Προς το περιεχόμενο

Πρωτοφανες αποτελεσμα ηχογραφησης!


Dark Oblivion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους...

 

Σημερα επιχειρησα να γραψω κιθαρουλες μετα απο αρκετο καιρο. Εχω μια εξωτερικη Lexicon Lambda και χρησιμοποιησα τρια διαφορετικα προγραμματα.

 

- Sonar

- Cubase

- Samplitube

 

Αντιμετωπησα κατι απιστευτα κουφο , που πρωτη φορα ειδα να συμβαινει και πιστευω οτι οντως ειναι καπως περιεργο σκηνικο. (εγινε και με τα 3 προγραμματα)

 

DoZB5k.png

Og2Bju.jpg

 

Θα φερω σαν παραδειγμα το Sonar. Ενω εμπαινε κανονικα το σημα της κιθαρας μεσα στην καρτα ηχου - pc και ενω οταν πατουσα 'record' εδειχνε ολοκληρες τις δυναμικες του ηχου , και πανω και κατω , οταν σταματουσα το record ο ηχος γινοταν οπως της φωτο. Κουφο???

 

Και ουσιαστικα στο playback ακουγονταν κυριως οι μπασες νοτες/παιξιματα .

 

Φταιει μηπως οτι χτες βραδυ ξεκινησα να δω το "The Exorcist" και το αφησα στην μεση? :P :P

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικά είναι κλασσικό DC offset, και υποδηλώνει πιθανό πρόβλημα στην είσοδο της κάρτας ήχου. Tα DAW έχουν επιλογή DC offset removal, δοκίμασέ το.

 

Δεν το ξερω αυτο ... θα το δοκιμασω. Αλλα αν οντως ειναι προβλημα εισοδου της καρτας την ωρα της ηχογραφησης γιατι δειχνει full κυματομορφη και στο σταματημα την αλλαζει ετσι?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με τον τρόπο απεικόνισης των κυματομορφών. Ξεκίνα με το να σιγουρευτείς για το τι φταίει, άνοιξε τα wav σε άλλο πρόγραμμα, ηχογράφησε με την εσωτερική σου κάρτα, ηχογράφησε με την εξωτερική σε άλλο πρόγραμμα ή και σε άλλο pc αν έχεις κ.λ.π. Αν δεις ότι η εξωτερική σε πουλάει παντού, και η εσωτερική γράφει μια χαρά, τότε τα έφτυσε η κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με τον τρόπο απεικόνισης των κυματομορφών. Ξεκίνα με το να σιγουρευτείς για το τι φταίει, άνοιξε τα wav σε άλλο πρόγραμμα, ηχογράφησε με την εσωτερική σου κάρτα, ηχογράφησε με την εξωτερική σε άλλο πρόγραμμα ή και σε άλλο pc αν έχεις κ.λ.π. Αν δεις ότι η εξωτερική σε πουλάει παντού, και η εσωτερική γράφει μια χαρά, τότε τα έφτυσε η κάρτα σου.

 

το dc offset που εχει μηπως δεν ειναι απο την κάρτα?

Μηπως προερχεται απο την κιθάρα? Δεν ξέρω τι κιθαρα συνδέει και αμα την συνδέει απευθείας η μεσω καποιου ενισχυτη.

Απλα το αναφερω γιατι ειχαμε παλιοτερα το ιδιο προβλημα με ενα φιλο μου και κατι επαιζε με την κιθάρα.

 

Δυστυχως ειμαι ασχετος απο κιθάρες  αλλα θυμαμαι οτι απο εκει ηταν το πρόβλημα κατι εφτιαξε στην κιθαρα και δεν το εκανε μετα, ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα ο φιλος μου.

 

Δεν χανεις και τιποτα να απεγκαταστησεις, να καθαρισεις τη registry  και να ξαναεγκαταστησεις τους drivers αφου αποσυνδεσεις πρωτα την καρτα.

 

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου