Προς το περιεχόμενο

Πως καταλαβαίνω αν το ξυλο της κιθαρας μου ειναι καλο;


ex-PitDealer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mα το μπάσο ΔΕΝ έχει pickguard...τι να κάνω γιατρέ μου? Μήπως μια φωτογραφία κάποιου αγίου στο cavity των ηλεκτρικών βοηθήσει?

Εγω εβαλα τιμιο ξυλο απο το σταυρουδακι που ειχε η γιαγια μου απ'τα Ιεροσολυμα, διπλα στο τοουν...απο τοτε εστρωσε ο ατιμος ο ηχος μου.... 8) ;D

προσωπικα πιστευω οτι φυσικα και εχει "ρολο" το ξυλο σε μια ηλεκτρικη κιθαρα (αλλοιως θα ακουγονταν ολες ιδιες με τους ιδιους μαγνητες και σετ απ) ομως δεν μπορει κανεις να ισχυριστει σοβαρα οτι καποιο "ειδος" ξυλου θα εχει παντα τον ιδιο "ηχο" μια και ακομα και στα ιδια "ειδη" ξυλων οι φυσικες ιδιοτητες (βαρος,πυκνοτητα κτλ) διαφερουν πολυ.

καλως ή κακως ομως σε κιθαρες μαζικης παραγωγης το να σου πεσει καποια "ιδιαιτερη" κιθαρα στα χερια ειναι ζητημα τυχης,το μεγαλο καλο ειναι οτι πλεον στις μερες μας ΠΟΛΥ σπανια θα πετυχεις "κακια" κιθαρα σε οτιδηποτε επιπεδο τιμης....

 

δε νομιζω...... :) :)

-Καλα το πιστευεις νομιζω και εγω,προσθεσε και οτι σε καθε κομματι ξυλο ανεξαρτητως μεγεθους,υπαρχουν live- και dead spots...αυτη η ιδιοτητα ειναι που ξεχωριζει τα "διαμαντια" απ'τα καυσοξυλα!(δεν θελουμε η γεφυρα πχ. να πεσει σε τετοιο σημειο).

-Οντως θεμα τυχης,...η σωστης επιλογης!...μονο που ειναι αναποδα τα πραγματα απ'οτι λες...η υπερπαραγωγη στις μερες μας εχει ριξει την ποιοτητα σε πολλους τομεις!

-Τι δεν νομιζεις?Σε ολα τα βιντεο ακουω ηχο "μισο" (αντε 3/4),

και βλεπω παιχτες..."κουλους"! ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πολύ συχνά συζητάμε για συχνότητες, αποκρίσεις κλπ κλπ αλλά ξεχνάμε ότι ανεξαρτήτως υλικού ο τρόπος με τον οποίο πάλλεται ένα σώμα ή ένα μανίκι είναι απόρροια του design. (Σχήμα, πάχος κλπ κλπ)

 

Παραθέτω όργανο με κουρδισμένα ξύλα για του λόγου το αληθές.

 

Παρόμοιο "κούρδισμα" με αυτό που επιτυγχάνεται μέσω του μήκους θα μπορούσε να επιτευχθεί μέσω του πάχους.

 

Με άλλα λόγια: Πολλές συζητήσεις για τη σπουδαιότητα των ξύλων στο ηχητικό αποτέλεσμα όταν αυτό χρησιμοποιηθεί για το μανίκι ενός οργάνου και ΜΗΔΕΝ (zero) συζητήσεις για τη σημασία του πάχους του μανικιού. Ο λόγος κατά τη γνώμη μου είναι προφανής. Τα εξωτικά (ή "ειδικά") ξύλα φέρουν κάτι το "μυστικό" κάτι το "μαγικό" και -εν τέλει- κάτι το οποίο ο μαρκετίστας μπορεί να "πουλήσει". Γιατί υπάρχει "στεγανό" (="χρησιμοποιούμε επιλεγμένα ξύλα").

 

Πόση "μαγεία" μπορεί να κρύβεται στο neck profile? Ο καθένας μπορεί να το αναπαράξει. Και γι αυτό το ξεχνάμε. Γιατί κανένας δεν έχει προσπαθήσει να μας πουλήσει "καλύτερο ήχο" βασιζόμενος σε αυτό. Και όμως.... το neck profile μπορεί να είναι και σημαντικότερο από την πυκνότητα του ξύλου στο πως θα αποκριθεί αυτή η δοκός που ονομάζουμε μανίκι.

 

Δείτε το κουρδισμένο ξύλο.

kourdismeno-ksylo.jpg.fc73484303446efcfc0ca56222e75d0f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε το κουρδισμένο ξύλο.

Το δικο μου ειναι καλυτερο.Εθνικ.

 

εντιτ,

Χωρις πλακα,εχει δικιο ο Harilatron.Καθε φορα που αλλαζει η διασταση ενος κομματιου ξυλου,αλλαζει και η τονικοτητα του!

DSC02148edited.JPG.274f00d33cb2bd44809c51d0ac7ab014.JPG

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.παρε το ...ξυλο...

 

2.με ενα καλο τσεκουρι (παρε απο τα Praktiker ειναι πολυ καλα) κοψε ενα κομματι κοντα στο...κερατο της κιθαρας (ειναι το σημειο απο οπου συνηθως "αναπνεει" η κιθαρα").

 

3.βρασε το κομματι αυτο με λιγο ζωμο κοτας,ανηθο,μαϊντανο και ψιλοκομμενα καροτακια (αν θες βαλε και λιγο κρεμμυδι περασμενο απο τον τριφτη) για 6 ωρες και 13 λεπτα.

 

4.μολις γινει απλωσε το αμεσως σε μια μεγαλη χειροποιητη πιατελα με το σημα της Gibson.

 

5.Δοκιμασε.

 

6.αν εχει καλη γευση ειναι καλο

 

7.αν εχει κακη γευση ειναι κακο.

 

ελπιζω να βοηθησα.

 

 

ΔΕΝ ΒΟΗΘΗΣΕΣ!!!! ??? :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Το καλό το ξύλο αρπάζει πιο εύκολα στο τζάκι... Το κακό πρέπει να το αφήσεις λίγο ΔΙΠΛΑ στη φωτιά, και μετά το ρίχνεις μέσα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι όμορφες κιθάρες όμορφα καίγονται.

 

Νίτρο ή πολυουρεθάνη για τζάκι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου