα παρεις καλυτερο αμαξι ? ολα τα λεφτα τα χαλας στις κωλοκιθαρες"

"Γιατι πας και παιζεις σε μαγαζια ? εχεις δωσει ενα καρο λεφτα και ουτε τις βενζινες σου δεν βγαζεις !"

" Ο Σακης και η Κουλα πανε διακοπες στην Αγγλια . Εμεις γιατι παλι καμπινγκ στις Κουκουβαουνες ? " κτλ κτλ κτλ  >:(

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου