Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με αγορα drum set


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτή τη στιγμή τα χρήματα τα έχω αλλά το θέμα είναι αν αξίζει να τα χαλάσω επειδή τα μάζεβα 2 χρόνια... :). Σκέφτομαι μήπως και με τα λαστιχένια κάνω τη δουλεία μου αλλά λέω στο μέλλον μήπως δεν με ικανοποιούν και θέλω διχτάκια. Είναι και η διαφορά θορύβου ένα θέμα... Δε ξέρω ποια να πάρω γιατί πήγα και τις έπαιξα προχτές και δεν είδα καμιά τεράστια διαφορά. Αυτό που είδα κυρίως είναι ότι στα τομ με τα λάστιχα έπαιζα πιο εύκολα. Αυτό είναι το μειονέκτημα των λαστιχένιων που λένε ότι συνηθίζει το χέρι? Ακόμα διαφορά είδα και στο snare και έλεγα μήπως πάρω τη td-9k με το snare της td-9kx αλλά και πάλι πλησιάζω τα λεφτά της ΚΧ. Πείτε μου τι να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί και δε θέλω να πάρω κάτι και να μετανιώσω γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά. Δευτέρα-Τρίτη ήθελα να τη παραγγείλω. Πείτε μου.... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πει ο καθένας την άποψη του...Δε μπορώ να αποφασίσω...Βοηθήστε...

Θέλω να παραγγείλω αύριο-μεθαύριο

Πείτε κάτι...Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια αποψη που λεει οτι με τα λαστιχενια pads που δεν εχουν το ριμπαουντ οπως  αυτα με το δυχτι το χερι σκληραγωγειται και βελτιωνεται.Υπαρχει μια βαση σε αυτο ομως το χερι ταυτοχρονα καταπονειται πολυ περισσοτερο.Αυτο θα το καταλαβεις οταν θα αρχισεις να παιζει πολυ ωρα, 2-3 ωρες π.χ εκει θα δεις οτι ειναι σα να βαρας στον τοιχο μετα.Εγω παντως θα επαιρνα αυτα με το δυχτι κα ιδε νομιζω να το μετανιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διχτάκια..αβαδιστα,αβασανιστα,αβιαστα...τα απλα παντς δεν έχουν καμιά επαναφορά κ' δεν μπορείς να παίξεις ντραμς χωρίς επαναφορά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα πάρω τη Roland TD-9KX θα τη πάρω μαζί με ένα πετάλι Millenium που θα μου στοιχίσει 20€ δηλαδή αυτή θα είναι η παραγγελία http://www.thomann.de/gr/basket_del.html?id=6 διότι δεν μπορώ να δώσω παραπάνω χρήματα...

Αν θα πάρω τη Roland TD-9K, επειδή πήρα τηλ σε μαγαζιά στην Αθήνα και μου είπαν ότι γίνεται, θα αλλάξω το snare PDX-8 που έχει http://www.thomann.de/gr/roland_pdx8_10_vdrum_pad.htm με το PD-125 http://www.thomann.de/gr/roland_pd125bk_12_vdrum_tompad.htm το οποίο είναι και μεγαλύτερο και γενικά καλύτερο  και θα αλλάξω και το ένα πιατίνι από CY-8 σε CY-12R/C που έχει 3-way triggering και μαζί μάλλον θα πάρω και το πετάλι της Pearl http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1343. Αυτά όλα μαζί μου έρχονται γύρω στα 1550€ δηλαδή περίπου 200€ λιγότερα.

Έτσι αν πάρω αυτή με τα λαστιχένια παντς θα έχω καλύτερο πετάλι και ταμπούρο ενώ με την άλλη θα έχω παντού διχτάκια αλλά πιο μικρό ταμπούρο και χειρότερο πετάλι και 200€ λιγότερα στη τσέπη.

Με βάση αυτά ποιο από τα δύο θα παίρνατε... ??? ??? ???

Είμαι πολύ μπερδεμένος γιατί από τη μία λέω να πάρω την ακριβή μια και καλή αλλά από την άλλη επειδή θα είναι και η πρώτη μου ντραμς μου λένε κάποιοι μήπως μετά από καιρό βαρεθώ και τέτοια... 

Υ.Γ. Πάντως από ριμπάουντ προχτές που πήγα και τις δοκίμασα δεν είχαν και τεράστια διαφορά γιατί τα λάστιχα της Roland μου φάνηκαν αρκετά καλά. Η διαφορά ήταν ότι έπαιζα πιο εύκολα στα λάστιχα (τα τομς γενικά δεν τα χτυπάμε τόσο συχνά όσο το ταμπούρο και έτσι πιστεύω να μην με επηρεάζει τόσο στο χέρι...Τι λέτε?)

Συγγνώμη που έγραψα άλλη μια έκθεση αλλά θέλω να μάθω πολλά πράγματα ταυτόχρονα γιατί θέλω να παραγγείλω αυτές τις μέρες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο link που δίνεις είναι active. Βλέπω το δικο μου shopping basket και όχι το δικό σου.

 

Εγώ θα έπαιρνα τώρα όλα διχτάκια. Στο μέλλον μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο πεταλι και αν δεν σου αρέσει το μέγεθος του ταμπουρου ένα πιο μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι για κάποιον  που απλά δοκιμάζει και άμα του αρέσει θα συνεχίσει μου φαίνονται πολλά τα 1500ευρώ συν ότι δεν σου περισσεύουν. Καλύτερα πάρε ένα pad εξάσκησης,κάνε μαθήματα με δάσκαλο και εξάσκηση σε στούντιο σε κανονικό σετ και εφόσον σου αρέσει και περνάς καλά πάρε ένα καλό σετ όπως το roland.

Πάντα ΙΜΟ.... :D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου