Προς το περιεχόμενο

Πως καταλαβαίνω αν το ξυλο της κιθαρας μου ειναι καλο;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσπαθήσω να καταλάβω (και να τα πάρουμε από την αρχή)

Έχεις μια κιθάρα 17 χρόνων που η αξία της είναι250-300 ευρώ (που φαντάζομαι σου αρέσει η αίσθηση του μπράτσου της) και θέλεις...

αλλα θελω να κανω δουλεια θα ανεβασω καποια στιγμη φοτο να δειτε τι μου εδοσαν διο ξυλα και λεω να τα κανω κιθαρα ετσι για το γαμοτο

από εδώ και πέρα δεν καταλαβαίνω.

Να αλλάξεις μαγνήτες από 70-150(?) ευρώ, ηλεκτρικά βάλε κανένα 50ρι ευρώ, τρέμολο κανένα 70ρι, άλλα τόσα στα κλειδιά...φτάσαμε σιγά-σιγά στα 260...εσύ πές μου, αξίζει το κόπο?

Υπάρχουν βέβαια και κινέζικα parts, μαγνήτες με 20 ευρώ, κλειδιά με 15 κλπ...αλλά δεν νομίζω ότι είναι καλύτερα από αυτά που έχεις

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κοίτα... αν το όργανο είναι 17 χρονών και θες να το φτιάξεις για το μαμώτο τότε καλύτερα πάρε όντως 2 κομμάτια ξύλου και φτιάξτο όργανο... πιο μάγκικο μου ακούγεται...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε καλύτερα πάρε όντως 2 κομμάτια ξύλου και φτιάξτο όργανο...

Τότε θα πάψει να είναι 17 χρόνων και θα του κοστίσει ο κούκος αϊδόνι...ρε συ basmann επειδή το έχεις εύκολο "πάρε 2 κομμάτια ξύλου και φτιάξτο όργανο", έχεις υπολογίσει σε χρόνο-χρήμα πόσο κοστίζει αυτό? όταν επιπροσθέτως σε Ebay-Κίνα τα (καινούργια) σώματα κοστίζουν 30-40 ευρώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα πάψει να είναι 17 χρόνων και θα του κοστίσει ο κούκος αϊδόνι...ρε συ basmann επειδή το έχεις εύκολο "πάρε 2 κομμάτια ξύλου και φτιάξτο όργανο", έχεις υπολογίσει σε χρόνο-χρήμα πόσο κοστίζει αυτό? όταν επιπροσθέτως σε Ebay-Κίνα τα (καινούργια) σώματα κοστίζουν 30-40 ευρώ?

μα για κιτ εννοούσα... δεν έγινα κατανοητός μάλλον... ζητώ συγγνώμη... Προφανώς κανείς δεν θα πάρει 2 κομμάτια από δέντρο να τα ξηράνει για να φτιάξει μετά όργανο... (μπορεί να το κάνω εγώ αυτό κάποια στιγμή!!!!! ήδη έχω 10-20 κιλά μουριά και ελιά στην αποθήκη εδώ και 4 χρόνια...θα περιμένω άλλα 2-3)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτραπεί να γενικεύσω λίγο το θέμα.. ::)

Υπάρχει όντως τρόπος να τσεκάρεις τα ξύλα, όταν φυσικά το όργανο ακούγεται αντάξια των χρημάτων του ίσως και παράπανω..;

Του στίλ δλδ κρατάς απο το headstock, βαράς τις χορδές και στο σημείο που κουμπώνει η ζώνη αντιλαμβάνεσαι την ταλάντωση που προκαλούν οι χορδές στο ξύλο, πως δλδ αυτό συμμετέχει στο σύνολο του ήχου.. Γνωρίζετε κι άλλα τέτοια ''κολπάκια''..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για κιτ εννοούσα...

Αξιοπρεπές κιτ κάτω από 550-650 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο. Ας πούμε

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG021&lang=ENG&product=KS003

Και (το ξαναλέμε) κίτ φτιάχνεις όταν ξέρεις ΤΙ θέλεις να φτιάξεις. Αλλιώς υπάρχουν εκατομμύρια έτοιμες, φτηνότερες λύσεις

 

Γνωρίζετε κι άλλα τέτοια ''κολπάκια''..;;

Το καλύτερο κολπάκι είναι να το πάς σε ένα μάστορα και θα σου πέι αμέσως εάν αξίζει ή όχι. Επαναλαμβάνω, σε μία κιθάρα που κοστίζει 300 ευρώ αξίζει να κάνεις αλλαγές που κοστίζουν 250? Με 150 ευρώ πήρες μια Τσέχικη...κλέφτες θα γίνουν οι Τσέχοι?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι cyclone ειναι αυτες που θυμαμαι (περιπου 10ετια 80-90) και στο τζακι λιγη ζεστη θα βγαλουν

 

Αυτες ειναι. Oι ΕKS ηταν οι φθηνοτερες κοπιες (ή εστω απ'τις φθηνοτερες..) που μπορουσες να βρεις μια εποχη στα κιθαρομαγαζα στην Ελλαδα. Τις αγοραζαμε γι'αυτον ακριβως το λογο και συνηθως παιζαμε καρφι στο στερεο ή σε αυτους τους μικρους μαρσαλ με τις πλακουτσωτες μπαταριες. Need I say more?

 

Εχει περασει μια τετοια strat απο τα χερια μου. Ειλικρινα δεν ξερω αλλα στην εν λογω κιθαρα το τελευταιο που θα επρεπε να σε νοιαζει ειναι τα.. κουρδισμενα ξυλα της (που σιγουρα για τα λεφτα της μπορεις να υποθεσεις οτι τα εψαχναν κανα μηνα για να αφησουν ικανοποιημενο σαν πελατη  :P )

Περιττο να πω οτι μια squier των 150 ευρω της ριχνει για πλακα. Σε ολους τους τομεις. Αυτες οι EKS πρεπει να ηταν το holy grail των demotivator της εποχης, "πως να βοηθησετε τους νεους κιθαριστες να παρατησουν το σπορ γιατι εχουμε πηξει απο δαυτους"

 

Εν ολιγοις για να μην το κουραζω, αν θελεις να την φτιαξεις, να την κανεις ανθρωπινη, θελεις κλειδια, nut, ηλεκτρικα, μαγνητες, τρεμολο κλπ (ισως να πρεπει να ριξεις και στα ταστα χρημα καθως ειναι 17 χρονων).  Αμα τα κανεις ολα αυτα πιθανοτατα θα εχεις καλο ηχο. Απο την αλλη θα εχεις δωσει τοσα λεφτα που θα μπορουσες να παρεις μια classic player και να εχεις πανω κατω το ιδιο αποτελεσμα χωρις κοπο. Αν λοιπον θελεις να τη φτιαξεις για συναισθηματικους λογους, καν'το. Αν θελεις να τη φτιαξεις για οποιονδηποτε αλλο λογο, παρε καλυτερα μια καινουργια.

ΙΜΟ παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω απλα να δω πως ειναι μια κατασκευη κιθάρας. So simple

Θα ανεβασω φοτο του πριν και του μετα της κιθαρας μου... Τωρα ειμαι στην δουλεια...

Σταματισαν να λειτουργουν οι μαγνητες για αυτο την εκανα ετσι

Της εβγαλα τα ταστα, την γεφιρα , του μαγνητες  ,τα ηλεκτρικα , τα jack, τα switch... OΛΑ... εχει μεινει μονο το ξυλο σε διο κομματα(μπρατσο και σωμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι μια bolt οn.

https://www.carvinworld.com/catalog/guitars/index.php?model=gk1

Είτε είναι Fender, Carvin, China, τσεχία, είτε την έφτιαξε ο "Θεός" ο ίδιος. Εξωτερικά όλες ίδιες φαίνονται...είναι όμως?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου